• جمعه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-6484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

وزیر اقتصاد:

به جای القای یاس باید همه برای حل مشکلات کمک کنند

وزیر اقتصاد و دارایی گفت:در فضای جنگی ضرورت اصلی تقویت اعتماد دولت و ملت به گونه‌ای که ملت احساس کند دولت همه جا و در هر شرایط بویژه فشارهای اقتصادی هوای آن‌ها را دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه و به نقل از استانداری خراسان رضوی، فرهاد  دژپسند امروز در  هشتاد و نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با اشاره به تحریم‌ها اظهار کرد: ما در وزارت اقتصاد حوزه و وظیفه‌ای فرابخشی با عنوان بهبود فضای کسب و کار داریم که در ابتدای دولت رشد خوبی یافت، اما طی دو سال اخیر شرایط خوبی ندارد در حالی که این حوزه بسیار مهم است، زیرا اگر فضای کسب و کار بهبود یابد رشد فضای سرمایه‌گذای و در پی آن بهبود تولید و اشتغال را هم داریم.

وی با بیان اینکه در برخی زیرساخت‌ها و اشتغال در پی این موضوع تنزل داشته‌ایم، افزود: برای سرعت بخشی به بهبود فضای کسب و کار باید تامین مالی را نه فقط در بخش دولتی بلکه با محوریت فعالیت‌های بخش خصوصی، تعاونی و غیره افزایش دهیم.

وزیر اقتصاد بیان کرد: در این راستا نخستین ماموریتی که رئیس جمهوری به وزارت اقتصاد داده اصلاح نظام بانکی در راستای افزایش قدرت اعطای تسهیلات به بخش غیر دولتی است.

دژپسند ادامه داد: در واقع بانک‌ها نباید شرکت داری و بنگاه‌داری کرده و دارایی منجمد داشته باشند و در کنار آن ما هم باید کمک کنیم مطالبات معوق بانک‌ها به ویژه در حوزه دستگاه‌های دولتی کاهش یابد و این امر یک اقدام دو سویه است، زیرا در عین آنکه بانک‌ها باید پیشگام شوند ما هم محدودیت‌های برون داد آن‌ها مثل مطالبات را باید کاهش دهیم‌.

 وی با تاکید بر اینکه بانک‌ها به ویژه دولتی می‌خواهند نقش محوری در اقتصاد کشور ایفا کنند، خاطرنشان کرد: در این راستا باید ظرفیت ها، راهکارها را نیز ارائه کنند که این موضوع در دست پیگیری است. 
 
اصلاح نظام مالیاتی ضرورت پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

وزیر اقتصاد و دارایی اصلاح نظام مالیاتی را ضرورت پیشبرد امور براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: این اصلاح و نیز افزایش درآمدها نباید به قیمت تحت فشار قرار گرفتن مودی‌های منضبط و شناسنامه‌دار باشد، بلکه باید با کمک همین بخش جلوی فرارهای مالیاتی گرفته شده و راه‌های اجتناب از پرداخت مالیات در بخش‌هایی که پنهان شداند را مسدود کرد.

دژپسند تصریح کرد: در تحقق افزایش درآمدهای مالیاتی، ضرورت اصلی و بی‌وقفه الکترونیکی شدن نظام مالیاتی است در عین آنکه الکترونیکی شدن نظام بانکی به طور کامل هم اولویت ماست، زیرا حذف روابط رو در رو و انجام همه امور در یک محیط مشخص و شفاف برای مبارزه با فساد الزامی اساسی است.

 وی با بیان اینکه مرحله نخست اجرای این موضوع الکترونیکی کردن بانک‌ها و مالیات است، گفت: موضوع مهم دیگر برای بهبود فضای کسب و کار را  گمرکات دانست که باید از بخش خصوصی حمایت کنند و هم با قدرت در جلوگیری از قاچاق با قدرت عمل کند و به نوعی در عین آنکه تسهیل کننده تجارت قانونی است برای مقابله با قاچاق هم قدرتمند باشد که این امر نیازمند داشتن گمرکات قوی، مجهز و سالم و مقتدر است.

 وزیر اقتصاد و دارایی تاکید کرد: این حوزه نمی‌تواند نقش خود را در تسهیل امور برای ایجاد فضای کسب و کار مناسب ایفا کند مگر آنکه گمرکی توانمند، مقتدر و خوش قامت داشته باشیم که باید اینگونه شود.

دژپسند با اشاره به اهمیت جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و تامین منابع مالی با اشاره گزارشی که در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی استان ارائه شد، اظهار کرد: در تامین منابع مالی با توجه به قامت و ظرفیت‌های خراسان رضوی، این رقم‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی راضی‌کننده نیست .

وی عنوان کرد: در این استان قابلیت‌های بسیار ارزشمندی داریم و باید رویکرد کنونی که رویه‌ای مطلوب است، گسترده تر تداوم یابد.
 
باید از قابلیت‌های استانی در جذب سرمایه‌ها حداکثر استفاده شود

وزیر  اقتصاد و دارایی تاکید کرد: ما همواره خواستار آن هستیم که از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استانی در جذب سرمایه‌گذاری حداکثر استفاده و بهره گرفته شود.

دژپسند ادامه داد: استانی چون خراسان رضوی ظرفیت معنوی خوبی برای جلب سرمایه‌گذار خارجی را دارد و در این میان باید برای این سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن کنیم اما بیش و پیش از آن باید به سرمایه‌گذار داخلی توجه شود .

وی اضافه کرد: اگر اینگونه شود زمینه جلب سرمایه‌های خارجی هم فراهم می‌شود و برای این امر اگر افزایش اختیارات استان لازم باشد که هست پیگیری و محقق می‌شود.

وزیر اقتصاد و دارایی بیان کرد: باید آنقدر در اعطای اختیارات به استان‌ها پیش برویم که اگر به فردی وزارت و یا مسئولیت استانی پیشنهاد شود او، مسئولیت استانی را ترجیح دهد. 

دژپسند تصریح کرد: در این راستا از هر ظرفیت قانونی که بتوان برای این موضوع بهره برد استفاده می‌کنم تا توانمندی‌های استانی را افزایش دهم.

وی گفت: ما همواره پی اعطای اختیار به استان‌ها هستیم و باید استان‌ها تقویت شود .

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه مدیریت استان و مدیران استانی در خراسان رضوی ظرفیت، قابلیت و توانمندی‌های بسیاری دارند، خاطرنشان کرد: باید این امکان در اختیارشان قرار گیرد که برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی از قابلیت‌های طبیعی و معنوی این خطه که گسترده است بهره گیرند.
 
ضرورت تسریع در بررسی مصوبه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

 دژپسند در خصوص موضوع مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: آنچه که الان در این زمینه اجرا می‌شود نیاز به اصلاح دارد و منتظریم قانون ابلاغ شود که یکباره بر مبنای آن اقدام کنیم.

وی گفت: مصوبه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس است اما امروز برای رفع نواقص و مشکلات کار در این حوزه باید مجلس این طرح را در اولویت قرارداده  تا سریعتر در صحن بررسی و مصوب شود که خود در بهبود فضای کسب و کار هم موثر است.

وزیر اقتصاد و دارایی افزود: ما نقدهایی به این طرح داریم و آمادگی آن هست به صورت فشرده دو هفته برای بررسی و تبادل نظر پیرامون آن بگذاریم .
 
دژپسند با بیان اینکه برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ستاد مقابله با تحریم در این وزارتخانه فعال کرده‌ایم، اضافه کرد: برای آنکه سربلند از این تهدیدات دشمن خارج شویم باید به معنای واقعی همه امکانات را برای اعتلای نام ایران اسلامی بسیج کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت زمان در این شرایط، اظهار کرد: بیش از منابع مالی و فیزیکی نقش منابع انسانی در هر اقدام اصلی و محوری است و در کنار آن تخصیص زمان مهم‌ترین عامل در اثرگذاری اقدام است.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه باید دقت کنیم، لحظه‌ها و زمان در این اقدامات، تصمیم گیری‌ها و اجرا از دست ما خارج نشود، افزود: باید با تمام وجود بیاندیشیم، طراحی و اجرا کنیم تا از مشکلات طراحی شده دشمن عبور کنیم.

 دژپسند با تاکید بر اینکه امروز دشمن واقعا مستاصل شده، بیان کرد: لیست تحریم‌ها نشان می‌دهد که مبنای عقلانی بر آن حاکم نبوده و هدف فقط ایجاد استیصال برای ما و در تقابل قراردادن مردم و مسئولان بوده است.

 وی گفت: الزام این شرایط آن است که ما باید بسیار هوشمند، هوشیار ، توانمند و با تمام توان و استفاده از همه امکانات به میدان بیاییم.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در فضای جنگی ضرورت اصلی تقویت اعتماد دولت و ملت به گونه‌ای که ملت احساس کند دولت همه جا و در هر شرایط بویژه فشارهای اقتصادی هوای آن‌ها را دارد.

وی خواستار کمک، همراهی و تعامل همه بخش‌ها با این مجموعه در مدیریت شرایط شد و افزود: اگر مشکلی هست به جای آنکه در قالب تبلیغات غیر واقعی و ناامید کننده فضای یاس در جامعه و بین مردم ایجاد کنیم همه برای حل و رفع مشکل ورود یافته و تلاش کنیم .

وزیر اقتصاد و دارایی خاطر نشان کرد: باید همه آستین بالا زده و به موضوع ورود یافته و همه در کنار هم مسائل را حل کنید.

دژپسند گفت: ما حق نداریم در راستای اهداف دشمن دل مردم را خالی کرده و آنان را در موضع ناامیدی و یاس قرار دهیم در عین آنکه باید با آنان شفاف و صریح بوده و همانند دوران دفاع مقدس با امید آفرینی و بسیج هماهنگی در جهت پیشبرد امور به بهترین شکل با همه ظرفیت‌ها عمل کنیم و صادقانه در مقام خدمتگزاری مردم تلاش نماییم‌.

وی با بیان اینکه سهم ما باید از اقتصاد بین‌الملل به تناسب جمعیت و وسعت کشورمان 1.2 درصد است، تاکید کرد: باید همه در راستای تحقق این سهم تلاش کنیم همانگونه که امروز در خراسان رضوی مسئولان در پی تحقق سهم واقعی استان از سهم کشور هستند باید در کشور هم برای تحقق سهم مان از اقتصاد بین‌المللی آرام و قرار نداشته باشیم.

وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: در این صورت ما، تبدیل ما به مفهوم واقعی شده و هیچ امری نمی‌تواند اعم از  گرایش سیاسی، منطقه‌ای، قومی و یا نحله‌های فکری نمی‌تواند ما را از هم جدا کند و امروز باید همه یک جمع واحد شویم تا دست خدا در دست ما قرار گیرد.

دژپسند عنوان کرد: چنانکه وجود مضجع مطهر امام رضا(ع) و مدیران توانمند و فعال در خطه خراسان رضوی موجب شده در بسیاری از شاخص‌ها شرایط این استان بهتر از متوسط کشوری باشد.

وی با بیان اینکه مدیریت خوب این استان موجب شده تا از منابع استفاده مطلوبی برای توسعه اشتغال و تولید کند که خود نشان از آن دارد که این استان خوب فکر  و خوب مدیریت می‌کند،تاکید کرد: از این رو باید تزریق منابع هم به استان بهتر باشد که این خود به افزایش رقابت بین استان‌ها و در نتیجه نزدیک شدن به اهداف بین‌المللی ما میشود

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: الان سهم ما در اقتصاد جهانی برازنده ایران و متناسب با ذخایرطبیعی، استراتژیک و موقعیت آن نیست اما می‌توانیم در یک زمان مشخص بدان دست یابیم.

دژپسند افزود: این مسیر سخت را با همدلی، همفکری، هم اندیشی، هم زبانی و همکاری می‌توانیم طی کنیم و بدان دست یابیم. ضمن آنکه در حوزه ماموریت‌های وزارت  اقتصاد اگر وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم خیلی از نگرانی‌های ما می‌تواند کاهش یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: