• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 972-15290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

افزایش زیربنایی کتابخانه ها و ارائه کتاب‌های جدید در اولویت باشد

سرپرست فرمانداری کاشمر گفت:​ افزایش زیربنایی کتابخانه‌ها و ارائه کتاب‌های جدید در اولویت باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان مرادعلی احمدزاده امروز در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کاشمر که در محل کتابخانه چهارده معصوم برگزار شد، با بیان اینکه از سال 91 تا پایان سال 96 زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان به نحو مطلوبی افزایش یافته است؛ افزود: در سال 91 برای هر 100 نفر حدود دو متر و یازده سانتیمتر مربع کتابخانه داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه در این سال سه هزار و 313 متر مربع کتابخانه داشته ایم که این آمار در سال گذشته برای هر 100 نفر به 3.5 متر افزایش یافته است، اظهار کرد: 5 هزار و 900 متر مربع افزایش زیربنای کتابخانه ها در شهرستان را داشته ایم.

احمدزاده با اعلام اینکه در تعداد کتاب به نسبت سال 91 افزایش چشم گیری داشته ایم به طوری که در سال 91 برای هر نفر 77 صدم کتاب داشته ایم که در سال گذشته این آمار به 1.3 کتاب برای هر نفر افزایش یافته است؛ افزود: در خصوص میزان عضویت در کتابخانه های عمومی با توجه به این که کاشمر دومین شهر مذهبی استان و چهارمین شهر مذهبی کشور است مردم علاقه خاصی به کتاب و کتابخوانی داشته و دارند.

سرپرست فرمانداری کاشمر با اشاره به اینکه اغلب کاشمر در شاخص های حوزه کتاب و کتابخوانی  توانسته رتبه اول و دوم را در​ سطح استان به خود اختصاص می دهد، بیان کرد: مردم به خصوص مسئولان و انجمن کتابخانه های شهرستان توجه خاصی به موضوع کتابخوانی دارند.

وی تعداد کتابخانه های شهرستان را در سال 91 هشت باب اعلام کرد و افزود: این آمار در سال گذشته به 14 باب افزایش یافت است.

وی با بیان اینکه در روستاهای فرگ، فرح آباد و چند روستای دیگر در بخش کوهسرخ و مرکزی احداث کتابخانه ها در دستور کار قرار دارد، گفت: برخی از کتابخانه ها تا مرحله 80 درصد پیش رفته که برای به نتیجه رسیدن آنها نیازمند همکاری اداره کل نهاد کتابخانه های عمومی هستیم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی  کاشمر با تقدیر از خیرین کتابخانه ساز شهرستان بیان کرد: فعالیت خیرین در شهرستان چشم گیر است؛ به طوری که کتابخانه سیار شهرستان توسط خیر محترم داوودی راه اندازی شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در خصوص نیم درصد شهرداری ها که درحوزه کتابخانه ها تحقق پیدا می کند شهرستان کاشمر پیشقدم بوده به طوریکه نیم درصد ها از یک میلیون به هفت میلیون تومان افزایش یافته است؛ گغت: در حوزه پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه ها از سوی شهرداری های کاشمر و کوهسرخ هیچ گونه مشکلی نداریم،  ولی اگر حمایتی از سوی استان صورت گیرد این انگیزه دو برابر می شود.

احمدزاده با تاکید بر لزوم وجین کتابها و در نظر گرفتن سلایق مختلف بیان کرد: باید کتابها به روز شود و براساس سلایق جوانان و افراد علاقمند به کتاب باشد.

سرپرست فرمانداری کاشمر با اشاره به اینکه همه ساله مسئولان اقدام به احداث چادر وقف کتاب می کنند اما باید کتاب های نو و جدید تری وارد شهرستان شود، گفت: برای سال 96 روستای فدافن از توابع بخش مرکزی کاشمربه عنوان روستای دوستدار کتاب از بین 1300 روستای کشور انتخاب شد که نشان می دهد مردم کاشمر کتابدوست هستند، لذا باید برای افزایش زیربنایی کتابخانه ها و ارائه کتاب های جدید اقدامات لازم صورت گیرد

کتاب و کتابخوانی نیازمند نهضتی عظیم و فراگیر

در ادامه مراسم امام جمعه موقت کاشمر​ در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر گفت: موضوع کتاب و کتابخوانی و آنچه مربوط به این مجموعه می شود نیاز به یک نهضت عظیم  و فراگیرداردتا به جایگاه اصلی خود برسد.

حجت الاسلام علی احدی با اشاره به اینکه مسائل فرهنگی به دلیل حجم زیاد کار و شرایطی که دارد در جایگاه مناسبی قرار ندارد، اظهار کرد: کتابخوانی، کتابخانه ها و امکانات و ... در حد استاندارد نیست.

وی با اعلام آمادگی جهت استفاده از ظرفیت حوزه علمیه به خصوص در فرصت های تبلیغی ماه مبارک رمضان برای ترویج فرهنگ کتاب افزود: صدها جلسه قرآن در منطقه ترشیز بزرگ داریم لذا باید برنامه ریزی شود تا در کنار جلسات تلاوت قرآن در حد چند دقیقه در خصوص اهمیت کتاب نیز صحبت شود.

امام جمعه موقت کاشمر​ با بیان اینکه از کسانی که در این جلسات حضور می یابند خواسته شود در هر جلسه کتابی را معرفی کنند و تا پایان ماه مبارک مطالعه و جوایزی اهداء شود، گفت: در تمامی روستاها مبلغ داریم و جمعی از قم و مشهد می ایند و نیروهای بومی خوبی داریم.

وی با تاکید بر توجه به موقوفاتی که  در راستای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند؛ افزود: اگر کتابخوانی فریضه ای واجب است که در تعبیرات رهبری امده  نباید در این عرصه به آمار و کارهای روبنایی خیلی قانع باشیم.

حجت الاسلام احدی اظهار کرد: از ظرفیت نماز جمعه می توان بیشتر از این استفاده کردهر چند در هر نماز جمعه کتاب مفیدی معرفی می شود اما کافی نیست.

وی با بیان اینکه از ظرفیت نماز جمعه، حوزه های علیمه و مبلغین باید استفاده بیشتری کرد، گفت: باید آنگونه که شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی است امور فرهنگی  به پیش برد.

امام جمعه موقت کاشمر افزود: حوزه علمیه امام صادق یک کتابخانه با 6 هزار کتاب تخصصی دارد که بیشتر کتب حوزوی است که این کتابخانه در کتاب های اهل سنت و تشیع در شهرستان بی نظیر است.

نبود کتابخانه در روستاهای پرجمعیت کوهسرخ

در این جلسه همچنین بخشدار کوهسرخ نیز ​ در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کاشمر از نبود کتابخانه در روستاهای پر جمعیت این بخش  خبر داد.

رضا رمضانی با بیان اینکه کوهسرخ در 35 کیلومتر شهرستان کاشمر واقع شده و مردم این بخش به لحاظ معیشتی و اقتصادی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند ولی از نظر علمی جایگاه ویژه ای در سطح استان و کشور دارند؛گفت:امروز در​ کمتر دانشگاه کشور است که  فرزندان این بخش به عنوان عضو هیئت علمی داخل و خارج از کشور نباشند و در آزمون کنکور پارسال بیش از 15 نفر در رشته پزشکی قبول شدند که نشان می دهد در انس با کتاب و دانشگاهها  مردم این بخش غریبه نیستند.

وی بیان کرد: آنچه مردم کوهسرخ را در مضیقه قرار داده وضعیت اقتصادی و معیشتی خانواده هاست به همین خاطر درخواست داریم موقعیت کتابخانه امام باقر در شهر ریوش که از نظر فاصله با شهر طولانی است و نمی توان درست از آن استفاده شود تغییرکند.

رمضانی با اشاره به اینکه اگر حداقل این کتابخانه  در مرکز شهر ریوش باشد جایی که تمامی مدارس و خوابگاه های شبانه روزی دبیرستانهاومدارس کاردانش واقع شده بهتر مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اعلام اینکه مردم کوهسرخ زحمت بسیاری در حوزه کتاب و کتابخوانی کشیده اند، اظهار کرد: یک کتابخانه در روستای محروم اوندر ایجاد شده و اکنون شاهد استقبال بسیار خوبی هستیم.

بخشدار کوهسرخ با بیان اینکه حداقل در مراکز دهستانها باید کتابخانه ایجاد شود، افزود: روستای ایور با 4 هزار نفر جمعیت وروستای طرق با 2 هزار نفرجمعیت فاقد کتابخانه است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آسیب های اجتماعی که مورد تاکید رهبری و دستگاههای فرهنگی است کتابخانه ها بسیار می توانند مفید باشند، گفت: اگر بتوانیم در راستای کاهش آسیب های اجتماعی،​ حداقل در ماه مبارک رمضان کتاب به جوانان اهدا کنیم بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: