• سه شنبه ۱۷ خرداد ماه، ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 903-8387-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در اقدامي بي سابقه؛
بزرگترين نقاشي ديواري کشور در مشهد پاک شد

در اقدامي بي‌سابقه بزرگترين نقاشي ديواري کشور در مشهد به مساحت دو هزار و 200 مترمربع با موضوع "داستان‌هايي از شاهنامه "در ميدان فردوسي شهر مشهد پاک شد.

به گزارش واحد دريافت خبر خبرگزاريدانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خراسان و به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني شهرداري مشهد، تا اوايل ارديبهشت ماه سال گذشته ميدان فردوسي به‌عنوان يكي از مهمترين ميادين شهر مشهد با ديوارهاي آجري بدون روکش چهره‌اي نازيبا داشت.

در اين راستا مديريت هنري شهرداري مشهد از ميان هنرمندان مشهدي مسووليت زيباسازي اين ميدان و پياده‌سازي بزرگترين نقاشي کشور با موضوع شاهنامه را به تيمي به سرپرستي "ندا رئوفيان" سپرد كه در تاريکي يکشنبه شب در اقدامي شگفت‌انگيز اداره اراضي آستان قدس رضوي به پاک کردن اين نقاشي و درج "اين ملک موقوفه حضرت رضا(ع ) است،" پرداخت.
 
علي حامدمقدم سخنگوي شهرداري مشهد با اظهار تاسف از اين اقدام گفت: در دوره شهردار كنوني همواره تعاملات خوبي بين آستان قدس رضوي و شهرداري مشهد بوده است و اگر موانعي نيز بر سر راه بوده، شهرداري سعي در برطرف کردن آن داشته است ولي در دو شب گذشته شاهد بي توجهي زحمات يک ساله هنرمندان مشهدي و خسارت‌هاي ريالي و معنوي از سوي آستان قدس رضوي بوده ايم.

وي اظهارداشت: از طرفي براي اين نقاشي يک سال تمام کار انجام شده و پديد آوردن چنين اثري علاوه بر هزينه‌هاي هنگفت و بار هنري، زمان زيادي نيز برده شده است و اين در حالي است که آستان قدس رضوي در اقدامي بدون در نظر گرفتن شهرداري و کميته مکان‌يابي شهرداري مشهد، تلويزيوني را بدون مجوز در ابتداي خيابان سجاد نصب کرده که اين مغاير با قانون است.

حامد مقدم ابرازداشت: از آستان قدس به عنوان متولي معنويت و فرهنگ توقع مي رود که در تبعيت از ضوابط و قوانين نظام جمهوري اسلامي ايران پيش‌قدم باشد و اگر زماني براي انجام فعاليتي نيازمند مجوز شهرداري است بايد در اين زمينه از مجراي قانوني وارد شود .

مدير امور هنري شهرداري مشهد نيز در ادامه گفت: يکشنبه شب در اقدامي بي‌سابقه بزرگترين نقاشي ديواري کشور پاک شد که البته تمام مراحل انجام اين نقاشي ديواري از ابتدا با هماهنگي آستان قدس رضوي انجام گرفته بود.

هادي مظفري اظهارداشت: اين نقاشي زحمت يک ساله هنرمنداني است که ماه‌ها به صورت شبانه‌روزي فعاليت کردند تا بزرگترين نقاشي ديواري کشور را پديد آورند و حال جاي اين پرسش باقي است که چه دليل دارد که اداره حفاظت از املاک و اراضي آستان قدس رضوي يکشبه بدون توجه به اين زحمات و هزينه‌هاي صورت گرفته تمام نقاشي را پاک کند.

وي خاطرنشان کرد: از اواخر زمستان سال گذشته اين سازمان چندين بار به هنرمندان اعلام کرده بود که در اين نقاشي درج کنند اين ديوارها و اراضي موقوفه آستان قدس رضوي است که اين کار انجام شد ولي در پي هر اختلاف اين سازمان با شهرداري آنها اعلام داشته بودند كه نقاشي پاک مي‌شود.
 
مدير امور هنري شهرداري مشهد گفت: اداره يادشده برروي املاك موقوفه رضوي پس از ديوار کشي از ادبياتي چون "ملک موقوفه حضرت رضا(ع) است" و غيره استفاده مي‌کند در صورتي که با اين اقدام، چهره شهر را نازيبا مي‌کنند.

مظفري با اشاره به توافقات صورت گرفته با آستان قدس رضوي براي انجام طرح‌هاي گرافيکي روي ديوارهاي موقوفات ابرازداشت: در ارديبهشت ماه سال جاري طي نامه‌اي طرح پيشنهادي خود را براي اداره حفاظت از املاک و اراضي آستان قدس رضوي ارسال شد که مورد توجه آن‌ها قرار گرفت اما بعد از گذشت چند روز، متاسفانه شاهد اين اتفاق ناخوشايند شديم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: