• دوشنبه ۳۱ شهریور ماه، ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 936-21690-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

دهکده چوبی نيشابور چگونه ساخته شد؟

دهکده چوبي که در آن مسجد چوبی نیز وجود دارد و یک بنای بی نظیر در ایران و جهان است، کسانی که به این دهکده آمده‌اند حتما هنوز عطر چوب‌های این بنا، درختان بسیار و حال و هوای خاص آن را در خاطر دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، ساخت یک بنای چوبی که در مقابل زلزله هشت ریشتری مقاوم باشد، تمام مسائل زیبایی شناسی و معماری بی‌نظیر را در خود جای دهد، کار آسانی نیست؛ بنایی که بازدید کنندگان خارجی و داخلی با آن ارتباط معنوی برقرار کرده و یک خاطره خوش را با خود به شهرشان می‌برند.

سازنده دهکده چوبی در آذر سال 92 از دنیا رفت، نیشابوری‌ها بخوبی مهندس حميد مجتهدی را می‌شناسند، او پس از اتمام تحصیلات خود در رشته مهندسی عمران در آمریکا به نیشابور بازگشت و کم کم سازه‌ای بی نظیر براساس مبانی علمی بنا کرد و تمام مردم نیشابور از او به نیکی یاد می‌کنند.

بعداز فوت مهندس مجتهدي همسر وي هم اکنون مدیریت این دهکده را برعهده دارد.

خانه مهندس مجتهدی که در همان دهکده با چوب ساخته شده، داخل خانه فضای رویایی دارد، عطر چوب، هوای مطبوع و چراغ های روشن گلدسته‌های مسجد که از پنجره خانه چوبین خودنمایی می‌کند، اکثر وسایل خانه چوبی است و تزئینات ایرانی خانه از جمله گلیم‌ها و ... زیبایی خانه را دوچندان کرده است.

حشمت سررشته دارعمرانی فارغ اتحصیل رشته هنر(نقاشی) از دانشگاه آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگارایسنا، می‌گوید: همسرم از ابتدا دغدغه و قریحه این کار را داشت، او متخصص سازه‌های ضد زلزله بود، ما ابتدای انقلاب ازدواج کردیم و اینجا امکانات بسیار کمي بود؛ بخوبی به یاد دارم که تنها دو اتاق داشت، آن زمان تازه به ایران آمده بودم و شرایط اینجا و امکانات کم بسیار برایم طاقت فرسا بود.

آلاچيقي كه تبديل به خانه شد

همسر حميد مجتهدی ادامه می‌دهد: اولین چیزی که مهندس ساخت یک آلاچیق برای بازی پسرمان بود یادم می‌آید که یک روز پدرم در منزل ما بود و همانجا باد آمد و آلاچیق را تکان داد ، پدر من خندید و گفت این آلاچیق می‌افتد و همسرم در جواب گفت من این را تبدیل به خانه می‌کنم و چیزی نگذشت که با امکانات بسیار کم آن آلاچیق کوچک تبدیل به خانه شد، این منطقه در واقع زمین کشاورزی بود که البته هنوز هم کشاورزی در این زمین انجام می‌شود اما در آن سال‌های اول که به ایران آمده بودم اینجا بیابانی با باد و خاک بود و هرچه از سختی زندگی در آن دوران بگویم کم گفته‌ام گاهي اوقات همسرم به من می‌گفت اینجا یک مسجد می‌سازم تا در آن نماز بخوانیم.

وی درباره چگونگی ساخته شدن مسجد بیان می‌کند: امکانات این فضا بسیار اندک بود همسرم در آن زمان تازه از آمریکا آمده بود و سرمایه‌ای برای انجام این کار نداشت اما چیزی که بود، کارگران زیادی براي ساخت اين بنا داشتیم.

قبل از اينكه مسجد چوبي بنا شود، مسجدي در اين محل وجود داشت كه تخریب شده است و كاملا فروریخته بود، او ابتدا همه کارگران و کارگزاران دهکده را مامور می‌کند که خاکی تهیه کند که تا مصالح به کار رفته در بنا کاملا پاک و حلال باشد بعد مزاری برای خود تهیه کرده و پس از آن مسجد را در همان جا بنا می‌کند، کم کم رستوران و چند مغازه در آنجا درست کرد و البته هنوز کاربری کشاورزی خود را از دست نداده و همچنان کشت و کار می‌شود.

اين بنا در برابر موريانه‌ها در امان است

سررشته دار عمرانی درباره نگهداری این بنا نیز می‌گوید: چندین و چند سال است که بنا صدمه‌ای ندیده، قبلا بسیار موریانه از خانه‌های گلی که قبلا در آن سکونت داشتیم جمع می‌کردیم ولی همسرم با استفاده از دانش خود عایقی ساخت که دیگر خانه‌ها از موریانه در امان ماند.

او وقتی از همسرش صحبت می‌کند اشک در چشمانش حلقه می‌زند و ادامه می‌دهد: همسرم 72 سال داشت که از دنیا رفت من گاهی احساس خستگی می‌کنم ولی انرژی همسرم را در فضا کاملا احساس می‌کنم، مدیریت این دهکده کار بسیار سختی است و من برای اینکه مردم در اینجا خوشحال باشند از تمام افراد می‌خواهم طرح‌های خود را بدهند تا در حد توان آن‌ها را عملی کنیم.

همسر مهندس مجتهدی افزود: این بنا یک بنای عادی نیست، مهندس از سازه‌های سنگین در این بنا استفاده نکرد و با چوب آن را بنا کرد، او به واقع یک کار علمی انجام داد تا دانشجویان با کارها و ایده‌های نو آشنا شوند و مردم از دیدن اين فضا احساس خوبی داشته باشند.

دهكده چوبي در برابر زلزله هشت ريشتري مقاوم است

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نیشابور نیز در گفتگو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: موافقت اصولی این بنا توسط صاحب آن گرفته شده چرا که این بنا بصورت شخصی است با اخذ موافق اصولی  می‌توانند زیر نظر میراث فرهنگی و گردشگری قرار بگیرند و از تسهیلات استفاده کنند، این بنا هنوز جای ارتقا دارد و اگر در بحث اقامتی بتوانند با استانداردهای میراث فرهنگی راه‌اندازی شود، گردشگران بسیاری از آن استقبال می‌کنند.

محمد اسماعیل اعتمادی گفت: این بنا یک بنای منحصر به فرد و مقاوم در برابر زلزله است و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند و یکی از جاذبه‌های گردشگری محسوب می شود.
 
به گزارش ایسنا، مسجد چوبی این دهکده چوبین در نوع خود در ایران و جهان بی‌نظیر است و برپایه یک کار علمی بنا شده و معماری و زیبایی شناسی این بنا مناره‌های متصل به سقف که هیچ ستونی در داخل مسجد ندارد و بسیاری از موارد دیگر چشم هر بیننده‌ای را برای دیگر بار دیدن آن حریص می‌کند، دهکده چوبی دارای درختان زیادی است که فضای بیرونی مسجد و محوطه را تبدیل به باغی از درختان کرده است.

این بنا دارای کتابخانه، رستوران، آلاچیق و ... است که همه از سازه چوب و مقاوم در برابر زلزله است.

گزارش از سيمين سليماني خبرنگار ايسنا


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: