• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-20086-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد:

زیرساخت‌های قانونی برای حمایت از نخبگان وجود ندارد

استادیار دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در واقع زیرساخت‌های اداری لازم و قانونی برای به نتیجه رساندن استفاده از توان نخبگان در کشور وجود ندارد و شاید فرهنگ سازی در دستگاه‌های اجرایی بتواند این مشکلات را تا حدودی حل کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، هومن قهرمانی در شورای هم اندیشی و گفت و گوی دولت و نخبگان شورای نخبگان که با حضور جمعی از مسئولین شهری، اساتید و نخبگان در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد:  باید سیاست‌های کلانی از طرف مدیران رده بالای دولتی در ارتباط با استفاده از پیشنهادات و ایده های خوب دانشجویان برای حل مشکلات وجود داشته باشد.

وی عنوان کرد: در واقع می توان گفت سیاست گذاری‌های ایجاد شده، امیدبخش بوده است ولی به دلیل نبود فرهنگ سازی در سیاست گذاری‌های رده پایین، معمولا با چالش‌هایی رو به رو می‌شویم.

این استاد دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: ما در بسیاری از دستگاه‌های اجرایی اتاق فکرهایی داریم اما اتاق فکرهای پراکنده‌ای هستند که به صورت موازی هم فعالیت می کنند که باعث می‌شود سرعت ‌کار کاهش یابد.

در ادامه این نشست آزاده مشکینی، استادیار گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: در واقع امروزه ما از نخبه به عنوان فردی که ضریب هوشی بالاتری دارد، یاد نمی‌کنیم؛ چرا که می‌دانیم مهم ترین عاملی که باعث می‌شود فرد بتواند کار بزرگی را برای دانشگاه، جامعه خود و دولت انجام دهد این است که انگیزه بالا و امید زیاد و آرامش فکری که یکی از الزامات یک نخبه است؛ داشته باشد، که در این صورت فرد می‌تواند کارهای بزرگی را برای جامعه خود انجام دهد. 

وی گفت: بسیاری ازحمایت‌های مالی که بنیاد نخبگان انجام داده، مستقیما بر روی امور پژوهشی نبوده است؛ اما آن آرامش فکری را برای فرد ایجاد کرده که باعث می شود پتانسیل بیشتری برای انجام امو پژوهشی خود داشته باشد.
 
استادیار گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: دانشجویان بسیاری در این دانشگاه هستند که از انرژی و استعداد بالایی برخوردارند و نیاز به بستر بسیار مناسب و امکانات کافی دارند برای اینکه بتوانند با دنیا رقابت کنند.
 
مشکینی تصریح کرد: متاسفانه نبود امکانات باعث ناامیدی دانشجویان می‌شود، بنابراین دانشجو تصور می‌کند، پس از فارغ التحصیلی بیکار است، از طرفی هم نخبگانی هستند که مدرک تحصیل خود را گرفته‌اند و هیچ کاری ندارند که اگر این سرمایه‌های ارزشمند را زنده کنیم و به آن‌ها توجه جدی تری داشته باشیم کارهای بسیار بزرگی را می‌توانند برای جامعه ما انجام دهند.

وی گفت: در واقع امروزه از نخبگان ما در امور اجرایی و چالش‌هایی که برای دانشگاه، دولت و جامعه وجود دارد، استفاده نمی‌شود با وجود اینکه دانشجویی که هنوز تجربه کار در امور اجرایی ندارد اما می‌تواند ایده‌های خوبی را ارائه دهد که به تدریج این ایده‌ها در کنار تجربه می‌تواند کارهای بزرگی را رقم بزند.

استادیار گروه شیمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدوارم که روزی فرا برسد که بستر مناسبی برای این دانشجویان ونخبگان که پتانسیل بسیار بالایی دارند فراهم شود تا آن‌ها بتوانند با آرامش تمام وتمرکز بر روی پژوهش‌های خود، کارهای بزرگ و امید بخشی را به ارمغان آورند. 

دکتر رضا لطفی، استادیار برق دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه این با با تاکید براینکه فرهنگ سازی امر مهمی در خصوص نخبگان است، اظهار کرد: ما باید بر روی فرهنگ و ذهنیت‌های خودتمرکز داشته باشیم و به تقویت آن بپردازیم که برای این موضوع باید برنامه بلند مدت فرهنگ سازی داشت و مهم ترین کاری که می‌تواند به این فرهنگ سازی‌ها کمک کند ارائه الگوهای موفق است.

وی با بیان اینکه نخبگان باید این باور را داشته باشند که  می‌توانند چه در جامعه خود و چه در دنیا موفق عمل کنند، عنوان کرد: در این میان نخبه نباید منتظر حمایت از سوی متولیان این امر باشد و فرد نخبه نیز باید وظیفه خود را به درستی انجام دهد و به فکر مسائل جامعه خود باشد. 

این استاد برق دانشگاه فردوسی مشهد خطاب به دانشجویان نخبه گفت: کارآفرینی دانش بنیان یک هنر و دانش است که باید آن را فراد گیرید که متاسفانه دانش بنیان در کشور با وجود بسیاری از مدل‌های مختلف، می‌توانست وضعیت بهتری داشته باشد و موفق تر عمل کند.

لطفی با بیان اینکه دانشگاه‌ها در امر کارآفرینی دانش بنیان نقش بسیارجدی دارند، خاطرنشان کرد: بنابراین دولت باید برای دانشگاه‌ها یک فکر اساسی کند و با این وجود این امور می‌توان گفت که دانشگاه‌ها برای حل مسائل بهتر به تغییرساختار نیاز دارند.

وی تاکید کرد: در واقع با کمک دولت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید تعریف مسائل کلان در دانشگاه‌ها بیشتر از گذشته مطرح شود. 

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: امروزه  برای ایجاد تکنولوژی نیاز مبرمی به باور و زمان وجود دارد تا مسائل کلام در جامعه تعریف شود و اگر بنا است که کار محال و غیرممکنی صورت گیرد باید صبر داشت و بودجه کافی وجود داشته باشد که در این صورت نخبگان ما می‌توانند این کار محال را انجام دهند.

لطفی اضافه کرد: در این میان باید برای مسائلی که در جامعه بسیار مهم هستند و جامعه به آن موضوعات نیاز زیادی دارد، زمان کافی در نظر گرفت و به آن‌ها اهمیت بیشتری نیز داده شود.

وی گفت: دولت پیش از آنکه حمایت‌های مالی نسبت به نخبگان داشته باشد، باید بستری را فراهم کند تا مسائلی که در جامعه وجود دارد به شکل بهتری مطرح شود تا نخبگان بتوانند فعالیت و عملکرد بهتری در همه زمینه‌ها داشته باشند.

لطفی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حمایت خیرین از نخبگان، عنوان کرد: در واقع ما خیرینی را داریم که به طور جدی در این خصوص وارد کار شده اند؛ اگر خیرین وارد این کار شود، نمی‌توان از آن به عنوان پرداخت صدقه‌ یاد کرد، بلکه وی سرمایه گذاری ریسک پذیری را در این خصوص کرده است که شاید این سرمایه گذاری نتیجه ندهد و شاید هم بعضا نتیجه‌ای بزرگ و خوبی داشته باشد که به موجب آن بتوانیم جامعه را نجات دهیم و به سرمایه بزرگی تبدیل شود.

وی افزود: همچنین باید به اتاق‌های فکر هم به طور جدی پرداخته شود و از نخبگان به این اتاق‌ها دعوت شود تا از ایده‌های آنان به نحو شایسته‌ای برای آینده استفاده کرد که با این وجود باید آینده پردازی را جدی گرفت و آن را به راحتی کنار نگذاشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: