• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 963-11590-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

توجه به منابع آبی شاه‌بیت فعالیت‌های کشاورزی در استان

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی توجه به منابع آبی را شاه‌بیت فعالیت‌های کشاورزی در خراسان‌رضوی دانست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی مزروعی ظهر امروز 29 خردادماه در جلسه سامان بخشی تولید، حمایت و توسعه بازارهای داخلی و خارجی انگور و کشمش که با حضور فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی منطقه ترشیز در خلیل آباد برگزار شد، با بیان اینکه در تولیدات زراعی، باغی و مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و امور دام و...باید با نگاه به منابع آبی باشد، بیان کرد: در راستای کاهش مصرف آب باید تلاش کرد.

وی با اشاره به اینکه در برنامه توسعه کشاورزی استان بهره وری از آب بسیار مورد تاکید است، افزود: هر کاری که بخواهیم انجام دهیم باید شاه بیت فعالیت و محور حرکت توجه به منابع آبی باشد.
مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه در چند ساله اخیر اعتبارات خوبی به اجرای آبیاری تحت فشار و کم فشار در استان اختصاص یافته است، افزود: امسال در اعتبارات استان شاهد جهش خوبی هستیم.

مزروعی گفت: هرچند برای اجرای طرح‌های آبیاری کم فشار و تحت فشار در شهرستانهایی که از محدودیت منابع آبی بیشتری رنج می‌برند سهمیمه ای اعلام شده اما تلاش می‌کنیم هر آنچه طرح داشته باشند منابع مورد نیاز را برای اجرا از محل اعتباراتی که متمرکز هست  تأمین کنیم.

وی با اعلام اینکه سه شهرستان کاشمر، خلیل آباد و بردسکن برای افزایش سهمیمه طرح‌های کم فشار محدودیتی نخواهند داشت، بیان کرد: اجرای طرح‌ها  در زمین‌های زیر 10 هکتار را برای کاهش هزینه‌ها به خود شهرستان‌ها تفویض اختیار کردیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی با بیان اینکه اگر خود شهرستانها شرکت مشاور و طراح داشته باشند قراردادها توسط خود مدیران شهرستانها منعقد خواهد شد، گفت: درخواست‌های شهرستانها برای اجرای طرح‌های انتقال آب از امروز برروی سایت قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها هرچه سریعتر پروژه‌ها را با همان کدهایی که خواسته شده معرفی کنند تا در تأمین لوله های مورد نیاز با مشکل مواجه نشویم، بیان کرد: برای نحوه اجرای طرح‌ها دستورالعمل‌های خاصی دارد که به زودی ابلاغ می‌شود تا به کشت‌های پاییزه برسند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه تمرکز امسال جهاد کشاورزی استان بر روی منابع آبی و بازرگانی محصولات است، اظهار کرد: به رغم اینکه تحولات خوبی در سازمان تعاون استان صورت گرفته اما باید در شهرستانها نمود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان 580 شرکت تعاونی و تشکل داشته‌ایم که در چند ساله گذشته به دلیل عدم توجه 280 شرکت تعطیل شده است، بیان کرد: از اختیارات رییس سازمان تعاون هست که اگر هیئت مدیره ها و مدیرعاملان شرکت‌ها فعال نیستند سریع درخواست بدهد و با تشکیل جلسات مربوطه نسبت به فعال شدن شرکت‌ها اقدام شود.

مزورعی با اشاره به اینکه توسعه بازرگانی و صنایع جز با توجه به تشکل‌ها، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و سایر شرکت‌های مربوطه حاصل نمی‌شود، افزود: امسال بر بخش بازرگانی توجه ویژه‌ای خواهیم داشت.

وی با تاکید بر حمایت از تشکل‌ها و تشکیل صنایع تبدیلی در راستای فعال شدن بخش بازرگانی گفت:  به رغم اینکه از سال 77 پیگیر صنایع تبدیلی بودیم و طرح‌های مربوطه تهیه شد اما به دلیل تأمین نشدن منابع مورد نیاز طرح‌ها اجرایی نشد.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اعلام اینکه در یارانه کشمش اعتبارات خوبی به شهرستانها اختصاص گرفته است، افزود: نباید اجازه داد این اعتبارات گوشت قربانی شود و با مبالغ بسیار اندک به افراد اختصاص یابد.

مزروعی در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته اعتبارات بسیار خوبی از سوی دولت برای تمدید وام‌ها و مکانیزواسیون و آب و خاک و تأمین یارانه تخصیص یافت، بیان کرد: وزیر جهاد کشاورزی قول داده‌اند که به هر میزان که در صندوق حمایت از بخش کشاورزی سرمایه گذاری کنیم دولت نیز به همان میزان اعتبار بدهد.

وی با بیان اینکه طی چند روز گذشته 500 میلیارد تومان مصوب شد که برای ایجاد صنایع تبدیلی تسهیلات یارانه دار اختصاص یابد، گفت: مدیران جهاد کشاورزی باید طرح‌های خود را جهت دریافت تسهیلات یارانه‌ای برای حوزه صنایع تبدیلی، کشت گلخانه‌ای، وضعیت دام با نگاه به دام سبک و سایر حوزه‌هایی که بسته به پتاسیل هر منطقه مورد نیاز هست تهیه کنند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی در پایان با بیان اینکه برای توسعه بخش کشاورزی برنامه‌های طولانی مدت و سالانه‌ای تهیه شده است، گفت:  بسیار تاکید داریم که بتوانیم برنامه‌ها را به طور مرتب و موزون پیش ببریم.

اختصاص مبلغ 18 میلیارد تومان برای راه اندازی صنایع تبدیلی در منطقه ترشیز

در ادامه، بهروز بنیادی، نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی از اختصاص مبلیع 18 میلیارد تومان برای راه اندازی صنایع تبدیلی در منطقه ترشیز خبر داد.

وی با بیان اینکه متاسفانه هیچ کدام از ما تاجر نیستیم و نمی دانیم با پول هایی که به شهرستانها در بخش کشاورزی تخصیص یافته چه کاری انجام دهیم، گفت: باید ابتدا نسبت به تشکیل گروه مشاور سرمایه گذاری توسط مدیران استان اقدام شود.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کسانی که می خواهند در کارخانه های فراوری محصولات سرمایه گذاری کنند برایشان برگشت سرمایه بسیار مهم است، افزود: رییس سازمان تعاون استان طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی موظف هستند برای صنایع تبدیلی شهرستان از منابع خودشان اقدام کنند.

بنیادی با بیان اینکه 18 میلیارد تومان جهت بخش کشاورزی منطقه ترشیز اختصاص یافته است، بیان کرد: هنوز مشخص نیست که این کارخانه در کدام یک از شهرستانها کاشمر، خلیل آباد و بردسکن راه اندازی شود.

وی با اعلام اینکه هرکسی نمی تواند این کارخانه ها را اداره کند و باید افراد خاصی ورود کنند، اظهار کرد: کشاورزان از راه اندازی صنایع تبدیلی در این منطقه بسیار استقبال می کنند.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر چند نمی توانیم رضایت همه کشاورزان را جلب کنیم که کارخانه در کدام شهرستان راه اندازی شود و برخی مواقع باید از حق مدیریتی استفاده و تصمیم گیری کرد، افزود: اطلاع رسانی ها باید بعد از ساخت کامل کارخانه باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: