• سه شنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9711-9190-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد مطرح کرد؛

توقف پروژه آبخیزداری سیاه‌کوه به دلیل عدم تخصیص اعتبار

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: عدم تخصیص اعتبار لازم از سال 94 موجب توقف اجرای پروژه آبخیزداری در سیاه‌کوه شده است.

حسین چمنی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: پروژه آبخیزداری سیاه‌کوه به مساحت 7 میلیون هکتار از پروژه‌های مهم خراسان بزرگ بوده که از ارتفاعات شهرستان بجستان آغاز و تا شهرستان نهبندان ادامه می‌یابد.

وی با بیان این که 15 درصد این پروژه بزرگ در خراسان رضوی و بقیه در خراسان جنوبی است، ادامه داد: تا سال 94 مبلغ 140 میلیون تومان اعتبار برای آن جذب شده ولی به دلیل این که گناباد از دو کد اعتباری کویر مرکزی و سیاه‌کوه اعتبار دریافت می‌کرد اعتبار سیاه‌کوه حذف گردید که در نتیجه این پروژه نیز در ادامه کار متوقف شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد اضافه کرد: تاکنون بند خاکی در حوزه آبخیز این پروژه در گناباد احداث شده ولی در حال پیگیری هستیم که مجدد اعتبار پروژه سیاه‌کوه احیا شود.

چمنی گفت:230 هکتار از مناطق گناباد بیابانی است که نیاز به تثبیت شن و ماسه بادی دارد، اگر منابع طبیعی ریزگردها و توفان‌های شن را مهار نکند کشاورزی منطقه و شرایط زیستی دچار مشکل می‌شود.

وی عنوان کرد: اعتباری که تاکنون برای بحث بیابان‌زدایی به این شهرستان اختصاص یافته برای این وسعت کافی نیست؛ بنابراین به ناچار دست به دامن مردم شده‌ایم که تاکنون اقدامات خوبی نیز توسط مردم و ان‌جی‌اوها انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: امسال با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش مرتع طرح کپه‌کاری با دو هدف تقویت پوشش گیاهی منطقه و نیز تقویت بنیه اقتصادی جوامع محلی در گناباد در حال انجام است.

چمنی بیان کرد: حدود 300 هکتار نیز با حمایت مجتمع آموزش عالی گناباد و با هدف بیابان‌زدایی، مهار ریزگردها و همچنین ایجاد محیط امن برای تحصیل دانشجویان، نهال تاغ که از مقاومت لازم نیز برخوردار بوده کاشته شده و نیز در یک اقدام خودجوش اهالی روستای گیسور به دلیل درک ‌مفیدبودن طرح بیابان‌زدایی حدود 30 هکتار از اراضی کشاورزی و مرتعی را شیارزنی و با دریافت نهال از اداره منابع طبیعی اقدام به کاشت نهال و آبیاری آن کرده‌اند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: در خصوص کاشت گیاهان دارویی و مفید، گیاهان آنغوزه و باریجه نیز در منطقه کشت شده که گیاه باریجه بعد 4 سال و گیاه آنغوزه بعد از 5 سال به بهره‌برداری می‌رسد که در زمینه اقتصادی برای افراد محلی می‌تواند درآمدزا باشد و همچنین گیاهان دارویی دیگری بر اساس شرایط اقلیمی و سازگاری منطقه نیز کاشته می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: