• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-12687-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

ششمین جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی برگزار شد

در ششمین جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی، رؤسای کمیته‌ها به تفکیک، به شرح وظایف و اقدامات خود پرداختند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در ششمین جلسه ستاد هماهنگی اربعین حسینی، هریک از هفت کمیته این ستاد به شرح برنامه‌های خود پرداختند.

در این جلسه احمری، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی بیان کرد: سیاست این کمیته این بود که پس از هرجلسه ستاد استان، بلافاصله جلسه فرهنگی با حدود ۲۰ عضو تشکیل می‌شد تا بتوانند سیاست‌های استان را منتقل و ملاحظه نمایند.

وی ادامه داد: تاکنون پنج جلسه رسما برای این کمیته تشکیل شده که تقریبا تکلیف هرکدام از نهادها مشخص و نهایتا نیز تقسیم کار باحضور نمایندگان نهادها صورت گرفته‌است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین حسینی گفت: در همایش‌هایی که سازمان تبلیغات، امور مساجد و حوزه علمیه مشهد مقدس برگزار می‌کند، روحانیون رسما از طرف کمیته فرهنگی برای تشویق مومنان به شرکت کردن در مراسمات و حماسه اربعین، توجیه می‌شوند.

احمری اضافه کرد: جمعا ۷۰۰ روحانی و مدیر فرهنگی پیش‌بینی و هماهنگ شده که از این تعداد ۵۰۰ نفر مبلغ و ۲۰۰ نفر نیروهای فرهنگی و هنری هستند؛ همچنین از بین جمعیت مربوط به مبلغان، ۲۰۰ نفر در اتوبوس‌هایی که در مرز تردد دارند و ۳۰۰ نفر در موکب‌ها فعالیت خواهندکرد، به‌علاوه مقرر شده به‌ازای هر موکب حداقل دو روحانی به‌طور ثابت اعزام شوند که البته باتوجه به ظرفیت موکب این تعداد ممکن است به پنج نفر برسد.

همچنین ابراهیمی، رئیس کمیته اعزام عنوان کرد: کمیته اعزام با مسئولیت سازمان حج و زیارت در دو حوزه اصلی سامانه سماح و صدور روادید اربعین برنامه‌ریزی را آغاز کرده که سه جلسه تخصصی در رابطه با سامانه سماح، سه جلسه در رابطه با روادید و دو جلسه کمیته نیز برگزار شده‌است.

وی با اشاره به آغاز فعالیت این سامانه از تاریخ اول شهریورماه سال جاری افزود: تاکنون در آخرین آمار، ۱۶۵۴ نفر در قالب ۱۰۹۹ گروه ثبت‌نام کرند که ۷۰ درصد این جمعیت مشهدی هستند.

رئیس کمیته اعزام ستاد هماهنگی اربعین حسینی اضافه کرد: اقداماتی در سامانه سماح صورت گرفته که یکی امکان انتخاب مرز شلمچه و مهران برای زائرینی است که به‌صورت هوایی یا ریلی به مرز اهواز، آبادان و خرمشهر اعزام می‌شوند؛ همچنین در بحث اعزام زمینی نیز، امکان انتخاب خودروی شخصی و اتوبوس در این سامانه پیش‌بینی شده‌است. در رابطه با روادید هم ۲۷۰ دفتر زیارتی را توجیه کردیم که از این تعداد ۱۹۰ دفتر در مشهد و ۸۰ دفتر در شهرستان‌ها قرار دارد تا شرایطی ایجاد شود که زائرین شهرستان‌ها به مشهد مراجعه نکنند، ضمن این‌که در مشهد ظرف مدت ۴۸ ساعت و در شهرستان‌ها در ۷۲ ساعت ویزا صادر خواهدشد.

 در ادامه جلسه، پاسا، رئیس کمیته تغذیه بیان کرد: تا به امروز برای ۴۰ موکب پروانه صادر کردیم که قطعی شده، پرونده پنج موکب نیز در دست اقدام است و ۱۵ موکب متقاضی نیز داریم که پیش‌بینی می‌شود تعداد موکب‌ها نسبت به سال گذشته به عدد۲۰  افزایش یابد. همچنین در بحث تغذیه حدود ۹۰ هزار وعده غذایی امسال افزایش یافته‌است و در بحث اسکان نیز، درحدود ۲۲۶۷۰ کسری داریم که این کسری در کربلا، کاظمین، نجف و محور کاظمین- نجف مشاهده می‌شود.

همچنین احمدی، رئیس کمیته امداد و نجات عنوان کرد: بحث امداد و نجات در داخل کشور برعهده سازمان امداد و نجات قرار دارد و بیشتر مشکل ما در داخل عراق است که این مسئولیت در کشور عراق برعهده مرکز پزشکی حج و زبارت قرار داده ‌شده‌است. به‌علاوه بناست ۳۲ موکب در مرزها با حضور پزشکان، امدادگران و پرستاران داوطلب به‌صورت ۲۴ ساعته به فعالیت بپردازند و درمجموع ۲۵۰ پزشک، امدادگر و پرستار را اعزام خواهیم کرد که تقاضا داریم ویزای رایگان برایشان مشخص شود و نیز در بحث دارو کمک‌هایی انجام شود.

در ادامه نصری در مورد اعزام عنوان کرد: اقدامات ما در سه محور قبل از اعزام، حین اعزام و بازگشت است، همچنین در بحث جاده‌ای امسال به دلیل رفع محدودیت مرز مهران، آمار ۵۰ درصد را پیش‌بینی میکنیم، به‌علاوه برنامه‌ریزی شده زائران شیعه افغانستان از مرز دوقارون اعزام شوند. در مورد کاپیتاژ نیز این مورد مربوط به حوزه گمرک است و درحوزه حمل‌ونقل نیست که آن‌ هم باید برطرف شود.

علی‌محمدی از اداره کل امنیتی بیان کرد: از ابتدای سال این کمیته سه جلسه هماهنگی داشته و تعاملات خوبی بین دستگاه امنیتی، انتطامی و نظامی وجود دارد و نیز در داخل برای تامین امنیت در مناسبات عاشورا، تاسوعا و اربعین، تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شده؛ ضمن این‌که در داخل جزوه‌ای تحت عنوان طرح خودحفاظتی تهیه کردیم و در اختیار دستگاه‌ها قرار دادیم تا به مردم و زائرین داده شود، همچنین در جلسه آموزشی برای مدیران کاروان‌ها، کارشناسان امنیتی توصیه‌هایی را خواهند کرد.

در کمیته اطلاع‌رسانی نیز نظامی طی سخنانی گفت: در این کمیته اعزام تیم مستندساز را داریم که با ایجاد شرایط لازم عملیاتی خواهد شد، همچنین پوشش خبری، اطلاع رسانی مسائل مربوط به اعزام با همکاری سایر کمیته‌ها، فضاسازی رسانه‌ای، ارتباطات زنده و مستقیم رادیویی و تلوزیونی از برنامه‌های این کمیته است.

در مورد اعزام پناهندگان، عجمی اضافه کرد: اتباع خارجی مقیم کشور تا پیش از سال ۹۵ امکان اعزام به عتبات را نداشتند؛ اما در سال ۹۵ کمیته عالی فرهنگی اتباع خارجی به دستور رهبر معظم تشکیل و در آن مصوب شد که اتباع خارجی، اعم از کسانی که پروانه اقامت و یا کسانی که کارت آمایش دارند، به عتبات اعزام شوند و درنتیجه ۷۵هزاز نفر از کل کشور اعزام شدند که از این تعداد ۲۵ هزارنفر از استان خراسان رضوی بوده‌اند؛ امسال نیز مصوب شد تا اتباع خارجی در سه گروه دارندگان کارت آمایش، دارندگان پروانه اقامت و حتی اتباع غیرمجازی که برگ شرکت در طرح سرشماری غیرمجاز دریافت کرده‌اند، بتوانند به عتبات اعزام شوند. ضمن این‌که کار پیش ثبت‌نام نیز همزمان با سایر استان‌ها آغاز شده‌ و تا پایان شهریورماه ادامه دارد‌.

در ادامه جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال ایزدی، معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف خراسان رضوی بیان کرد: اوقاف درطول سال شش ویژه برنامه دارد که یکی از آن‌ها سوگواره بصیرت عاشورایی در ماه محرم و صفر است، همچنین در دل این دوماه دو طرح «قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی» ویژه امام رضا(ع) و دهه آخر صفر و «قدم‌های آسمانی تا حرم حسینی» ویژه اربعین را در برنامه داریم.

وی افزود: در بحث اربعین، اقداماتی انجام دادیم که موکب میرجاوه با مشارکت سیستان و بلوچستان و نیز یک ایستگاه صلواتی در عمود ۱۲۱۷ در مسیر نجف تا کربلا از آن جمله است که زمین آن خریداری شده و در این ایستگاه روزانه  برای ۲۰۰۰ نفر پذیرایی صبحانه، نهار و شام و میان‌وعده درنظرگرفته شده است؛ همچنین عرضه محصولات فرهنگی، حضور روحانیون، تشکیل حلقه‌های معرفت و مشاوره و پاسخگویی مسائل شرعی از دیگر برنامه‌های سال گذشته و امسال است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: