• سه شنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-8886-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

محققان دانشگاه نیویورک برای اولین‌بار موفق به کشف خواص جدید مغناطیسی شدند که در آینده نزدیک در افزایش ظرفیت و کاهش مصرف سیستم‌های ذخیره اطلاعات موثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از اسپکتروم، به گفته محققان، خواص مغناطیسی جدید حاصل چرخش اکسیتون‌های ماده مغناطیسی موسوم به سینگلت است. تفاوت میدان مغناطیسی سینگلت با آهنربای معمولی در نحوه چیدمان اکسیتون‌ها خلاصه می‌شود.

اکسیتون یک حالت الکترون‌–‌ حفره است که با نیروی الکترو استاتیک جذب می‌شود. اکسیتون در عایق‌ها، نیم‌رساناها و برخی مایعات وجود دارد.

 اکسیتون می‌تواند بدون این که بار خالص داشته باشد انرژی حمل کند. هنگامی که یک فوتون توسط نیم‌رسانا جذب می‌شود یک اکسیتون تولید می‌شود.

برای درک بهتر عملکرد ذرات در آهنربای معمولی بهتر است بدانیم که هر ذره در آهنربای معمولی با ذرات دیگر هم‌راستا شده و میدان مغناطیسی را می‌سازند.

در آهنربای جدید میدان مغناطیسی به صورت موقت به وجود آمده و در زمان مشخصی از بین می‌رود.

اگرچه آهنربای جدید کاملا ناپایدار است، اما محققان معتقدند که با استفاده از همین ویژگی ناپایداری است که می‌توان اطلاعات را به صورت فشرده‌تر و با توان الکتریکی کمتری ذخیره کرد.

نخستین آهنربای موقت جهان از ترکیب فلز سنگین اورانیوم و شبه فلز آنتیموان با فرمول شیمایی USb2 ساخته شده است.

آهنربای جدید از نظر خواص ظاهری شباهت زیادی با آهنرباهای معمولی دارد، اما تفاوت آن فقط در مقیاس میکروسکوپی قابل مشاهده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: