• سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 932-23714-5
  • خبرنگار : 15074
  • منبع خبر : ----

مسوول امور دانش‌آموزی و دانشجویی خیریه علوی مشهد:

طرح حامی تحصیلی راهگشای تحصیل فرزندانمان است

 مجری طرح حامی تحصیلی گفت: با شروع طرح حامی تحصیلی و جذب خیران و حمایت از فرزندان بی‌سرپرست توانسته‌ایم راهی برای ادامه تحصیل فرزندانمان ایجاد کنیم.

علی پروانه گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، اظهار کرد: موسسه خیریه علوی مشهد از سال 1349 فعالیت خود را آغاز کرده اما در  دو سال اخیر با حفظ فعالیتهای قبل بر ادامه تحصیل فرزندان و بالا بردن سطح فرهنگ خانواده‌ها تمرکز کرده است.

وی افزود: با بررسی‌های کارشناسی که از مشکلات خانواده‌ها و معضلات اجتماعی به عمل آمد به این نتیجه رسیدیم که فعالیت فرهنگی را دستور کار خود قرار داده و با همیاری خیران به اجرای طرح حامی تحصیلی بپردازیم که خوشبختانه این طرح با موفقیت روزافزون مواجه شده است.

مسوول امور دانش‌آموزی و دانشجویی خیریه علوی مشهد که سرپرستی تحصیلی بیش از 400 دانش‌آموز را بر عهده داشته است، خاطرنشان کرد: تا قبل از این اتفاق شاهد بودیم که دانش‌آموزان پسر به دلیل عدم توانایی مالی از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر سرباز می‌زدند و راهی باز کار می‌شدند و دختران نیز به ازدواج‌های زودهنگام تن می‌دادند که آثار منفی فراوانی بر خانواده‌ها داشت اما با شروع طرح حامی تحصیلی و جذب خیران و حمایت از فرزندان بی‌سرپرست توانستیم راهی برای ادامه تحصیل فرزندانمان ایجاد کنیم.

وی افزود: در این طرح از خیران درخواست شد که هر کس به اندازه توان مالی خود هزینه تحصیل یک یا چند دانش‌آموز را تقبل کند که خوشبختانه علاوه بر حضور موثر چند ارگان و سازمان رسمی و دولتی، اشخاص هم وارد این طرح شدند به طوری که اکنون بیشتر حامیان ما مردم هستند و تعداد آنان در حال حاضر به بیش از  400 نفر می‌رسد.

مسوول امور فرهنگی خیریه علوی مشهد هدف این طرح را ارتقاء سطح فرهنگ و سواد خانواده‌های تحت پوشش به صورت رسیدگی به امور تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه عنوان و تصریح کرد: هزینه‌ای که برای هر دانش‌آموز و دانشجو در نظر گرفته شده بر اساس مقطع تحصیلی از 20 هزار تا 100 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه بی‌سرپرست یا بدسرپرست بودن دانش‌آموز و نیازمند بودن دانشجویان مستعد و نیازمند ملاک انتخاب بوده است، خاطرنشان کرد: شناسایی و استحقاق دانش‌آموز بیشتر از طریق مسوولان مدارس انجام  می‌شود زیرا آنان ارتباط نزدیک‌تری با دانش‌آموزان دارند و نیازهای تحصیلی محصلان را بیشتر درک می‌کنند از این رو با مدارس مناطق محرم ارتباط بر قرار کرده‌‎ایم تا دانش‌آموزان نیازمند خود را به خیریه علوی مشهد معرفی کنند.

عضو اسبق انجمن خوشنویسان ادامه داد: این روش برخلاف رویه اغلب موسسات همیاری دیگر است که مددجویان خود را فقط از میان مراجعان به خیریه انتخاب می‌کنند.

پروانه افزود: برخلاف برخی ارگان‌ها که وجه تحصیلی دانش‌آموز را به حساب سرپرست خانواده واریز می‌کنند روش ما این‌گونه نیست زیرا با بررسی و اعلام نیاز از طرف خانواده‌ها کمتر وجه نقد پرداخت می‌کنیم و این مساعدت‌ها بیشتر به صورت ارتباط مستقیم با مدارس و صرف هزینه لباس فرم دانش‌آموز، سرویس مدارس نمونه و تیزهوشان کلاس‌های فوق برنامه و اردوها و همچنین خرید لباس عید، لوازم‌التحریر و کالاهای مورد نیاز از حساب دانش‌آموزان کسر می‌شود.

مسوول امور فرهنگی خیریه علوی مشهد یادآور شد: اکنون با اجرای طرح حامی تحصیلی  400 دانش‌آموز و دانشجوی نیازمند تحت پوشش قرار گرفتند که در این دو سال با حمایت حامیان چند تن از دانشجویان تحت پوشش توانستند  به دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه تهران، صنعتی شریف، زاهدان و فردوسی مشهد راه یابند.

پروانه راه‌اندازی کافی‌نت، گروه مشاور تحصیلی، کتابخانه در محل خیریه و توزیع 5000 هزار جلد کتاب درسی و کمک درسی در ابتدای سال تحصیلی و در نهایت برگشت همین کتاب‌ها در پایان سال به کتابخانه را از دیگر فعالیت‌های فرهنگی موسسه خیریه علوی برشمرد..

وی افزود: با برگزاری کلاس‌های فوق‌ برنامه و تقویتی به وسیله دانشجویان تحت پوشش برای دانش‌آموزان و کلاس‌های آموزشی جهت اشتغال از جمله آموزش تابلو فرش توانسته‌ایم برای دانشجویان اشتغال‌زایی کنیم.

مسوول امور دانش‌آموزی و دانشجویی خیریه علوی مشهد گفت: چه خوب است که دیگر خیریه‌ها  نیز به جای تامین هزینه خواربار و غذای گرم برای خانواده‌ها به فعالیت‌های فرهنگی روی آورند و وجوه دریافتی خود را صرف  هزینه‌های فرهنگی کنند زیرا با تحصیل هر کودک و رسیدن به مقاطع بالاتر مسیر زندگی فرزندان این مرزو بوم عوض خواهد شد و آینده بهتری برای کشور رقم خواهد خورد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: