• پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-14384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:

باید فاصله بین تولید، بهره‌برداری و مصرف در بخش کشاورزی را کاهش داد

استاندار خراسان رضوی گفت: باید درصدد کاهش واسطه‌ها بود و فاصله بین تولید، بهره‌برداری و مصرف را کاهش داد. همچنین در این میان شبکه‌سازی و خوشه‌سازی در هر یک از بخش‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور و ایجاد و تکمیل چرخه تولید از مزرعه تا بازار اعم از کاشت، برداشت، فرآوری و بسته‌بندی از نکات مهم و حائز اهمیت بخش کشاورزی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان شب گذشته در شورای کشاورزی استان در استانداری خراسان رضوی با اشاره به مساله کمبود آب در حوزه کشاورزی اظهار کرد: به هر حال امسال استان با کسری‌ آب مواجه است که البته طی این چند روز گذشته، شاهد نزول رحمت خداوند بودیم؛ با این حال استان ما نسبت به سال‌های گذشته باز هم با کسری آب مواجه است. با این وجود باید برای سال 97 در حوزه تامین زیرساخت‌ها برای اصلاح روش‌های کشت و برداشت، بکارگیری روش‌های نوین آبیاری و... اقدامات موثری را انجام داد.

وی افزود: مسلما بخش کشاورزی و جهاد کشاورزی برای اینکه بتواند به توسعه و رشد خود ادامه دهد، باید به فکر تعامل و همکاری بین بخشی با دستگاه‎های دیگر برای اجرای طرح هایی مانند باز چرخانی آب، پساب‌ها، اصلاح روش‌های آبیاری، بهبود مصرف گاز و برق و... باشد.

رشیدیان با بیان اینکه بانک‎ها در سال گذشته نیز به بخش کشاورزی عنایت خوبی داشته اند، عنوان کرد: اما باید در بخش تسهیلات و مالیات‌ها به نحوی عمل شود که قیمت تمام شده کالا‌ها افزایش پیدا نکند.

وی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که همواره وزیر کشاورزی نیز بر آن تاکید داشته، لزوم نزدیک کردن مزرعه به سفره کشاورز است چون این امر به نفع مصرف‌کننده و تولیدکننده است.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در واقع باید درصدد کاهش واسطه‌ها بود و فاصله بین تولید، بهره‌برداری و مصرف را کاهش داد. همچنین در این میان شبکه‌سازی و خوشه‌سازی در هر یک از بخش‌های زراعت، باغبانی، دام و طیور و ایجاد و تکمیل چرخه تولید از مزرعه تا بازار اعم از کاشت، برداشت، فرآوری و بسته‌بندی از نکات مهم و حائز اهمیت بخش کشاورزی است.

رشیدیان بیان کرد: ما باید از تمام ظرفیت‌های موجود در استان طی سال 97 نهایت بهره را ببریم و تسهیلات لازم را برای عملیاتی شدن اهداف خود در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه ما برای اینکه بتوانیم برای بهبود وضعیت کل قنوات استان کاری اساسی انجام دهیم، نیاز به اعتبار داریم، تاکید کرد: علاوه بر این موارد ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای اقدام بسیار خوبی است زیرا می‌توان از قوانین موجود در جهت حمایت از تولیدکنندگان این شهرک استفاده نمود.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: امیدواریم با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی برای تامین انرژی شهرک‌ های گلخانه ای در جهت مدیریت منابع و کاهش هزینه گام‌های موثری برداشته شود و برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه کشاورزی برنامه‌ای را تدوین کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: