• جمعه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-6384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رشیدیان خواستار شد

ضرورت بر تسریع در ورود پدیده به فرابورس

استاندار خراسان رضوی خواستار پیگیری وزیر اقتصاد برای تسریع در ورود پدیده به فرابورس شد.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ علیرضا رشیدیان در ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر امور اقتصاد و دارایی برگزار شد، اظهار کرد: موضوع مشکل شرکت پدیده از جمله مباحثی بود که حل آن وقت و زمان زیادی از استان و نیز کشور  را برد.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون عمده مشکلات قانونی این پروژه در حوزه عمرانی حل شده و 500 میلیارد تومان تسهیلات با تشکیل کنسرسیوم بانکی تامین شده و 2 هزار نفر در قالب ده‌ها شرکت پیمانکاری در این مجموعه مشغول به  فعالیت هستند.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: اما بازگشت منافع آن به مردم و فراهم شدن امکان مبادلات و گردش سهام و اعطای سهام جبرانی به آن‌ها نیازمند ورود این شرکت در فرابورس است.

رشیدیان افزود: این موضوع از طریق رئیس سازمان و شورای بورس پیگیری و مکاتبات مربوطه انجام شده و در آخرین مکاتبه یک سری اشکالات را اعلام کردند که از طریق ستاد تدبیر آستان پیگیری و رفع شده و مستندات آن برای شورای تهیه شده است.

وی با مخاطب قرار دادن وزیر اقتصاد از او خواستار شد: با توجه به این شرایط و رفع اشکالات مربوطه، موضوع را پیگیری نموده تا ورود پدیده به فرابورس در اولویت کاری شورا قرارگرفته و نسبت به آن تصمیم نهایی اتخاذ شود. 

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: با ورود این شرکت به فرابورس عملا امکان مبادله و اعطای سهام جبرانی به افراد فراهم می‌شود و در این صورت زمینه تشکیل مجمع عمومی با حضور همه سهامداران واقعی فراهم می‌گردد.

رشیدیان گفت: در این شرایط همه این افراد سهامدار بوده و با تشکیل مجمع عمومی و انتخاب هیات مدیره و مدیرعامل عملا مدیریت شرکت پدیده در اختیار خود سهامداران قرار می‌گیرد و ستاد تدبیر استان فقط مباحثی نظارتی را عهده‌دار خواهد بود.

وی اضافه کرد: در این جنگ اقتصادی تحمیلی که به بیان رهبر معظم انقلاب اتاق جنگ آن در وزارت خزانه‌داری آمریکاست نقش وزارت اقتصاد و دارایی برای مقابله با سیاست‌های ظالمانه آمریکا برجسته است.

 استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در این میان باید موضوع انعطاف در قوانین و آیین نامه‌ها و اختیارات بیشتر استان‌ها و تقسیم آن بین دستگاه‌های مختلف نه تنها در این وزارتخانه که در بخش‌های مختلف به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خراسان رضوی در حوزه‌های تولید، صنعت، معدن و کشاورزی قابل توجه است و فقط در حوزه معدنی، این استان قطب تولید آهن و فولاد است، چنانکه ایجاد ظرفیت12 میلیون تنی تولید گندله در سنگان خواف برای جلوگیری از خام فروشی طی دولت تدبیر و امید و رشد جهشی در تولید کنسانتره از سندهای افتخار این دولت است.

وی بیان کرد: ضمن آنکه در تولید گوگرد و محصولات دیگر فولادی هم در این سال‌ها رشد خوبی داشتیم.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در حوزه کشاورزی هم با وجود کم بارشی و محدودیت شدید منابع آبی همچنان شاهد رشد تولید هستیم و در بسیاری از محصولات رتبه اول تا سوم را استان داراست، در عین آنکه اضافه برداشت از منابع آبی استان هم کاهش یافته است.

رشیدیان تاکید کرد: هم اکنون 680 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آبی دشت‌ها کاهش یافته و با تداوم طرح‌های افزایش بهره‌وری آب و ارتقا راندمات تولید بخش کشاورزی می‌توانیم به نتایج بسیار مطلوبی دست یابیم.
 
انتقاد مجدد استاندار از عدم قرارگیری دو منطقه ویژه استان در لیست مناطق آزاد تجاری

وی در ادامه با بیان اینکه در این میان استان در حوزه گمرکات، ظرفیت‌های ترانزیتی هم از شرایط خوبی برخوردار است، تاکید کرد: چنانکه با 4 منطقه مرزی و محاسبه فرودگاه مشهد 5 مرز فعال ترانزیتی در استان وجود دارد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در شرایط کنونی نیازمند تسهیلات و انعطاف بیشتر برای ورود مواد اولیه و ظرفیت بیشتر برای صادرات استان هستیم.

رشیدیان با بیان اینکه استان با شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی می‌تواند با محوریت تولید برای صادرات متمرکز شود، اظهار کرد: می‌توان از ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی استان با هدف ایجاد ارزش افزوده برای تولید صادراتی بهره‌گرفت که خود راهکاری برای مقابله با تحریم هاست.

وی تصریح کرد: در این شرایط موضوع تصویب و تبدیل دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون استان به منطقه آزاد می‌توانست کمک بسیار موثری به این موضوع باشد که محقق نشد.

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: در موضوع توزیع مناسب مناطق آزاد برای منطقه شمال شرق کشور که با ظرفیت‌های بسیار گسترده، بیشترین نقش را در صادرات دارندط متاسفانه اقدام موثری نشده است.

رشیدیان گفت: علی رغم وعده‌ها و مصوب شدن آن در شورای عالی مناطق آزاد و حمایت مجمع نمایندگان استان از تبدیل این دو منطقه ویژه به آزاد و نیز اعلام دفاع کمیسیون اقتصادی مجلس، این امر مغفول ماند و موقعیتی که می‌توانست در این شرایط برای استان و کشور بسیار موثر باشد همچنان به صورت منطقه ویژه اداره می شود. 
 
ضرورت افزایش اختیارات بانک‌ها
 
وی در ادامه با اشاره ظرفیت بالای بانک‌ها در جذب سرمایه، خاطرنشان کرد: بانک‌های استان در سال‌های گذشته در اعطا و جذب تسهیلات همکاری خوبی داشتند اما با متوسط کشور فاصله داریم که رفع این مشکل نیازمند افزایش اختیارات این مجموعه در اعطای سقف تسهیلات و مانند آن است.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: در عین حال باید بر روی شناسایی بازارهای مالی جدید کار کرده و صرفا متکی به این حوزه نباشیم .

رشیدیان با بیان اینکه بخش خصوصی استان بسیار توانمند است، عنوان کرد: خود می‌تواند ظرفیت خوبی برای این حوزه و حل برخی از مشکلات بویژه در حوزه تبادلات ارز در شرایط کنونی باشد.

وی با اشاره به حجم صادرات 2 میلیارد دلاری سال گذشته استان و 700 میلیون دلاری واردات، گفت: اگر اعتماد بیشتر و مکانیزم مناسبی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دیده شود می‌توان به نوعی ضمن تامین نیازهای استان و کشور در تبادلات آن‌ها مشکل نقل و انتقال ارز را هم حل کرد.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: زیرا همه فعالان اقتصادی استان معتقد به بازگشت ارز به داخل کشور هستند اما مکانیزم آن باید دیده شود.

 رشیدیان در ادامه با بیان اینکه در استان مبارزه با قاچاق کالا و ارز با قوت دنبال می‌شود، ادامه داد: در واقع در حوزه ارزی نیازمند ریل‌گذاری مناسبی هستیم تا این ارز به درستی مدیریت گردد.
 
تسریع در اجرای مصوبه قانونی انتقال حساب‌های مالیاتی واحدهای بزرگ اقتصادی به استان 

وی در ادامه بر ضرورت انتقال حساب‌های مالیاتی واحدهای بزرگ اقتصادی استان به داخل تاکید و عنوان کرد: اما در این زمینه مقاومت‌هایی می‌شود که تاکنون تحقق آن را با مشکل مواجه نموده است. 

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: در شرایطی که هر ساله سازمان برنامه و بودجه سهم درآمدی استان را به صورت جهشی بالا می‌برد اما بخشی از این سرمایه‌ها به استان نمی‌آید و فشار بر استان زیاد است.

رشیدیان خاطرنشان کرد: چرا باید درآمد حاصل از این واحدهای بزرگ که مشکلات و تبعات و مباحث آلودگی‌های آن برای این استان است به تهران برود؟

وی عنوان کرد: این قانونی که دولت لایحه آن را ارائه ومجلس مصوب کرده چرا اجرایی نمی‌شود. 
 
ضرورت افزایش نظارت بانک مرکزی بر موسسات مالی و اعتباری 

استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره موضوع موسسات مالی و اعتباری، اظهار کرد: خراسان رضوی بیشترین مصیبت و مساله را در رابطه با موسسات مالی و اعتباری در کشور داشت که ناشی از عدم نظارت کافی بر آن‌ها در سال‌های گذشته بود.

رشیدیان ادامه داد: بانک مرکزی باید این نظارت را افزایش دهد و اختیارات شورای بانک‌ها در حوزه استانی نیز افزایش و اختیار یابد که بر این حوزه هم اعمال نظارت نماید.

وی افزود: این در حالی است که برای شورای بانک‌ها در استان‌ها هیچ اختیاری در این حوزه دیده نشده است.
 
اشتغال 16 هزار نفری نقره و ظرفیت‌های گسترده برای توسعه 

استاندار خراسان رضوی در خصوص ارزش افزوده حاصل از نقره از طریق واردات شمش به استان و فرآوری و صادرات آن و ظرفیت قابل توجه استان در این حوزه نیز، تاکید کرد: در خراسان رضوی 16 هزار نفر در تولید مصنوعات نقره اشتغال دارند که اگر این امر مصوب و مجوز آن صادر شود، می‌تواند به توسعه اشتغال و رونق این بخش منجر شود.

رشیدیان اظهار کرد: واردات طلا و نقره و فرآوری آندر مرحله بعد صادرات آن می‌تواند زمینه ای برای رونق اقتصادی باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: