• یکشنبه ۱۸ خرداد ماه، ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 933-11514-5
  • خبرنگار : 15056
  • منبع خبر : ----

مديركل آموزش و پرورش استان:

طرح سنجش سلامت نوآموزان خراسان رضوي آغاز شد

مديركل آموزش و پرورش خراسان رضوي از آغاز فعاليت 69 پايگاه سنجش سلامت جسماني و آمادگي نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، دكتر سيدجواد حسيني در نشست خبري پيرامون «اجرای طرح سنجش سلامت» كه امروز 18 خرداد ماه در محل اداره كل آموزش و پرورش استان برگزار شد، اظهار كرد: اداره كل آموزش و پرورش از سال 75 تاكنون هر ساله طرح سلامت جسماني و آمادگي نوآموزان بدو ورود به دبستان را كه با تصويب هيات دولت انجام شد با مسووليت سازمان استثنايي و همكاري وزارت بهداشت و درمان به منظور پيشگيري از بروز بيماري‌ها و معلوليت‌ها و بررسي ميزان شيوع اختلالات روحي و رواني اجرا مي‌كند.
 
وي تشخيص كودكان با نيازهاي ويژه و جايگزيني صحيح آنان در كلاس‌هاي درس، كمك به بهبود آموزش و كنترل برخي از عوامل موثر در افت تحصيلي، بهبود وضعيت بهداشتي كودكان و در راستاي آن ارتقاي سلامت جامعه را از ديگر اهداف مهم اين طرح بزرگ دانست.
 
وي با بيان اينكه 69 پايگاه سنجش سلامت جسماني و آمادگي نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان در حال انجام فعاليت هستند، گفت: از اين تعداد 24 پايگاه در مشهد و 45 پايگاه ديگر نیز در ساير شهرستان‌هاي استان مشغول به فعاليت هستند و امیدواریم پوشش 100 درصدي طرح سنجش نوآموزان خراسان رضوي تا پايان شهريور ماه به پايان رسد.
 
 مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به اينكه در سال گذشته 118 هزار و 550  نوآموز در 69 پايگاه سنجش و توسط 500 نيروي انساني ارزيابي شده‌اند، افزود: از اين ميان 92 هزار و 802 نوآموز بدون مشكل و   25 هزار و 748 نفر  مشكوك به مشكلات جسماني و رواني بوده‌اند.
 
وي ادامه داد: بر اساس تشخصیات صورت گرفته از میان 25 هزار و 847 نوآموز مشکوک به مشکلات جسمانی و روانی، 3387 نوآموز مشكوك به مشكل بينايي، 1321 نوآموز مشكوك به مشكل شنوايي، 17 هزار و 261 نوآموز مشکوک به مشکل ذهنی و3636 نوآموز نیز مشکوک به بیش از یک مشکل شناسایی و در نهایت بر اساس این ارزیابی 1950 دانش‌آموز به مدارس استثنایی معرفی شدند.
 
حسینی با اشاره به اينكه استان خراسان رضوي 8.6 درصد دانش‌آموزان كشور را دارد، گفت: اين استان در دو شاخص براي رفع محروميت و عدالت آموزشي پيشروست كه در راستاي آن 12 درصد از دانش‌آموزان استثنايي و 13 درصد از دانش‌آموزان مدارس شبانه و نمونه دولتي را پوشش مي‌دهد.
 
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هزینه تحصیل هر دانش‌آموز استثنايي برای دولت پنج برابر دانش‌آموز عادي و هر دانش‌آموز مدارس شبانه و نمونه دولتی  نيز 2.5 برابر دانش‌آموزان عادي است.
 
حسيني با بيان اينكه بودجه كشور 11 درصد افزايش يافته است، اضافه کرد: بودجه آموزش و پرورش 28 درصد افزايش يافته و اين نشان از اهميت دولت به اين وزارت‌خانه را دارد اما متاسفانه 98 درصد از توزيع بودجه در آموزش و پرورش صرف هزينه‌هاي پرسنلي و تنها دو درصد در بخش اعتبار بخشي صرف مي‌شود.
 
وی تصریح کرد: 20 درصد از مساحت مدارسي كه قابليت تبديل به مكان‌هاي تجاري را دارند، مي‌توانند بدون كميسيون ماده 50 و تنها با مصوبه شوراي شهر به مكان‌هاي تجاري تغيير كاربري دهند و بيش از 200 نقطه در مشهد قابليت اجرايي اين طرح را دارد.
 
مديركل آموزش وپرورش استان تغيير كاربري را منبع درآمد خوبي براي آموزش و پرورش به منظور كيفيت‌بخشي آموزشي دانست و گفت: آموزش و پرورش يك لشگر اقتصادي بزرگ اما ذائقه‌نشين است كه بايد اين نهاد را از ذائقه‌نشينی خارج كنيم.
 
حسینی در خصوص اقدامات نوسازي مدارس براي سال تحصيلي آينده خاطرنشان كرد: بهسازي مدارس در اولويت اول و اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام نيز در اولويت دوم اداره نوسازي مدارس استان است.
 
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی همچنين گفت: برخی از پروژه‌هاي عمراني كه بيش از 70 درصد رشد فيزيكي داشته باشد به خيرين داده مي‌شود تا در اولين فرصت آماده بهره‌برداری شوند.
وی توسعه مشارکت‌های مردمی را از سیاست‌های مهم وزارت آموزش و پرورش دانست و اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌های کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردمی و خیران می‌تواند کمک بزرگی به آموزش و پرورش باشد.

حسینی یادآور شد: خیران خراسان رضوی هر ساله هزینه‌ای بالغ بر 80 میلیارد تومان جهت کمک به آموزش و پرورش پردخت می‌کنند و امسال مقرر شده است که این رقم به 120 میلیارد تومان افزایش یابد.
 
مدیرکل آموزش و پرورش استان به اولياء نوآموزان توصيه جدي كرد: در روز ارزيابي نوآموز صبحانه كامل خورده و با پوشش راحت براي سنجش آماده شود.
 
حسینی همچنين كامل نمودن واكسيناسيون در روزهاي قبل و تهيه معرفي‌نامه از نزديك‌ترين دبستان را از ديگر توصيه‌هاي خود به اولياء دانست.

12 هزار دانش‌آموز استثنایی در خراسان رضوی تحصیل می‌کنند

سیدمحمد مهدی حسینی، رییس رییس اداره استثنایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در بخش دیگری از این مراسم گفت: 12 هزار دانش‌آموز استثنایی در خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد 4000 در مدارس عادی و 8000  نیز در بیش از 70 مدرسه استثنایی مشغول به تحصیل هستند.

حسینی بیشترین توجه نظام را به دانش‌آموزان استثنایی دانست و خاطرنشان کرد: این توجه ویژه ناشی از بی‌توجهی به دانش‌آموزان در قبل از انقلاب بوده زیرا در آن زمان تنها سه مدرسه استثنایی در خراسان رضوی فعالیت داشت در حالی‌که اکنون شاهد وجود مدارس بسیاری برای دانش‌آموزان با نیاز ویژه هستیم.

رییس اداره استثنایی اداره کل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه این اداره اقدامات مفیدی در زمینه بهبود شرایط دانش‌آموزان استثنایی انجام داده است، عنوان کرد: با این حال باز هم نسبت به استاندارد‌های جهانی فاصله داریم.

وی ساخت اردوگاه ویژه دانش‌آموزان استثنایی و شست‌وشو و درمان 470 نیمه‌شنوا را در سال گذشته از  اقدامات این اداره برشمرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: