• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 963-11690-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

تولید 150 هزار تن انگور در خلیل آباد

فرماندار خلیل آباد از این شهرستان به عنوان قطب تولید انگور در استان نام برد و گفت: سالانه بالغ بر 150 هزار تن انگور در این شهرستان تولید می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی شاکری ظهر امروز در جلسه سامان بخشی تولید، حمایت و توسعه بازارهای داخلی و خارجی انگور و کشمش که با حضور فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی منطقه ترشیز در خلیل آباد برگزار شد، با بیان اینکه 85 تا 90 درصد شغل اصلی و اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی استوار است، گفت: شهرستان خلیل اباد با ظرفیت کشاورزی بسیار بالایی که دارد قطعأ می تواند در تحقق شعار سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نقش مهم و تاثیر گذاری را در منطقه ایفا کند.

وی با بیان اینکه از ابتدای اردیبهشت ماه که برگه های انگور چیده می شود پس از سرت و بسته بندی روزانه 30 کامیون از شهرستان به میزان 30 تن را برای عرضه به اقصی بارگیری می کنند، عنوان کرد:  روزانه حدود 800 اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند.

فرماندار خلیل آباد با اشاره به اینکه هرساله کارگران فصلی از مناطق مرزی مثل تایباد، تربت جام و خواف و شهرهای اطراف را داریم، عنوان کرد: به رغم همه پتانسیل هایی که در منطقه وجود دارد اما برخی مشکلاتی در این حوزه است.

وی با بیان اینکه به دلیل سرمازدگی سال گذشته به بسیاری از باغات شهرستان خسارت وارد شد به طوریکه مجبور به کف بر کردن باغات انار شدند، اظهار کرد: براساس برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی بالغ بر 129 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی شهرستان وارد شد.

شاکری با اشاره به اینکه این خسارت تاثیر خود را در حوزه های متعدد به خصوص بازار و اقتصاد منطقه نشان داد، گفت: خانواده های بسیاری که از طریق کارکردن در باغات امرار و معاش می کردند دچار مشکل شدند.

وی با اعلام اینکه بریا برون رفت از مشکلات اقدامات بسیاری انجام شده است، از استمهال 1428 فقره  وام کشاورزان به ارزش 11 میلیارد تومان خبر داد و افزود: بیشترین اعتبارات تملک دارایی و ماده 180 شهرستان به حوزه کشاورزی اختصاص یافته است.

فرماندار خلیل اباد با بیان اینکه در کشت گلخانه ای امسال اقدامات خوبی انجام شده به طوریکه تاکنون 20 نفر از فارغ التحصیلان رشته کشاروزی برای احداث گلخانه تلاش می کنند، عنوان کرد: تسهیلات خوبی زا سوی صندوق کارآفرینی امید اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه از سوی جهاد کشاورزی استان اقدامات خوبی برای توسعه زیر ساخت های کشت گلخانه ای شهرستان انجام شده است، بیان کرد: یکی از مشکلات دیگر که از سالهای گذشته وجود داشته و کشاورزان منطقه از آن رنج می برند عدم و فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی هست که موجب شده بخشی از تولیدات باغی شهرستان ضایعات داشته باشد و کشاورزان با مشکلات بسیاری مواجه باشند.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه تاکنون بخش خصوصی برای احداث صنایع تبدیلی مراجعات بسیاری داشته است، افزود: یکی از سرمایه گذاران تا 10 میلیارد تومان اعلام آمادگی کرده است.

شاکری با اعلام اینکه روند حضور بخش خصوصی در منطقه فراهم شده است، گفت: تمامی مدیران شهرستان این آمادگی را برای فراهم کردن حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه دارند تا در سریع ترین وقت ممکن پاسخ استعلامات را بدهند.

وی با اشاره به اینکه شهرستان یک منطقه استراتژیک به لحاظ تولید محصول انگور است، گفت:  شهرستان خلیل آباد مقام اول تولید انگور استان را به خود اختصاص داده است.

فرماندار خلیل آباد با اعلام اینکه افرادی از روسیه و قرقیزستان برای صادرات انگور منطقه اعلام آمادگی کرده اند، بیان کرد: از ابتدای سال زراعی 145 میلیمتر بارندگی داشته ایم که مدت مشابه در سال قبل 186 میلیمتر بوده و 22 درصد کاهش بارندگی نسبت به سال قبل بوده است.

شاکری با بیان اینکه برای رفع مشکلات بخش کشاورزی نیازمند توجه مسئولان استان هستیم، افزود: تسهیلات خوبی برای بخش مکانیزاسیون و آبیاری تحت فشار و کم فشار منطقه اختصاص یافته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: