• یکشنبه ۲۶ مرداد ماه، ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 935-25287-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

/روي خط تئاتر/

مجيد امرايي:
مشهد بايد مركز تئاتر درماني كشور باشد

مجيد امرايي گفت: بايد از همه ظرفيت‌هاي موجود استفاده شود تا مشهد به عنوان مركز هنري براي تئاتر درماني معلولين تبديل شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، اين كارگردان تئاتر در مراسم رونمايي از كتاب «40 نمايش‌نامه كودكان و نوجوانان» كه شب گذشته، 25 مرداد ماه در محل هتل پرديسان مشهد حضور يافت و سخن مي‌گفت، اظهار كرد: از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و ديگر نهادهاي متولي مي‌خواهيم كه به رشته نمايش درماني، از اين رشته بين رشته‌اي استقبال كنند تا از اين طريق نيز اين نهادها بتوانند خود را معرفي كنند؛ تا در اين حوزه نيز شاهد اين باشيم كه از ظرفيت ها به درستي استفاده شود.

وي ادامه داد: نمايش درماني با تئاتر رسمي از وجوه مختلف داراي تفاوت‌هايي است از مهمترين تفاوت‌هاي بين اين دو تئاتر در هدف گزاري آن‌ها است.

اين مدرس دانشگاه خاطر نشان كرد: هدف عمده تئاتر رسمي، توليد اثر هنري است؛ همه گروه در توليد يك اثر هنري تلاش مي‌كنند، اما تنها هدف همه مجموعه و عوامل نمايش درماني رفع يك مسئله است.

اين نويسنده تئاتر اضافه كرد: تفاوت ديگر اين تئاتر با تئاتر رسمي اين است كه براي تماشاي تماشاگران و لذت بردن از آن توليد نمي‌شود؛ كه تماشاگر بليط تهيه كنند، در سالن حضور پيدا كنند و تئاتر تماشا كند بلكه در تئاتر درماني معمولا تماشاگران بخشي از پيكره نمايش هستند. افراد و گروه براي ياد گرفتن چيزهايي از تئاتر به تماشاي تئاتر مي‌آيند.

امرايي از ديگر تفاوت بين اين گونه از تئاتر در برابر تئاتر رسمي نام برد و اضافه كرد: در تئاتر رسمي معمولا كارگردان كار را برعهده مي‌گيرد و متن نوشته و مجموعه‌اي از افراد به قصد بازيگري در نمايش حضور مي‌يابند. اما اين اتفاقات در تئاتر درماني نمي‌افتد و همه چيز في‌البداهه است و براي رفع مشكلي كه افراد آن تئاتر را دچار مشكل كرده همه چيز جلو مي‌رود.

اين مدرس دانشگاه خاطر نشان كرد: شيوه نمايش درماني در كشورهاي مختلف به طريق مختلف انجام مي‌شود و در ايران نيز اين نمايش درماني سابقه طولاني مدت دارد.

وي تصريح كرد: ابوعلي سينا و زكرياي رازي از پيشگامان استفاده از نمايش درماني در ايران به‌شمار ميروند.
اين نويسنده تئاتر بيان كرد: آنچه كه در حال حاضر از گروه معلولين مي‌بينيم، كاري است كه حتي گروه‌هاي سالم نيز نمي توانند آن را به‌خوبي انجام دهند.

امرايي عنوان كرد: با برگزاري كارگاه آموزشي به نحوي كه بتوان اين نوع نمايش را در سطح جامعه گسترش داد، مي‌توان خوش‌بين بود كه به معلولين كمك شود كه در اين راه پيش‌رفت قابل توجهي داشته باشند البته بايستي كساني نيز باشند كه بتوانند با معلولين كار كنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: