• چهارشنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 958-13986-5
  • خبرنگار : 15215
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای معاونین فرهنگی دانشگاه‌های غیردولتی و موسسات آموزش‌عالی منطقه 9 کشور:

رشد علمی ایران 13 برابر متوسط جهانی است

دبیر شورای معاونین فرهنگی دانشگاه‌های غیردولتی و موسسات آموزش‌عالی منطقه 9 کشور گفت: به برکت انقلاب اسلامی ایران،  رشد علم و فناوری در کشور، رشد بسیار عجیبی بوده و  به اعتراف سازمان‌ها و نهادهای که متولی این موضوع هستند، رشد علمی ایران 13 برابر رشد متوسط علم در جهان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، یاسر آرین‌نژاد امروز 12 آبان ماه در چهارمین نشست منطقه‌ای شورای معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی غیردولتی منطقه 9 کشور که به میزبانی موسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد، با تاکید بر اینکه رشد علمی ایران اگر چه جای افتخار دارد، اما دغدغه‌هایی نیز به دنبال دارد، تصریح کرد: اگر در کنار رشد علمی، رشد تربیتی و فرهنگی نباشد، آفت‌ها و آسیب‌هایی به دنبال خواهد داشت که ممکن است کام ما را به تلخی بکشاند. 

وی عنوان کرد: هر کس که در فضای دانشگاه دغدغه‌مند باشد، بعید است که از یکسری خلق و خوی‌هایی که در دانشگاه‌ها نفوذ داشته، متاثر نباشد.

مدیر فرهنگی دانشگاه بینالود مشهد با بیان اینکه بسیاری از افراد جایگاه علم را در حد مدرک تنزل داده‌‌اند، افزود: فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها زمانی‌که وارد فضای کسب و کار می‌شوند، دچار یکسری عقب‌ماندگی‌هایی هستند که به جامعه آسیب می‌رساند. بسیاری از مدیرانی که تخلف می‌کنند تحصیل‌ کرده دانشگاه‌ها هستند بنابراین اگر در کنار تحصیل معرفت را افزایش دهیم، فضای دانشگاه نیز اصلاح خواهد شد.

آرین‌نژاد با اشاره به بیان امام خمینی (ره) که فرمودند "اگر می‌خواهیم جامعه را اصلاح کنیم، باید از دانشگا‌ه‌ها شروع کنیم"، ادامه داد: اگر بتوانیم در قالب مباحث علمی دانشجویان را در حوزه‌های مختلف توانمند سازیم، آنان می‌توانند در جامعه مستقل باشند و جامعه‌ را به سمت سرزندگی و بالندگی ببرند.

فریبا عدمی، رئیس گروه دفتر امور فرهنگی وزارت علوم نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: براساس الگویی که در دانشگاه دولتی در حوزه فردی و اجتماعی با هدف هم‌افزایی و هم‌اندیشی مسئولان فرهنگی شکل گرفته است، دانشگا‌ها می‌توانند در قالب نشست‌های مشترک، فعالیت‌های مختلف را در حوزه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی رصد کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به بافت‌هایی که در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در برخی از مناطق شکل گرفته است، اجرای چنین نشست‌هایی به صورت مشترک موجب ایجاد ظرفیت و زیرساخت‌هایی در زمینه فرهنگی برای انجام فعالیت‌ها در دانشگاه‌ها است.

رئیس گروه دفتر امور فرهنگی وزارت علوم، تقویت بنیان‌های زیرساختی و کیفی کردن فعالیت‌های فرهنگی در سطح موسسات غیرانتفاعی را از اهداف این نشست دانست و ادامه داد: همانطورکه برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی  مشغول به تحصیل هستند، برنامه‌هایی در قالب گستره‌های درون‌دانشگاهی، منطقه‌ای و ملی وجود دارد؛ همین برنامه‌ها را دانشجویان غیردولتی در کنار دانشجویان دولتی به صورت برنامه‌های منطقه‌ای دارند و باعث افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی با توجه به تعدد فعالیت‌ها و سلایق می‌شود.

در ادامه این نشست  با ابلاغ حکمی، یاسر آرین‌نژاد، مدیر فرهنگی  موسسه آموزش عالی بینالود مشهد به مدت یک سال دبیر شورای معاونین فرهنگی دانشگاه غیردولتی  و موسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور باقی ماند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: