• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 918-8585-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/گزارش خبري/

مرد اشتغال‌زاي دولت به خراسان رضوي مي‌آيد
فروزان‌مهر کيست و ديدگاه‌ اقتصادي‌اش چيست؟

اگرچه در دولتين نهم و دهم مردان نه چندان اقتصادي دولت، سکان عالي ترين جايگاه استان خراسان رضوي را برعهده داشتند اما تقدير اينگونه رقم خورد تا يکي از اقتصادي ترين مردان دولت دهم به نام محمد حسين فروزان‌مهر ناخداي خراسان رضوي شود؛ مردي که مسووليت تحقق وعده‌هاي اشتغال‌زايي دولت را بر عهده داشت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه خراسان هرچند در سال پاياني دولت دهم به سر ميبريم و اگرچه سيستم اداري و بروکراسي کشور به گونه اي است که توسعه اقتصادي و سياسي استانها تابع اوضاع و تصميمات سياسي و اقتصادي پايتخت نشينان است اما بدون ترديد هماهنگي مديران دولتي ، مردم و فعالان اقتصادي استان با استاندار و هم‌دلي متقابل آنان مي تواند زمينه ساز رشد منطقه اي خراسان رضوي باشد.

بررسي آخرين اظهار نظرها و اخبار مرتبط با محمد حسين فروزان مهر شناختي کلي از ديدگاهها و رويکردهاي مديريتي وي خواهد داد.

فروزان‌مهر کيست؟

فروزان‌مهر در سال 1347 در شهر اراک به دنيا آمد و مدرک کارشناسي خود را در رشته علوم اقتصادي از دانشگاه اصفهان و کارشناسي ارشد خود را از موسسه عالي پژوهش در برنامه‌ريزي و توسعه در گرايش برنامه‌ريزي سيستم ها دريافت کرد.

از جمله سوابق اجرايي وي مي توان به کارشناس برنامه‌ريزي و بودجه کشور، رئيس اداره امور پشتيباني، معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني، مدير امور پشتيباني، معاون امور بودجه و نظارت، مدير دفتر آموزش و پژوهش در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استانهاي مرکزي، گلستان و تهران اشاره کرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان کرمان، معاون استاندار کرمان، مشاور در معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور، معاون اداري و مالي مؤسسه عالي آموزش و پژوهش مديريت و برنامه‌ريزي (وابسته به معاونت نظارت راهبردي رئيس‌جمهور )، معاون اجرايي سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي، معاون استاندار زنجان، معاون برنامه‌ريزي و سرپرست معاونت امور عمراني استانداري فارس، معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزير کار و امور اجتماعي و معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از جمله سوابق ديگر اجرايي فروزانمهر است.
فروزانمهر متاهل و داراي دو فرزند است.

ديدگاههاي اقتصادي فروزان‌مهر چيست؟

شفاف سازي بازار کار کشور اولين گام برنامه ريزي براي کارآفريني


معاون پيشين توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون کارو رفاه اجتماعي در همايش روز آمار و برنامه ريزي اعلام کرد :شفاف سازي بازار کار کشور به عنوان اولين گام برنامه ريزي کار آفريني و اشتغال در کشورضرورت دارد

فروزان‌مهر معتقد است : توسعه پايدار از طريق ايجاد و ارايه آمارهاي صحيح و مبتني بر روشهاي علمي امکان پذير است .

وي اضاف مي کند: از آنجا که هدف اصلي در برنامه ريزي حداکثرسازي رفاه اجتماعي و رشد اقتصادي در آينده است ، لذا پيش بيني تغييرات و تحولات در حوزه هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي درآينده شرط لازم تدوين برنامه ريزي توسعه است .

 فروزان مهر بر لزوم شفافيت بيشتر در توليد آمارهاي اشتغال و بيکاري در برش هاي استاني و بخشي تأکيد نمود و ادامه داد : بايستي شاخص هاي کليدي بازار کار و مولفه هاي تأثيرگذار در آن ، در طرف عرضه و تقاضاي نيروي کار خود را نشان دهد . چرا که اگر اطلاعات دقيقي از رشد واقعي جمعيت بيکار ، نرخ مشارکت و ميزان متوسط دستمزدها نداشته باشيم طبعاً نمي توانيم مکانيزم هاي طرف تقاضا را که شامل استفاده از ظرفيت هاي توليدي ( سرمايه گذاري قبلي ) و توسعه ظرفيت هاي جديد و تکنولوژي هاي جديد را متناسب با آن لحاظ نمائيم .

مشاغل خانگي ضامن توسعه اشتغال کشور

محمدحسين فروزان‌مهر در جلسه کار گروه اشتغال و سرمايه گذاري يکي از شهرستانها اعلام کرده است: سهم مشاغل خانگي در سند پشتيبان برنامه پنجم 4/19 درصد يعني معادل 500 هزار فرصت شغلي از 5/2 ميليون شغل در سال جاري است.

وي اظهار داشت: با توجه به کثرت ثبت نام شوندگان بايد با جديت بيشتري کارها دنبال شود و فرايندها به گونه اي انجام شود که مجوزها صادر تا افراد بتوانند تسهيلات قرض الحسنه 30 و 50 ميليون ريالي و يکصد ميليون ريالي خود اشتغالي را دريافت کنند.

 فروزان‌مهر ادامه داد: دو هزار ميليارد تومان تسهيلات قرض الحسنه براي مشاغل خانگي از طريق بانک مرکزي به بانکهاي عامل ابلاغ شد و يک هزار و 220 ميليارد تومان از طريق منافع بانکها براي ارايه تسهيلات خود اشتغالي و در مجموع سه هزار و 220 ميليارد تومان تسهيلات در اين بخش در اختيار استانها قرار گرفته است.

 وي با بيان اينکه بيش از 150 کشور دنيا قانون مشاغل خانگي را دارند گفت: 20 درصد از شاغلين در کشور آمريکا در مشاغل خانگي فعاليت دارند و در کشورهاي جنوب شرق و شرق آسيا و همچنين برخي کشورهاي اروپايي از جمله ايتاليا نيز مشاغل خانگي از جايگاه خاصي برخوردار هستند.

 فروزان‌مهر اهتمام به اجراي راهبردهاي کوتاه مدت براي پاسخگويي به نيازهاي بازار را ضروري عنوان کرد و اظهار داشت: بايد به گونه اي طرح هاي توسعه اشتغال در کشور اجرا شود که نرخ بيکاري در پايان برنامه پنجم به حداقل هفت درصد کاهش يابد.

مراقب ده شصتي ها باشيد

محمدحسين فروزان مهر از تاخير بخشي از متولدين دهه 60 در ورود به بازار کار خبر داده و گفته است: به برخي دلايل، عدم ورود درصدي از جوانان متولد دهه 60 به بازار کار در زمان هاي پيش بيني شده؛ باعث ايجاد انباشت تقاضا در اين بخش شده است.

وي که در سمت معاون توسعه اشتغال و کارآفريني وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي سخن گفته اظهار داشته است: پيش ‌بيني اوليه ما اين بود که بخش اعظم متولدين سال‌ هاي 59 تا 65 در سال ‌هاي 77 تا 85 جذب بازار کار شوند ولي برخي از عوامل فرهنگي و اجتماعي مانع آن شد.

فروزان مهر خاطر نشان کرد: اشتغال طولاني مدت به تحصيل و افزايش تمايل به تحصيلات دانشگاهي، بالارفتن سن ازدواج و پشتيباني مالي خانواده‌ها از فرزندان به عنوان برخي از دلايل مهمي بودند که باعث تاخير 5 تا 6 ساله اين جوانان در ورود به بازار کار شد.

اين مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه افزود: اين موضوع شرايط خاصي را در بازار کار کشور ايجاد کرده است. يکي از ايرادهايي که مي ‌توان گرفت اين است که با وجود پيش ‌بيني تحولات جمعيتي، دولت‌ هاي گذشته نسبت به ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب اقدام مطلوبي انجام نداده ‌اند.

فروزان مهر تاکيد کرد: دولت فعلي مجبور است براي حل مشکلات انباشته شده با سرعت زيادي طرح‌ هاي اشتغال زايي مانند بنگاه‌ هاي زودبازده و مشاغل خانگي را اجرا کند يا در بخش مسکن براي پاسخگويي به نياز جوانان، طرح مسکن مهر را دنبال کند.

مردي که 2هزار پرستار را به ترکيه فرستاد

فروزان مهر از در دستور کار بودن برنامه هاي ديگري براي تحقق پيش بيني هاي اعزام نيروي کار به خارج کشور تا پايان سال جاري خبر داده و ادامه داد: در قالب يک تفاهم نامه 3 جانبه به دنبال اعزام 2 هزار نفر پرستار به کشور ترکيه هستيم.

اين مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تاکيد کرد: در قالب يک تفاهم نامه 3 جانبه در نظر داريم تا 2 هزار نفر از پرستاران متقاضي کار در خارج کشور را به کشور ترکيه اعزام کنيم که برنامه اعزام اين تعداد پرستار در مراحل نهايي خود قرار دارد.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه زمينه ها و مقدمات اعزام پرستاران هم اکنون نهايي شده است، گفت: با اينگونه اقدامات آمار 5 هزار نفري امسال محقق خواهد شد.

هدف اشتغال‌زايي است

به گزارش ايسنا، محمد حسين فروزان‌مهر ـ گفته است: براي هدف گذاري اشتغال امسال يك ميليون و 100 هزار فرصت شغلي جديد را پيش‌بيني كرده‌ايم كه مابقي مربوط به حفظ اشتغال تا سقف دو ميليون و 300 هزار فرصت شغلي است.

وي با تاكيد بر اولويت حفظ اشتغال بر ايجاد اشتغال افزود: اين تاكيد از جهت اولويت پرداخت تسهيلات به بنگاه‌ها به دليل تامين نقدينگي و سرمايه در گردش واحدهاي توليدي است و اين اعتقاد وجود دارد كه با يك سرانه ريالي كمتر مي توان اشتغال موجود را حفظ كرد.

به گفته فروزان‌مهر در حال حاضر ظرفيت هاي خالي بسياري در بخش توليد وجود دارد و پروژه‌هاي اقتصادي نيمه‌تمامي در كشور هستند كه در انتظار تكميل به سر مي برند و بر اين اساس با اولويت بخشيدن به اين دو مقوله مي توان حفظ اشتغال را محقق كرد.

ادامه موج تقاضا براي کار تا سال 94

فروزان مهر معتقد است: در هر صورت، هم اکنون جامعه با تاخير ورود کارجويان به بازار کار مواجه است و در مواردي اين تاخيرها تا چندسال نيز ادامه مي يابد.

فروزان مهر خاطرنشان کرد: آن بخش از فشار تورم جمعيتي دهه 60 که بايد در سال هاي آغازين دهه 80 در بازار کار خودشان را نشان دهند، در نيمه پاياني دهه 90 در حال ورود به بازار کار هستند.

وي اين مطلب را هم افزود که بروز اين مسئله به يکباره کشور را با يک موج و فشار تقاضاي کار مواجه کرده است. بر اساس بررسي ها و مطالعاتي که در اسناد توسعه کشور صورت گرفته است، اتنظار داريم با وضعيت موجود پيک تقاضا تا سال 94 ادامه داشته باشد.

مهم‌ترين تيترهاي مرتبط با فروزان‌مهر

زمانيکه سامانه اطلاع رساني دولت را جستجو ميکنيد اکثر اخبار حوزه اشتغال و کارآفريني دولت به نام فروزان مهر گره خورده است.مهم ترين تيترهاي خبري اين مرد اقتصادي عبارتست از:

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي خبر داد:جزئيات صدور کارت مهارت آموزي و اشتغال/ تدوين نظامنامه آماري وزارت جديد
فروزان مهر با تاکيد بر لزوم تغيير رويکرد نظام آماري کشور مبتني بر فناوري هاي نوين در استقرار نظام آمارهاي ثبتي، گفت: شفاف سازي بازار کار کشور به عنوان اولين گام برنامه ريزي کارآفريني و اشتغال در کشور ضرورت دارد

 انجام ماموريت جديد اشتغالي توسط 9 بانک/ پرداخت 1220ميلياردتومان وام
فروزان مهر از اختصاص 60 ميلياردتومان تسهيلات به افراد پشتيبان در مشاغل خانگي خبر داد و گفت: اين منابع از طريق صندوق مهر امام رضا (ع) پرداخت مي شود

جزئيات ابلاغيه جديد اشتغالي بانک مرکزي/ آغاز دورجديد وام‌دهي به خوداشتغالي‌ها
فروزان مهر : طبق قانون براي مشاغل خانگي 2 هزارميليارد تومان و براي طرح‌هاي خوداشتغالي نيز 1220ميليارد تومان پيش‌ بيني شده که در مجموع بالغ بر 3 هزار و 220 ميليارد تومان مي‌ شود

متوسط سرانه ايجاد هر شغل 85ميليون تومان شد
فروزان مهر با اشاره به برنامه ريزي هاي صورت گرفته در زمينه تحقق اهداف اشتغال زايي در سال دوم اجراي برنامه پنجم توسعه، گفت: يکي از اقدامات صورت گرفته در اين بخش، تدوين اسناد پشتيبان اجراي برنامه پنجم توسعه در حوزه اشتغال بوده است

جزئيات رتبه‌بندي استانها در بسته اشتغال91/ اولويت‌هاي جديد در بازار کار
فروزان مهر استفاده از ظرفيتهاي خالي اقتصاد براي ايجاد فرصتهاي شغلي جديد را يکي ديگر از برنامه ها و اهداف اصلي برشمرد و اظهار داشت: در کنار موارد ياد شده، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي نيز در برنامه است

تدوين سناريوي جديد اعزام نيروي کار به خارج/ استخراج ليست کشورهاي جديد نيروپذير
محمدحسين فروزان مهر از برگزاري نشست هاي تخصصي با حضور دفاتر مشاوره شغلي بين المللي و نمايندگاني از وزارت امور خارجه به منظور تدوين برنامه هاي جديد اعزام نيروي کار به خارج کشور خبر داد و گفت: اولين جلسه هماهنگي در قالب کارگروه ماده 35 آئين نامه اجرايي کاريابي ها، برگزار شد

جزئيات جديد از جدول ترکيب منابع اشتغال 91 اعلام شد
محمدحسين فروزان مهر از برگزاري شصتمين نشست شوراي عالي اشتغال در هفته آينده خبر داد و گفت: برگزاري اين نشست هم اکنون در دست برنامه ريزي و هماهنگي با رياست جمهوري قرار دارد

جزئيات 2 بسته ويژه وام 3200 ميلياردي براي خوداشتغالان و کار خانگي
محمدحسين فروزان مهر از جديدترين برنامه ها و سياست هاي مربوط به مشاغل خانگي خبر داد و گفت: قرار است بزودي بانک ها جزئيات بسته ويژه قرض الحسنه تسهيلات به توسعه طرح هاي شماغل خانگي را ارائه کنند

 جزئيات بسته ويژه اشتغالي صندوق توسعه ملي/ تزريق20هزارميلياردتومان به اشتغال
محمدحسين فروزان مهر از پيش بيني پرداخت 19 هزار و 500 ميليارد تومان از طريق صندوق توسعه ملي براي ايجاد فرصت‌هاي جديد شغلي در کشور در سال 91 سخن گفت

به‌جا است نهادها ، تشکل ها و سازمانهاي سياسي ، اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و کشاورزي و صنعتي و خدماتي و رسانه هاي خراسان رضوي و استاندار جديد اين خطه ارتباطي شايسته با هدف توسعه منطقه اي داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: