• یکشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 916-9687-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

استاد دانشکده موسيقي صدا و سيما:
در موسيقي بايد نگرشي صحيح ايجاد شود

استاد دانشکده موسيقي صدا و سيما گفت: در زمينه موسيقي بايد نگرشي صحيح ايجاد شود.

به گزارش خبرنگار هنري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)_منطقه خراسان، محمد حق‌گو در نشست نقد و بررسي آلبوم "جان به رنگ نارنج" اثر "روزبه آذر" كه عصر جمعه 17شهريورماه در مشهد برگزار شد، در ارتباط با وضعيت موسيقي در حال حاضر گفت: ديدگاه علاقه‌مندان و فعالان موسيقي بايد تغيير يافته تا شرايط موسيقي نيز تغيير يابد. عقب ماندگي ما از ناحيه افرادي است که در زمينه موسيقي فعاليت مي‌کنند.

وي افزود: هنرمندان و هنرجويان موسيقي بايد به خود بازنگري داشته باشند و بايد نگرشي صحيح به موسيقي ايجاد شود.

بناين‌گذار ارکستر سمفونيک رودکي متعلق به تالار وحدت تصريح کرد: هم‌اکنون وضعيت به گونه‌اي است که تعداد معلمان در حوزه آموزش موسيقي بيشتر از هنرجويان است و همين مساله ايجاد انحراف مي‌کند؛ کتب قابل اعتماد در زمينه موسيقي در کشور ما چند کتاب ترجمه شده است که جاي تاسف دارد.

وي خاطرنشان کرد: موسيقي راهي طولاني است که افراد بايد جايگاه خود را در اين مسير تشخيص داده و در اين مسير قرار گرفته و بتوانند تاثير خود را بگذارند.

حق‌گو يادآور شد: فرهنگ هر جامعه در پيشبرد موسيقي خود بسيار موثر عمل مي‌کند، در طول تاريخ موسيقي در دو حالت پيشرفت داشته است، يکي زماني که بسيار مورد توجه بوده و در بطن جامعه قرار داشته و يکي زماني که مورد بي‌مهري قرار گرفته است.

وي در ارتباط با تفاوت اجراي موسيقي در صحنه و استوديو گفت: در اجراي صحنه مخاطب و مجري کار هر دو تاثيري متقابل بر يکديگر گذاشته و اين در کيفيت کار موثر خواهد بود. اما در ضبط استوديو فرصت شناسايي و تصحيح اشتباهات وجود خواهد داشت.

حق گو افزود: در آلبوم "جان به رنگ نارنج" به موازات زيبايي آهنگسازي با تکنيک‌هاي نوازندگي روبه‌رو هستيم. دو مقوله در اين اثر جالب توجه است که يکي مربوط به فرهنگ موسيقايي اثر بوده که از تمدني ديگر ورود يافته ولي مشترکاتي با فرهنگ موسيقايي ما دارد. از طرف ديگر شنونده اين اثر با فرم‌هايي از موسيقي "فلامنکو" روبه‌رو مي‌شود که آشنايي چنداني با آن نداشته و آهنگساز بايد در ابتدا ايجاد آشنايي براي مخاطب کند.

وي با اشاره به نوع استفاده از سازهاي مختلف در اين اثر گفت: اين اثر به دستمايه‌هاي کم‌نظيري دست يافته است.

حق‌گو در ارتباط با تاثير اين آلبوم بر مخاطب اين اثر گفت: در اين اثر شهامتي وجود دارد که قابل تقدير بوده و آن ارائه موسيقي از فرهنگي ديگر است؛ بنابراين بايد کاري تهيه مي‌شد که هم تکنيک‌هاي خاص خود را داشته باشد و هم تاثيرات آني و لحظه‌اي خود را بگذارد.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: در اين اثر کمي کم ‌فروشي رخ داده و به عنوان مثال در يکي از ترک‌ها(ترک 6) ورود و خروج ساز کمانچه به فضاي موسيقي خيلي سريع و گذرا روي مي‌دهد.

در بخش ديگري از اين سخنراني روزبه آذر آهنگساز آلبوم "جان به رنگ نارنج" در ارتباط با تفاوت اين آلبوم با ساير آثار خود گفت: اين اثر در استوديو ضبط شده که داراي اين ويژگي است که در ضبط استوديو فرصت بيشتري براي انجام کار وجود دارد در حاليکه در اجراي روي صحنه بايد با حاضرين ارتباط برقرار شده و تاثير کار ايجاد شود.

وي در ارتباط با نوع و قالب آلبوم "جان به رنگ نارنج" تاکيد کرد: هيچ‌گونه قالبي براي اين کار در نظر گرفته نشده، چرا که هنر و خصوصا موسيقي داراي نوعي تاثير انتزاعي است و هر شنونده‌اي بنا بر سليقه خود دريافتي از اثر خواهد داشت.

روزبه آذر نيز با اشاره به ويژگي بداهه بودن نوع موسيقي "فلامنکو" تصريح کرد: سبکي که در اين اثر مورد توجه قرار گرفته سبک "فلامنکو" است ولي تفاوت‌هايي با سبک "فلامنکو" دارد چرا که با رويکرد يک نوازنده ايراني که با موسيقي ايراني پرورش يافته نواخته شده است. 

وي با اشاره به ويژگي بداهه‌وار بودن نوع موسيقي "فلامنکو" تصريح کرد: سبکي که در اين اثر مورد توجه قرار گرفته سبک "فلامنکو" است ولي تفاوت‌هايي با سبک "فلامنکو" دارد چرا که با رويکرد يک نوازنده ايراني که با موسيقي ايراني پرورش يافته نواخته شده است.

آذر گفت: در اين کار در مورد استفاده بيشتر از سازهاي ايراني بيم کم تاثير شدن کار وجود داشت.

وي در ارتباط با سازبندي اثر اظهارکرد: اين اثر سازبندي پيچيده‌اي نداشته و به غير از ترک آخر همين روند در کل آلبوم ادامه دارد و ريشه‌هاي خاورميانه‌اي خود را حفظ کرده است.

صمد برقي از ديگر نوازندگان اين آلبوم در ارتباط با اثر اظهارکرد: با توجه به نوع موسيقي "فلامنکو" و خاصيت بداهه‌ بودن آن، پتانسيل بداهه نوازي در موسيقي "فلامنکو" بسيار زياد است و در اين اثر نيز بداهه نوازي و نبوغ ملوديک روزبه آذر به چشم مي‌خورد.

وي افزود: اين اثر در ارائه موسيقي "فلامنکو" تغييراتي را ايجاد کرده و به نوعي از ديدگاه شرقي‌تري به آن‌ پرداخته است.

گفتني است آلبوم "جان به رنگ نارنج" توسط روزبه آذر، آهنگساز سبک "فلامنکو"، ساخته شده و توسط مرکز موسيقي بتهوون انتشار يافته است. اين آلبوم در قالب هفت ترک با نام‌هاي انگشتان کشيده، ليبرتانگو، گمشده، خون بهاي ماتادور، براي تو، مرثيه‌اي براي خودمان وسايه و خاکستر عرضه شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: