• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-17486-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد؛

ضرورت جدی گرفتن مدیریت دانش در دانشگاه‌های ایران

استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد بر ضرورت جدی گرفتن مقوله مدیریت دانش در دانشگاه‌های ایران تاکید کرد.

دکتر سید رحمت الله فتاحی در گفت و گو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مدیریت دانش موضوعی است که بیشتر در حوزه اقتصاد و بازرگانی مطرح می‌شد، به این معنا که افراد از آگاهی و دانش لازم در زمینه بازاریابی و فروش بهتر تولیدات خود استفاده کنند که کم کم این مدیریت دانش به سازمان‌های غیر بازاری و غیر اقتصادی از جمله دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نیز نفوذ پیدا کرد .

وی ادامه داد: نفس دانشگاه‌ها پژوهش، تولید علم و دانش و انتشار آن ها به صورت مقاله و کتاب است، اما اگر این دانش تنها درون آن ها محفوظ بماند و با دیگران به اشتراک گذاشته نشود، ارزشی ندارد، لذا بایستی بستری آماده کرد تا این دانش را بتوان در اختیار جامعه قرار داد،؛ این وضعیت دانشگاه‌ها را می‌توان با مدیریت دانش بهبود بخشید.

استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص ایجاد سیستم مدیریت دانش در دانشگاه‌ها، افزود: دانشگاه‌ها موظف هستند برای مدیریت دانش سازمانی خود تلاش کنند و سیستمی را ارائه کنند تا هر کسی موظف شود بنا به رسالت خود در راستای اشاعه و انتقال دانش تلاش کند، به این صورت که نظامی پیاده‌سازی شود تا هر استاد، دانشجو و کارمند دانشگاه بتواند تجربیات و دانش ذهنی خود را توسط این سیستم در اختیار دیگران قرار دهد که به دنبال آن یک چرخه به وجود می‌آید که دانش عمومی و همگانی را در جامعه ارتقاء می دهد.

فتاحی تصریح کرد: هر فردی در جریان کار خود، یکسری تجربیات کسب می‌کند که این تجربیات به صورت اطلاعات و دانش در حافظه بلندمدتش ذخیره می‌شود؛ لذا چه بهتر که فرد این دانش را با دیگران به اشتراک بگذارد، زیرا اگر قرار باشد هر فردی این دانش را محبوس کند، سرعت پیشرفت کند می‌شود و بشر نمی تواند از تجربیات و آگاهی‌های دیگران استفاده کند. 

وی با تاکید براینکه کتابخانه‌ها و  مراکز اطلاع رسانی می توانند بسترساز چرخه مدیریت دانش و تسهیل کننده دسترسی، اشاعه، انتقال و استفاده از دانش در سازمان ها باشند، گفت: کتابخانه‌ها دانش متراکم خود را در قالب کتاب، مقاله پایگاه اطلاعاتی و غیر... در اختیار دیگران قرار می‌دهند و با استفاده از روش‌های فهرست‌نویسی، ‌چکیده نویسی و انواع خدمات دیگر می‌توانند باعث شکل‌گیری مدیریت دانش و افزایش سرعت انتقال دانش می‌شوند.

استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: تجربیات خوب کتابداران در خصوص مستندسازی  اطلاعات می‌تواند در گستره دانش مورد استفاده قرار گیرد و این حرفه می‌تواند تسهیل کننده فرایند و چرخه مدیریت دانش شود.

فتاحی بیان کرد: کتابداران انواع و اقسام روش ها، رویکردها و سیستم‌ها را در اختیار دارند تا بتوانند بهترین اطلاعات و دانش موجود در تمام کتاب‌ها، مجلات، مقالات و پایان‌نامه‌هایی که در کشور و دنیا منتشر می شود را در قالب مناسب‌ترین و با کیفیت ترین منابع برای جامعه فراهم و به چرخه مدیریت دانش کمک کنند.

وی با تاکید براینکه رشته علم اطلاعات و دانش پشتیبان مدیریت دانش است، عنوان کرد: با توجه به اهمیت مقوله مدیریت دانش در ساز‌مان‌ها، برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری رشته علم اطلاعات و دانش، گرایش مدیریت دانش درنظر گرفته شده و همچنین برای دانشجویان مقطع کارشناسی این رشته نیز درس مدیریت دانش قرار داده‌ایم زیرا زمانی که دانشجویان این درس را می‌گذرانند متوجه می‌شوند که چه وظیفه‌ای دارند. 


استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: برای سازماندهی بهتر در مستندات و چرخه دانش در سازمان ها باید از کتابداران و متخصصان مدیریت دانش استفاده شود تا تمام فرایندهای کاری را با استفاده بنابر استانداردها مستندسازی کنند به گونه ای هیچ پراکندگی و گسیختی در این اطلاعات ایجاد نشود.
 
فتاحی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مسئله مدیریت دانش بیشتر در سازمان‌ها مطرح است، بسیاری از دانشگا‌ها هنوز از اهمیت آن اطلاعی ندارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: