• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-287-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/سال‌روز درگذشت محمد تقی بهار/

یک شاعر مشهدی:
ملک‌الشعرای بهار شخصیت سه ضلعی متفاوتی داشت

یک شاعر مشهدی گفت: شخصیت سیاسی، روزنامه‌نگاری و ادبی ملک الشعرا بهار سه ضلع متفاوت است که با یکدیگر در تعامل هستند.

عباس ساعی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت سال‌روز درگذشت ملک الشعرا بهار، اظهار کرد: محمدتقی بهار از شخصیت‌های برجسته معاصر است، شاعری که از یک سو درد وطن و از سویی دیگر به مکتب اسلام و مذهب شیعه پایبند است، البته با تمام کاستی‌ها و قوت‌هایی که یک فرد می‌تواند داشته باشد. 

وی افزود: ملک الشعرای بهار چندین بار و هر بار از یک حوزه متفاوت جغرافیایی که گاهی مدتی کوتاه در آن اقامت داشته، به مجلس راه یافته و این نکته گویای نفوذ شخصیت و تاثیر شگرف او بر مردم حوزه‌های گوناگون انتخابی است.

این شاعر مشهدی عنوان کرد: ملک الشعرا بهار به لحاظ روزنامه‌نگاری شخصیتی قابل اعتناست و چندین روزنامه مهم را پایه‌گذاری کرده و چون خیلی اهل ملاحظه نبود، بارها این نشریات توقیف ‌شدند و او باز به نشریه دیگری فکر می‌کرد بهار در عرصه روزنامه‌نگاری، از چهره‌های ممتازی است که می‌تواند الگو روزنامه‌نگاران امروز قرار گیرد.

ساعی در خصوص آثار ملک الشعرا بهار، خاطر نشان کرد: آثار محمدتقی بهار را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد بخشی از این آثار در حوزه روزنامه‌نگاری است و بسیاری از این آثار تدوین نشده باقی مانده؛ محمد گلبن 100 مقاله از این مقالات را گردآوری و انتشار داده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بهار، کتاب سبک‌شناسی است، گفت: تا قبل از بهار ‌در ادب فارسی در این زمینه خاص اساساً کتابی وجود نداشت و با جرئت می‌توان بهار را مبدع این علم در ادبیات فارسی دانست. امروزه با گذشت 65 سال از درگذشت بهار هنوز کتابی به قوت و استحکام این کتاب در سبک‌شناسی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه تحقیقات خاص مربوط به کتاب سبک‌شناسی، توفیقی اجباری است که بهار وقتی به دلیل فعالیت‌های سیاسی به اصفهان تبعید شده بود آن را تدوین کرد، افزود: یکی دیگر از آثار بهار دیوان اوست که در حقیقت کارنامه شاعری بهار را بسیار ممتاز و ارزشمند کرده است.

ساعی با بیان اینکه از جمله فعالیت‌های علمی بهار می‌توان به تصحیحات ارزشمند او اشاره کرد، افزود:  تاریخ سیستان یکی از ارزشمندترین این تصحیحات است و کتاب‌هایی مانند مجمل التواریخ و القصص یا تصحیح کتاب بلعمی با توجه به امکانات آن روزگار کار بسیار دشواری بود که توسط محمد تقی تصحیح شده است و به همین دلیل امروزه محققین سراغ کتاب‌های بهار می‌روند و دقت نظر او را مشاهده می‌کنند و در واقع به حیرت وا داشته می‌شوند که این چنین کتاب‌ها را با دقت تمام تصحیح کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که وجه تمایز ملک الشعرا بهار از دیگر شاعران در چیست، عنوان کرد: نکته‌ای که تاکنون ناگفته مانده، بعد مذهبی اشعار بهار است چیزی حدود یک سوم اشعار بهار ارتباط تنگاتنگی با مذهب شیعه و به شکل مشخص ارادت به محضر امام رضا(ع) و دیگر ائمه(ع) دارد.

وی گفت: البته این موضوع شگفت نیست، به این دلیل که پدر او ملک‌الشعرای آستان قدس رضوی بوده و محمد تقی 19 سال داشت که پدرش را از دست داد و بعد از آن بهار، ملک الشعرای آستان قدس رضوی در زمان ناصرالدین شاه شد و او نیز حساسیت‌های مسائل دینی و مذهبی پدر را با خود به همراه داشت و بخش قابل ملاحظه‌ای از آثارش در پیوند با دین و به شکل مشخص با مذهب است.

ساعی تصریح کرد: ملک الشعرای بهار آثار ماندگار بسیار زیادی دارد به عنوان مثال «مرغ سحر» از جمله اشعاری است که تعدادی از خوانندگان به نام ما از قدیم تا به امروز این ترانه را خوانده‌اند و می‌خوانند، بسیاری از آثار بهار آن‌گونه‌ که باید، دیده و درباره آن‌ها حق مطلب ادا نشده و اگر نگاه کارشناسی‌تر به اشعار بهار شود به یقین چیزهایی یافت می‌شود که تاکنون کشف نشده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: