• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-15614-5
  • خبرنگار : 15249
  • منبع خبر : ----

معاون بازرگانی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی:

منابع قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری در 75 شهرداری استان را نداریم

معاون بازرگانی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: امکان ندارد که ما در ۷۵ شهرداری شهرستان‌ها بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعید سعیدیان، صبح امروز در پانزدهمین جلسه شورای اسلامی خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، عنوان کرد: صادقانه بگویم حضور در شهرستان‌ها هرچند خیلی مفید است اما کار سختی است که به همه شهرستان‌ها مراجعه کنیم. اگر می‌بینید که برخی شهرستان‌ها کمرنگ هستند به این دلیل است که ما اصلا شهرداران این شهرها را در سازمان نمی‌بینیم. 

وی افزود: شهرداران باید به ما مراجعه کنند و از ما درخواست کنند. اگر از طرف هرکدام از همکاران مورد بی‌مهری قرار گرفتند حتما بررسی خواهیم کرد. 

معاون بازرگانی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی در رابطه با سهام، درصد و میزان سود اظهار کرد:  اگر کسی درخواست نکند نمی‌توانیم سهام بدهیم. در واقع در مورد سرمایه‌گذاری در شهرستان‌ها باید بگوییم امکان ندارد که ما در ۷۵ شهرداری بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم. منابع قابل توجهی وجود ندارد و با توجه به افزایش قیمت‌ها سرمایه‌گذاری میلیاردی در یک شهر ۱۰ هزار نفری توجیهی ندارد.

وی افزود: در عین حال ما نیستیم که بگوییم سرما‌یه‌گذاری در فلان شهر را انجام دهید. باید این درخواست از سمت شهرداری بیاید تا ما برررسی کنیم. برای تغییر نگاه سازمانی که شاید نگاه سودمحور داشته‌است، ۱۴ یا 15 ماه زمان زیادی نیست و ما از همان روزهای اول با تغییرات ساختاری شروع به تغییر این نگاه کرده‌ایم.‌ امروز اگر همه شما برآوردی از فعالیت‌های سازمان کنید، متوجه می‌شوید که نگاه سازمان صددرصد عوض شده‌ است. ما با ۷۵ شهرداری مواجه هستیم که این تعداد کمی نیست.

سعیدیان خاطر نشان کرد: این وظیفه ما نیست که بدانیم که در شهرستانی چه اتفاقی خوب یا بد است و از آن پتانسل‌ها بتوانیم استفاده کنیم. شهرداران و اعضای شورای شهر هستند که باید بیایند و از ما درخواست کنند. تاکید می‌کنم که با توجه به منابعی که در سازمان وجود دارد امکان حضور سرمایه‌گذاری در ۷۵ شهر وجود ندارد.

معاون بازرگانی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی با بیان اینکه «باید از طریق استانداری منابعی را پیدا کنید و به سازمان بیاورید تا سازوکارش انجام شود»، ادامه داد: در این ۱۴یا ۱۵ ماه به پروژه‌ای نرسیده‌ایم که مطمئن باشیم سودآوری دارد و خیالمان راحت باشد که بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم. تصمیم‌گیری در این زمینه بسیار سخت است و شما با پیگیری باید به دنبال منابع باشید و در اختیار سازمان قرار دهید.

وی ادامه داد: ما به پروژه‌هایی رسیدیم که ارتباط شهرستان‌ها را با سازمان بهتر خواهد کرد و مشکلات را برطرف می‌کند، اولین پروژه، پروژه CNG است. نصف شهرها که دارای جایگاه CNG هستند، تعریفی ندارند. ما این موضوع را جامع دیدیم و در بخش خصوصی هم سبدبندی کردیم. بخش خصوصی هم که تعدادی سبد از ما بر می‌دارد، باید همزمان جایگاه ضررده را با جایگاه‌های خوب بردارند.

سعیدیان مطرح کرد: این پروژه را پیش‌می‌بریم و خواهش من این است که همه کمک کنند تا این پروژه به سرانجام برسد. اگر تعداد این جایگاه‌ها زیاد شود برای بخش خصوصی توجیه دارد. در مورد بحث‌های مالی اگر شهرستان کم‌برخوردار با ما قرارداد می‌بنندد، باید نیازهایشان را برطرف کنیم و از محل درآمدی که متعهد هستیم ماهانه پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه «ما حق پرداخت وام بلاعوض را به هیچ عنوان نداریم»، گفت‌: این وام صرفا با دستور استاندار انجام می‌شود. ما هیچ نقشی در این زمینه نداریم. برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر هر شهرداری که نامه زده و عنوان کرده که پروژه‌ای را می‌خواهد برگزار کند، بلا استثنا موافقت کرده‌ایم، درنتیجه باید شهردار به ما بگوید و پیگیری‌ها انجام شود.

معاون بازرگانی سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی اظهار کرد: ما 50 درصد تنزیل اوراق همه شهرداری‌ها را تقبل کرده‌ایم، 3 میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اوراق جداسازی آب شرب را داشته‌ایم. قطعا بدانید اگر درخواستی از حوزه شهرداری‌ها بیاید و منطقی باشد دلیلی ندارد منابعی که مال شهرداری‌ها است برای شهرداری‌ها هزینه نشود. در پروژه‌ای 40 میلیارد تومان سود، مال شهرداری‌ها بود و باید برای شهرداری‌ها هزینه شود.

سعیدیان خاطر نشان کرد: ما در سال گذشته به 28 شهر با مبالغ مختلفی مساعدت داشته‌‌ایم که مجموع این مبلغ حدود ۷ میلیارد تومان بوده‌است. سازمان همیاری‌ها آمادگی کامل برای شنیدن نظرات مدیریتی همه اعضا را دارد و هر توقع گزارش مالی و سهامی در این رابطه دارید، کافی‌ست نامه‌ای از طرف شهردار زده شود و گزارش‌ها فرستاده شود و اگر نظری داشتید، توضیحات داده خواهد شد.

وی بیان کرد: تنها  نکته‌ای که تاکید می‌کنم، عدم مراجعه شهرداران به سازمان خودشان است. اگر درخواستی مبنی بر مشکلاتشان دارند، در واحد بازرگانی آمادگی کامل برای ارائه خدمت دارند. قطعا شهرستان‌هایی مانند کاشمر و نیشابور که بیشتر کار می‌کنند، تفاوت و نوع نگاه همکاران در واحد بازرگانی را دیده‌اند.

سعیدیان با بیان اینکه «ما در حوزه پسماند و محیط‌زیست واحد جداگانه‌ای را ایجاد کرده‌ایم»، گفت: در این حوزه‌ها هرگونه مشورت و بحثی داشتید می‌توایند با واحد در میان بگذارید. ما در آینده متولی ویژه جمع‌آوری پسماند ویژه در شهر خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما پروژه‌ای را به نام جداسازی پسماند خشک از مبدا شروع کردیم که بسیار فاخر است. این پروژه در شهرستان نیشابور، چناران و شهرهای اطراف نیشابور شروع شده و در سال ۹۸ حتما به ۳ تا ۴ شهر بزرگ‌تر انتقال خواهیم داد. این پروژه هم در حوزه فرهنگ‌سازی و هم در حوزه مدیریت شهری یکی از درآمد‌های پایدار است.جداسازی پسماند خشک از مبدا هم در توانمندی شهرها به صورت ریالی کمک می‌کند و هم فرهنگ شهری را بالا می‌برد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: