• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-11190-5
  • خبرنگار : 15280
  • منبع خبر : ----

400 کارگاه صنایع دستی در نیشابور فعال است

 معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: 400 کارگاه صنایع دستی در نیشابور فعال است که بیش از 4000 نفر از این طریق امرار معاش می‌کنند. بیش از 160 نفر بیمه تأمین اجتماعی هستند و همچنین بیش از 500 نفر از تسهیلات این رشته استفاده نموده‌اند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، محمد اسماعیل اعتمادی در مراسم هم‌انديشي با هنرمندان صنايع دستي، اظهار کرد: بیستم خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی است و در کشور 20 تا 26 خرداد به عنوان هفته صنایع دستی نام‌گذاری شده است. بیش از 10 سال است که صنایع دستی با میراث فرهنگی و گردشگری ادغام شده و شاید یکی از اهداف این ادغام، مبحث صنایع دستی به عنوان تولید ملی است که می‌تواند مکمل گردشگری باشد.

وي ادامه داد: اگر از صنایع دستی حمایت شود قطعا منافع آن به هنرمندان این عرصه خواهد رسید و از طرفی معرفی بسیار خوبی خواهد بود از صنایع بومی کشور که در جهان جایگاه ویژه‌ای دارد. تا کنون تعدادی از آثار صنایع دستی ثبت ملی و حتی ثبت یونسکو شده‌اند. امسال آماری برای اولین بار در نوروز داشتیم که 55 غرفه فیروزه تراشی در آن ایام بیش از 2 میلیارد تومان فروش فیروزه داشته‌اند.

عباس شیخی معاون اين اداره نيز عنوان كرد: در حال حاضر شورای عالی جهانی صنایع دستی بالغ بر 90 کشور به عنوان عضو دارد و دبیرخانه این شورا در شهر آمستردام هلند است. کشور ما از سال 1347 به عضویت این شورا در آمده است. از سال 1385 صنایع دستی از وزارت صنایع و معادن جدا و با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادغام گردید. مهمترین اهداف این سازمان تشویق، کمک و راهنمایی هنرمندان، حفظ، بقا و حیات فرهنگی ملت‌ها و ایجاد همبستگی میان صنعتگران این عرصه در کشور و همچنین در جهان است.

شیخی گفت: صنایع دستی از قومیت، فرهنگ و هویت ما نشأت می‌گیرد. در حال حاضر در نیشابور 22 رشته صنایع دستی در حال فعالیت هستند که از مهمترین این فعالیت ها می‌توان به فیروزه‌تراشی، ساخت زیورآلات نقره، علم سازی که مختص نیشابور در کشور است، گیوه بافی، سفال گری و بافت فرش اشاره کرد.

وی افزود: 400 کارگاه فعال صنایع دستی در نیشابور داریم که بیش از 4000 نفر از این طریق امرار معاش می‌کنند. بیش از 160 نفر بیمه تأمین اجتماعی هستند و همچنین بیش از 500 نفر از تسهیلات این رشته استفاده نموده‌اند. سیاست گذاری، پرداخت تسهیلات و بیمه صنعتگران بایستی توسط مسئولین صورت پذیرد.

شيخي گفت: بازاریابی این محصولات نیز همکاری صنعتگران و مسئولان را می‌طلبد. سال گذشته 78 نفر در قالب مشاغل خانگی مبلغ 500 میلیون تومان تسهیلات را جذب کردند.

وی عنوان کرد: فقط در سال های 90 تا 92 توانستیم هنرمندان را بیمه کنیم و از سال 93 این امر محقق نشده است. از شورای شهر تقاضا داریم زمینی را براي نمایشگاه صنایع دستی اختصاص دهند که البته سرمایه‌گذار برای احداث آن موجود است.

وی از صنعتگران این عرصه خواست تا صنایع دستی را کاربردی کنند، روش ها و علوم کسب کار را فراگیرند، نوآوری و خلاقیت داشته باشند، در نمایشگاه‌های محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی شرکت کنند و از روش‌های نوین بازاریابی الگو برداری کنند؛ شيخي در ادامه ابراز کرد: در زمینه بسته بندی ضعیف هستیم. در رابطه با صادرات نيز به جز مواردی چون فرش و ... عرضه زيادي نداشته‌ایم. شرکت‌های بازرگانی باید برای پیدا کردن بازار داخلی و خارجی تلاش کنند، باید ساختار تولید اصلاح و با توجه به سلیقه مصرف کننده باشد. همچنین از صنعتگران خرد باید پشتیبانی کرد. برای استفاده جامعه از صنایع دستی نیاز به فرهنگ سازی داریم، در بسیاری از ادارات، اماکن مذهبی و‌... می‌توان از این صنایع استفاده کرد.

شیخی با بیان اینکه چند سازمان با هم ادغام شدند ولی بودجه به اندازه فقط یک سازمان است، گفت: تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

محمد حسن زرندی رییس  کمیسیون جذب مشارکت‌های اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر نیشابور گفت: آمادگی واگذاری زمین براي احداث بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی را داریم. یکی از ایراداتی که صنایع دستی دارد این است که اتحادیه ندارند و لازمه پیگیری مسائل، مشکلات و‌... هنرمندان این عرصه داشتن تشکل قوی است. در مبحث صنایع دستی و امر آموزش مشکل داریم، این صنعت نیازمند بازاریابی است و این بازاریابی باید در فضای مجازی نیز انجام پذیرد. در مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری مصوب گردیده که از صنایع دستی به عنوان هدیه استفاده شود.

حسن شاملی مدیر نمایشگاه بین‌المللی خیام نیشابور نيز اظهار كرد: از 25 نمایشگاهی که در طول سال برگزار می‌شود سه مورد مختص صنایع دستی است. نمایشگاه بین‌المللی خیام نیشابور در سه سالن و فضای مفید 2000 متر مربع، آماده برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی است که معرف هنر و هنرمندان نیشابوری است.

در پایان اين مراسم از تعدادی هنرمند صنایع دستی تجلیل شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: