• یکشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 957-9887-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

/در دایره هنر هفتم/

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی:
اختتامیه جشنواره فیلم رویش اولین برنامه مهم مشهد 2017 خواهد بود

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: اختتامیه دهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش به احتمال فراوان اولین برنامه مهم رویداد مشهد 2017 به جز افتتاحیه احتمالی آن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، سید جواد رفائی که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های دهمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش در محل سالن جلسات حوزه هنری خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: این جشنواره به دنبال ایجاد گفتمان دینی در سینما است.

وی ادامه داد: بعد از رایزنی‌های فراوان جشنواره رویش تمام و کمال به مشهد بازگشت و دبیرخانه دائمی آن نیز به مشهد بازگشت و پس از این تمام بخش‌های این جشنواره در مشهد برگزار خواهد شد.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی تصریح کرد: برگزاری این جشنواره همواره با محوریت امام رضا(ع) برگزار می‌شده و محملی بوده است برای ایجاد ارتباط بین هنرمندان فعال در زمینه سینمای دینی که خوشبختانه توانسته است در این زمینه فعالیت‌های خوبی را انجام دهد.

رفائی خاطرنشان کرد: تا 20 آبان ماه ما آثار را جمع‌آوری خواهیم کرد تا طی یک ماه تا 20 آذر ماه هیات انتخاب کار انتخاب آثار را انجام دهد و به نحوی پیش برویم که اختتامییه جشنواره رویش اولین برنامه مهم و رسمی مشهد 2017 باشد. 

وی افزود: جشنواره امسال دو بخش ویژه مدافعان حرم و شعار سال را دارد ولی اگر نهادها و یا دستگاه‌ها از بخش خاصی اعلام حمایت کنند ما ممکن است بخش‌های دیگری را هم به جشنواره اضافه کنیم.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی عنوان کرد: در 9 دوره‌ای که این جشنواره برگزار شده است مجموعا دو هزار اثر از تولیدات حوزه هنری مراکز استانی به دست ما رسیده است و در بخش کلی نیز 4500 اثر داستانی، 3600 اثر مستند و 1400 اثر پویانمایی به دست ما رسیده است که مجموعا رقمی معادل 9500 اثر را دربرمی‌گیرد.

رفائی اضافه کرد: ما در این جشنواره توجه خاصی به تولیدات استان‌ها خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم تا شرایط ویژه‌ای را برای آن‌ها به وجود بیاوریم.

وی با بیان اینکه تا امروز 211 اثر به دهمین جشنواره رویش رسیده است، گفت: این آثار شامل 77 اثر داستانی، 60 اثر مستند، 28 اثر پویانمایی و 46 اثر در بخش جوانه‌ها است. 

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی اظهار کرد: این جشنواره از ویژگی‌های خاصی هم برخوردار است از جمله ایجاد ارتباط مستمر با فیلم‌سازان و تاسیس باشگاه رویش و همچنین توجه ویژه به تولیدات استان‌ها از جمله حوزه‌های هنری کشور، مراکز صدا وسیما، انجمن سینمای جوان کشور، ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها و... .

رفائی ادامه داد: ما در این دوره شورای علمی جشنواره رویش را متشکل از متخصصین سینما و کارشناسان دینی خواهیم داشت تا تولیدات دینی علاوه بر کیفیت فنی با شئونات دینی هم سازگار باشد.

وی تصریح کرد: شعار این دوره از جشنواره «هر فیلم دریچه‌ای است به دریافتی نو از سینمای دینی» معین شده است که نشان دهنده رویکر ما به آثار و به خصوص نگاه‌های نو نیز هست.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بررسی فرآیند رشد سینمای دینی در جشنواره رویش امسال انجام خواهد شد.

رفائی افزود: ما در دوره پنجم همزمان با جشنواره رشد در مشهد فیلم‌های جشنواره را در سینماهای حوزه هنری در سراسر کشور نمایش دادیم و در دوره بعد فیلم‌ها را در رایزنی‌های فرهنگی ایران در کشورهای مختلف به نمایش درآوردیم.

وی عنوان کرد: امیدواریم که بتوانیم با هنرمندان مختلفی از سطح جهان ارتباط برقرار کنیم و ما هم بتوانیم بخش‌هایی مثل بازار فیلم و... را به این جشنواره اضافه کنیم.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی با بیان اینکه ما در دوره‌های قبل با شبکه یک سیما در ارتباط بودیم، اضافه کرد: در خصوص نحوه ارتباط با جامعه نظرات مختلفی وجود دارد، از جمله استفاده از شبکه خانگی، اما این طرح‌ها نیاز به هزینه دارد و نهایتا ما به این نتیجه رسیدیم که بیشتر ارتباط خود را معطوف به صداوسیما کنیم.

رفائی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های ما برگزاری کارگاه‌های آموزشی است تا بتوانیم سطح کارهای دینی را در بخش‌های مختلف ازتقاء بدهیم تا سینما به سمتی حرکت کند که بتواند بسیاری از مشکلات ما در زمینه مسائل دینی را حل کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: