• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-13990-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

فرماندار گناباد مطرح کرد؛

شهرداری‌ها موظف به پرداخت سهم نيم‌درصدي به كتابخانه‌ها هستند

فرماندار گناباد گفت: شهرداري‌ها موظف هستند تمام سهم نيم‌درصدي به كتابخانه‌ها را بپردازند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدعلی نبی پور امروز 28 فروردین ماه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی گناباد که در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: در غير اين صورت اين مبلغ توسط سازمان همياري‌هاي استانداري از حساب شهرداري‌ها كسر و به حساب كتابخانه‌هاي عمومي واريز خواهد شد. 

وی با انتقاد از عدم حضور شخص شهردار در اين جلسه خاطرنشان کرد: علت عدم توجه كافي به اين كار به خاطر شركت نكردن خود شهرداران در جلسات است، بر همین اساس اگر شهرداران در جلسات آینده انجمن کتابخانه‌ها شرکت نکنند کارشناسان این نهاد نیز در جلسه شرکت نکنند.

نماینده عالی دولت در گناباد تصریح کرد: يكي از وظايف شهرداري‌ها كار فرهنگي بوده و شهرداران بايد توجه ويژه‌اي به اين امر داشته باشند.

نبی‌پور اضافه کرد: عدم حضور شهرداران به عنوان عضو اصلی انجمن کتابخانه عمومی در جلسه ثابت کننده عدم اهتمام شهرداری‌ها به موضوعات فرهنگی است و اگر سهم نیم‌درصد شهرداری به نهاد کتابخانه‌ها محقق نمی‌شود شاید به دلیل نبود دغدغه ی فرهنگی در نهاد شهرداری‌های گناباد است.

وی با بیان اینکه اداره کتابخانه‌های عمومی گناباد نباید به دنبال آمارسازی باشد افزود: نشست‌های کتاب‌خوانی باید به سمت عمومی‌سازی این جلسات پیش برود و منحصر به حوزه‌های خاص باشد.

فرماندار گناباد ادامه داد: شهرستان گناباد از نظر کیفی در حوزه‌های کتابخانه‌ها وضعیت مناسبی دارد که باید به سمت کیفی‌سازی رفت.

نبی‌پور با اشاره به اينكه نهاد كتابخانه‌ها دولتي نيست و وضعيت این شهرستان نیز از نظر تعداد كتاب و كتابخانه تا حدودي مناسب است، تأکید كرد: برخي كتابخانه‌ها قدمت زيادي داشته و بعضا نياز به تعمير و تكميل دارند كه شهرداري‌ها و خيرين بايد نسبت به اين مهم توجه داشته باشند.

گروه‌های فرهنگی کاخک جهت استفاده از فضاهای فرهنگی هیچ محدودیتی ندارند

نبی پور همچنین به اعتراض و درخواست برخی از گروه‌های فرهنگی کاخک مبنی بر عدم استفاده از سالن‌های فرهنگی کاخک جهت برپایی مراسمات اشاره و عنوان کرد: شورا و شهرداری کاخک باید با همکاری برخی از سازمان‌های مربوطه از قبیل اداره ارشاد اسلامی و اداره کتابخانه‌ها باید زمینه تمرینات و برپایی مراسمات گروه‌های فرهنگی کاخک را فراهم آورند.

فرماندار گناباد در این جلسه با بیان این که باید مشکلات هنرمندان کاخک پیگیری و حل شود خاطر نشان کرد: بزودی زمینه‌ای فراهم خواهد گردید تا مکان مناسبی در اختیار این گروه‌ها قرار گیردد. همچنین فرسودگی ساختمان کتابخانه‌های شهرستان از مشکلات پیش روی ماست که باید در خصوص در رفع این مشکلات اقدام شود 

در ادامه احمد مظلوم رئيس اداره كتابخانه‌هاي عمومي گناباد نیز در این جلسه فرسودگی ساختمان کتابخانه‌های شهرستان از مشکلات پیش روی اداره آن دانست و بیان کرد: متاسفانه در سال 96 سهم نیم درصد شهرداری‌ها محقق نشده است به طوریکه در سال گذشته باید 800 ملیون ریال از این محل به حساب اداره کتابخانه‌ها واریز می‌شد که تنها صد و سی ملیون ریال محقق شده است
وی با بیان اینکه کتابخانه شهید هاشمی نژاد بیدخت در سطح شهرستان کتابخانه برتر شناخته شده است گفت: 6102 متر مربع فضای کتابخانه‌ای در گناباد وجود دارد که بناست در سال 97 پانصد مترمربع به این فضا اضافه شود.

رئيس اداره كتابخانه‌هاي عمومي گناباد اضافه کرد: مظلوم اجرایی نشدن کتابخانه سیار را از مهمترین مصوب‌های اجرا نشده در سال 96 دانست و اضافه کرد: بنا بود که اتوبوس‌هایی از طرف شهرداری در اختیار نهاد کتابخانه‌ها قرار گیرد که این اتوبوس‌ها مورد تایید نهاد کتابخانه‌های استان قرار نگرفت.

با اشعار محلی خود سعی کرده‌ام لهجه گناباد را زنده نگه دارم

اسفندیار فیاضی شاعر محلی سرای گنابادی در این جلسه عنوان کرد: یکی از اهداف بنده از سرودن اشعار با زبان و گویش محلی گناباد زنده نگه داشتن لهجه و گویشش محلی است.

وی افزود: همواره در طول سالیان گذشته سعی کردم در اشعارم آداب و رسوم و لغات گنابادی را به منظور ارائه آن به نسل‌های جوان در اشعار خود به کارگیری نمایم و در این زمینه تا کنون دو کتاب با عناوین «ای خوش او روزا» و «کله کشک» را به چاپ رسانده‌ام.

فیاضی با بیان این که این روزها برخی از خانواده‌ها برای فرزندان خود از اسامی غیرایرانی استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد چه خوب هست اشعار محلی و لهجه محلی در مدارس گناباد نیز مورد توجه معلمین قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: