• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۷
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 962-191-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

به‌زودی اعلام می‌شود؛

خبرهای خوش از پروژه برقی سازی قطار مشهد_ تهران

مدیرعامل راه‌آهن کشور گفت: در اردیبهشت ماه خبرهای خوشی درباره تامین مالی پروژه برقی کردن قطار مشهد_ تهران به گوش مردم می‌رسد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید محمدزاده در حاشیه نشست ماهانه مدیران راه‌آهن کشور در مشهد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نشست ۷۵ مدیرکل راه‌آهن با رویکرد توسعه حمل و نقل ریلی در برنامه ششم امروز در مشهد برگزار شد، این نشست‌ها هرچند ماه یک‌بار باهدف بررسی سیاست‌های کلان و پایش رویدادها برگزار می‌شود و این نشست اولین جلسه سال ۹۶ است که در مشهد برپا می‌شود.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بر توسعه حمل و نقل ریلی در برنامه ششم و اتصال شبکه ریلی به مراکز صنعتی، کشورهای همسایه و کریدور شمال و جنوب تاکید کردند، لذا تمام تلاش ما معطوف به این اهداف و ارتقای بهره‌وری به صورت مستمر است.

مدیرعامل راه‌آهن کشور با بیان اینکه پروژه برقی‌کردن قطار تهران_ مشهد دو میلیارد دلار هزینه دارد، بیان کرد: مهم‌ترین موضوع در امر خرید، بحث اعتبار است. خوشبختانه قرارداد این پروژه بین ایران و چین منعقد شده است، مشاور و مدیر پروژه کار خود را آغاز کردند. درباره تامین مالی پروژه 170 کامنت با طرف چینی داشتیم و فقط دو کامنت مانده است که امیدواریم در هفته آینده به نتیجه برسیم. هزینه پروژه از محل وام دولتی کشور چین تامین خواهد شد از آنجا که در سفر رییس جمهور چین به ایران درباره این وام صحبت شده است.

وی ادامه داد: باتوجه به بحث اقتصاد مقاومتی و محدودیت‌های شدیدی که در حوزه اعتبارات داریم، دو‌ پروژه مانند هم، مانند قطار سریع‌السیر را همزمان اجرا نمی‌کنیم چنانکه مقوله سرعت در پروژه قطار برقی نیز پیش‌بینی شده است. همچنین در راستای قانون "استفاده از حداکثر توان داخلی" سهم طرف ایرانی در اجرای این پروژه، 50 درصد است، حتی برنامه‌ریزی شده است که لوکوموتیو برقی توسط طرف ایرانی آماده شود.

محمدزاده یادآور شد: خوشبختانه با وجود اینکه امسال 20 درصد از ناوگان مسافری نسبت به سال قبل به علت عمر بالای ناوگان کاهش یافت و ناوگان بالای 45 سال حذف شد، کاهشی در زمینه جابه‌جایی مسافر نداشتیم. البته باید توجه داشت که برخی آمارهایی که از سوی سازمان‌ها اعلام می‌شود دو طرفه است، یعنی رفت و برگشت اعلام می‌شود، اما آمار راه‌آهن فقط یک طرفه محاسبه می‌شود.

وی عنوان کرد: امسال با راه‌اندازی سیستم تراک‌بندی و مجهز کردن شبکه ریلی به سیستم ATC از تیر سال 95، قطارهای مسیر تهران- مشهد با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت تردد می‌کنند و زمان حرکت در این مسیر از  12 ساعت به 10 ساعت رسید، میزان تاخیر از مبدا نیز کاهش یافت و تاخیر از مبدا در نوروز 95 بیش از 30 ثانیه بود که امسال به کمتر 10 ثانیه رسید.

مدیرعامل راه‌آهن کشور به دستاوردهای دولت یازدهم در عرصه شبکه ریلی اشاره کرد و افزود: در این دولت بیش از 160 لوکوموتیو به ناوگان ریلی افزوده شد و در خصوص نوسازی ناوگان نیز اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است. 2 هزار واگن باری به سیستم حمل و نقل ریلی افزوده شده است. باید اشاره کرد که بهره‌برداری از واگن‌ها در تولید اشتغال بسیار موثر است، میزان اشتغال در زمان بهره‌برداری از یک واگن نسبت به اشتغال زمان تولید واگن، 4 برابر است.

وی اضافه کرد: یکی از اتفاقات بزرگ دیگر قانون‌گذاری‌های ارزشمندی است که در حوزه ریلی انجام شده است، طبق ماده ۱۲ هفت و نیم میلیارد دلار برای سرمایه‌گذارانی که در بخش ریلی سرمایه‌گذاری می‌کنند و سبب صرفه جویی سوخت شوند، اختصاص داده شد. همچنین مصوب شد یک درصد از سهم فروش نفت و گاز به توسعه حمل و نقل ریلی اختصاص پیدا کند و توسعه ریلی در مناطق محروم مورد توجه قرار گیرد.

محمدزاده توجه مبسوط به قطارهای حومه‌ای را یکی از رویکردهای دولت یازدهم در برنامه‌ریزی‌ها دانست و افزود: تلاش می‌کنیم سهم قطار حومه‌ای در اطراف شهرهای بزرگ افزایش دهیم، در این راستا در مسیر تهران_ گرمسار دو خط افزوده شد و خط سوم و چهارم تا پایان خرداد راه‌اندازی می‌شود، خط سوم و چهارم در مسیر تهران_ کرج و قطار حومه‌ای در مسیر مشهد_ نیشابور نیز راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش ریل در این دولت انجام شد، گفت: در کل کشور دو هزار کیلومتر فقط به منظور راه‌اندازی خط دوم، سوم و چهارم در مسیرهای مختلف به شبکه ریلی افزوده شد. باهدف رفع گلوگاه‌ها در بخش بار، پروژه خط دوم مسیر بافق_ اصفهان آغاز شد و در مسیر اهواز_ بندر امام(ره) ریل‌گذاری انجام شد و در اهواز _ اندیمشک ریل‌گذاری انجام خواهد ‌شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: