• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۱ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 917-29690-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

30 اثر تاريخي بردسكن جز آثار ملي کشور است

مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بردسکن گفت: شهرستان داراي 170 اثر تاريخي است که از اين تعداد 30 اثر به ثبت آثار ملي رسيده است.

احمد صابري زارع در گفت و گو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، گفت: با توجه به پيشينه تاريخي، فرهنگي و ويژگي‌هاي طبيعي و جغرافيايي، بردسکن، جاذبه‌هاي گردشگري متنوعي در حوزه‌هاي مختلف تاريخي، طبيعي و مذهبي دارد که مي‌تواند صنعت توريسم، اين منطقه را شکوفا کند.

وي از جمله جاذبه‌هاي گردشگري منطقه بردسکن در حوزه تاريخي را به برج علي آباد کاشمر، مناره فيروز آباد، مقبره عبدل آباد، کاروانسراي کبودان و آب انبار سيد باقر بردسکن اشاره کرد و افزود: در حوزه گردشگري طبيعي، کوير و نمک‌زارهاي کويري، جنگل‌هاي طاق جنوب روستاي رکن آباد، عظيم آباد و قوژد آباد، آبشار سربرج، غارهاي درونه، سير و آهوبم، جنگل کاسف، دهانه بيجورد از جاذبه‌هاي متعدد در اين حوزه است، که در طول سال بينندگان خاص خود را دارد.

صابري زارع در حوزه گردشگري مذهبي به امامزاده کدوغن، امامزاده سرنخواب، امامزاده هاشم انابد، امامزاده سيد محمد شهر آباد، امامزاده رکن آباد اشاره کرد و اظهار داشت: برخي از اين اماکن مذهبي به دليل قرارگرفتن در موقعيت طبيعي جنبه طبيعت گردي نيز دارد.

مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بردسکن گفت: در حوزه گردشگري کشاورزي نيز باغات پسته در روستاي رکن آباد، عظيم آباد، باب الحکم، باغات انار در روستاي علي آباد کشمر،شفيع آباد و نيز باغات انگور و انجير به صورت پراکنده، باغات سيب و گردو و بادام در مناطق کوهپايه‌اي از اهميت والايي برخوردار است،که ساليانه علاوه بر مصرف منطقه مقدار زيادي از توليدات شهرستان به استان و يا خارج از استان ارسال مي‌گردد.

وي فرصت‌هاي سرمايه گذاري در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را مورد تاکيد قرار داد و افزود: با توجه به غناي تاريخي، فرهنگي و طبيعي که در شهرستان وجود دارد مي‌توان دست تواناي نخبگان بردسکن در زمينه هاي فرهنگي، گردشگري واقتصادي به گرمي فشرد، که در کنار مسوولان، زمينه جذب سرمايه و خدمات ارزنده و رونق عمران و آبادي در اين شهرستان را فراهم مي‌آورند.

وي با اشاره به برخي از عناوين فرصت‌هاي سرمايه گذاري در شهرستان به احداث مجتمع خدماتي بهداشتي درونه، احداث مجتمع خدماتي بهداشتي رکن آباد، احداث مجتمع خدماتي گردشگري درکاروانسراي کبودان، احداث مجتمع رفاهي و پذيرايي سنتي کوير در قلعه رحمانيه، احداث سايت گردشگري غار سير و آهوبم، منطقه گردشگري درونه و منطقه گردشگري علي آبادکشمر، اظهار داشت: علاقمندان به سرمايه گذاري مي‌توانند در حوزه‌هاي اعلام شده کمک كنند، و بر رشد وتوسعه صنعت گردشکري بيفزايند.

صابري زارع به صنايع اين منطقه که ريشه در فرهنگ و هنر مردم هر سرزمين دارد و بيانگر انديشه، اعتقادات، نحوه زندگي و حاصل تلاش هنرمندان بومي است، اشاره کرد و افزود: شهرستان بردسکن داراي صنايع دستي از جمله قاليبافي، گليم بافي، نمدمالي، پوستين دوزي، سنگ تراشي، فيروزه تراشي، سفالگري، سبد بافي، قلمزني و گلدوزي است.

وي گفت: اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بردسکن درصدد است تا ضمن معرفي شهرستان در حوزه‌هاي تاريخي،گردشگري و صنايع دستي و با توجه به پتانسيل‌هاي بالقوه موجود نگاهي جدي به توريسم و گردشگري نمايد.

مدير ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بردسکن با اشاره به غناي تاريخي، فرهنگي، طبيعي شهرستان و ازطرفي قرار گرفتن در تقاطع مواصلاتي و محل عبور و تردد مسافران بارگاه امام هشتم(ع)، اظهارداشت: 7200 کيلومتر وسعت اين شهرستان است و ارتفاع آن از سطح دريا 985متر و داراي سه بخش مرکزي، شهر آباد و انابد مي‌باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: