• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-17487-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی:

انتظار داریم مسئولان در برنامه‌های فرهنگی حضور بیشتری داشته باشند

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان‌رضوی گفت: با توجه به اهمیت کتاب و کتابخوانی حضور تمامی مسئولان در برنامه‌های فرهنگی مورد انتظار و جلسه انجمن کتابخانه‌ها از جم  این موارد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، سیدجواد حسینی در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی که با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و دیگر اعضای انجمن با محوریت هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی که در محل استانداری خراسان رضوی برگزارشد، اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مسئولان فرهنگی باید بیشتر در این عرصه حضور داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر سند توسعه استان در استانداری در حال تدوین است و جامعه امروزی یک امر پذیرفته شده است که باید در همه موضوعات دارای برنامه و شاخص و سیاست‌گذاری و تعریف اهداف کلان باشد و این موضوع در حوزه فرهنگی و کتاب و کتابخوانی باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد تا در آینده بر این اساس و بر مبنای برنامه تدوین شده ارزیابی‌ها با سهولت بیشتری انجام گیرد.

حسینی عنوان کرد: تاکنون هفت شهر فرهادگرد، سفیدسنگ، رباط سنگ، قدمگاه، همت‌آباد، مزداوند و شادمهر در این استان فاقد کتابخانه هستند بر همین اساس پیش‌بینی اعتبار مورد نیاز برای ساخت کتابخانه در شهرهای جدید باید برنامه‌ریزی شود.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی افزود: سه شهر بزرگ نیشابور، تربت حیدریه و سبزوار هم نیازمند کتابخانه عمومی مرکزی هستند که باید برای احداث آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد. 

وی تکمیل پروژه‌های کتابخانه نیمه تمام و نیز مقاوم‌سازی کتابخانه‌های موجود را از دیگر اولویت‌های این حوزه برشمرد و تصریح کرد: 115 کتابخانه در سطح خراسان رضوی افزون بر 21 سال قدمت وجود دارد که 45 درصد از کتابخانه‌های دیگر بیش از 32 سال سابقه و قدمت دارند و با توجه به اینکه نگهداری آن‌ها بسیار مشکل است، از سوی مسئولین کمتر به این امر توجه شده است.

حسینی خاطر نشان کرد: با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی 28 کتابخانه سیار روستایی در سطح خراسان رضوی راه اندازی می‌شود که تاکنون دو مورد از این کتابخانه‌ها در شهر مقدس مشهد و شهرستان تایباد فعال شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به ابلاغ اعتبارات ماده 180، این موضوع از طریق فرمانداری‌ها پیگیری می‌شود تا برای راه اندازی کتابخانه عمومی سیار در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها و تامین اعتبار آن‌ها اقدام شود و فرمانداران تا حد امکان از محل اعتبارات ماده 180 به کتابخانه‌های عمومی سیار کمک کنند.

معاون اجتماعی،سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی به برگزاری هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی نیز اشاره و تصریح کرد: این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی و مطالعه با موضوع فرهنگ غنی اسلامی و سیره ائمه معصوم(ع) به ارائه 6 عنوان کتاب پیرامون زندگی امام رضا(ع)، حضرت معصومه(س) و احمد بن موسی(ع) برای گروه‌های سنی کودک و نوجوان و بزرگسال پرداخته شده است.

وی گفت: سرانه مطالعه در کشور ما رضایت‌بخش نیست از جمله مباحثی که می‌توان این سرانه را تغییر داد برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها و برنامه‌های کتابخوانی است که می‌توان انگیزه لازم را برای مخاطبان ایجاد کرد. 

حسینی اظهار کرد: در راستای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با دستگاه‌های مربوطه مکاتبه شود و همچنین برای برگزاری این مسابقه برنامه‌ریزی لازم انجام و نسبت به تشویق مخاطبان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مشکل جدی حوزه فرهنگ فقدان توجه مناسب به برنامه‌ریزی است، خاطر نشان کرد: طی سال‌های گذشته به این سمت سوق پیدا کردیم اما باید روز به روز این بخش تقویت شود و ارزیابی‌ها معطوف به اهداف و شاخص‌های تعیین کننده باشد و نظام تشویق و تنبیه هم مبتنی بر آن صورت گیرد.

حسین اکبری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی طی سخنانی در خصوص فعالیت‌های انجام شده در کتابخانه‌های استان، اظهار کرد: با توجه به مصوبه جلسه انجمن، در راه اندازی 28 کتابخانه عمومی سیار در 28 شهرستان استان تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده که در شهرهای مشهد و تایباد این کتابخانه سیار راه اندازی و با استقبال بسیار خوبی از طرف علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی مواجه شده است. 

وی عنوان کرد: کار راه‌اندازی کتابخانه عمومی سیار در کاشمر و چناران نیز در حال انجام است که در این زمینه همکاری و همراهی شهرداری‌ها جای تقدیر دارد.

اکبری تصریح کرد: در سال جاری با برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی نسبت به سال گذشته تلاش، شور و نشاط بیشتری در کتابخانه‌ها حاکم و میزان مشارکت از جشنواره بسیار بیشتر از دوره قبل بوده است.

در ابتدای این جلسه گزارشی از جشنواره کتابخوانی رضوی و فعالیت کتابخانه سیار نور رحمت تایباد در حضور مسئولان فرهنگی ارائه شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: