• سه شنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۳ - ۱۷:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 937-23687-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

رشید کاکاوند:
منزوی از نیما شاعرتر است

رشید کاکاوند گفت: حسین منزوی از نظر نوآوری در شعر و ترانه سرایی قابل مقایسه با نیما یوشیج نیست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، اين مدرس دانشگاه آزاد و ترانه سرا، با اشاره به اینکه نیما یوشیج در ایجاد شعر نو فعالیت‌های مهمی را انجام داده است اظهار کرد: نیما شاعرِ شاعران است نه از لحاظ شعر گفتن بلکه از لحاظ ایجاد ساختار تازه و پشتکار و همت متداوم خود برای ساختن سبکی جدید و می‌توان او را شاعر شاعران نامید.

وی با اشاره به اینکه هنر در وجود هنرمند جوشش می‌کند و قابل طراحی نیست، گفت: حسین منزوی در هر غالب و فرمی شعر گفته که همه آن‌ها قابل قبول است و این به دلیل داشتن نگاه تازه اوست.

اين مدرس دانشگاه آزاد گفت: بیشتر افراد به دنبال منحصر به فرد شدن هستند و این اپیدمی شده که هر شخص بخواهد برای خود طرح و قالبی نو ایجاد کند اما هنرمند کسی‌است که خود را همانطور که هست روایت کند.

وی ادامه داد: تک غزل فروغ فرخزاد زبان معاصری است که در غزل گنجانده شده یعنی همان «غزل نوکلاسیک» که هوشنگ ابتهاج خواست این راه را ادامه دهد اما به هدف خود نرسید.

کاکاوند افزود: سیمین بهبهانی به دلیل خودآگاهی و اینکه با برنامه قصد داشت زبان معاصر را در غزل بیاورد، به شعر خود آسیب زد و در این مسیر ناکام ماند.

 اين مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اولین شعر منزوی سال 1347 در مجله چاپ شد و جرقه‌ی اتفاق تازه‌ای را در شعر زد، اظهار کرد: شعر منزوی به دلیل طبیعی بودن توانست زبان معاصر در غزل را جای دهد و بتواند حسین منزوی را پدرغزل نوکلاسیک بنامد.

کاکاوند ادامه داد: سهراب سپهری در اشعارش همیشه خود و نگاه تازه‌ای را که به جهان دارد روایت می‌کند همچنان که هیچ‌گاه نتوانسته یک شعر سیاسی یا اجتماعی خوبی بگوید زیرا شخصیت او با سیاست ناآشناست و به گونه‌ای به دل نمی‌نشیند.

وی عنوان کرد: بعد از دوره‌ی مشروطه، شاعران به دلیل ورود نگرش‌های جدید و مختلف به جهان و وضعیت اقتصادی ضعیف زمان خویش، از کلمات تازه برای وصف اوضاع حال خود در شعرها استفاده می‌کردند نه اینکه به عقیده بعضی منتقدان از کلمات تازه برای ایجاد شعرنو استفاده کنند.

کاکاوند ادامه داد: شاعران آن زمان که نام شاعران بازگشتی را گرفته‌اند مانند پروین اعتصامی، شهریار، رهی معیری و ... روش شاعران قدیمی را پیش گرفته و با توانایی زیادی شعر کهن را بازگو می‌کردند.

اين مدرس دانشگاه با بیان اینکه فروغ فرخزاد یگانه بانوی درجه یک شعر فارسی است و او نیز در تمام شعرهای خود به دنبال طراحی نبوده، گفت: فروغ فرخزاد بین اشعار خود تنها یک غزل دارد که همان تک غزل نیز قابل احترام و زیباست این در صورتی است که فرخزاد تک غزل را در یک مسابقه و تفننی گفته است.

حسین منزوی همانند نیما که پدر شعر نو است، پدر غزل نو کلاسیک است

حسن دلبری، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری نيز در ادامه اين مراسم اظهار کرد: حسین منزوی شاعریست که گام در راه نو کردن زبان شعر با تازه کردن میدان دید برداشت.

وی افزود: منزوی مانند نیما یوشیج با برنامه و پشتکار سبک خود که همان آوردن زبان معاصر در غزل است را معرفی کرد.

دلبری با اشاره به اینکه دسته‌ای از افراد خواستار نو کردن شعر به وسیله نو کردن واژه ها هستند، گفت: نو کردن زبان و شعر تنها با نو کردن واژه ها امکان ندارد بلکه باید میدان دید تازه شود.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری با بیان اینکه عده‌ای از شاعران به اصالت غزل ایمان داشتند، عنوان کرد: منوچهر نیستانی از چهره‌هایی است که حاصل شعر‌هایش غزل نوکلاسیک است و عده‌ای او را آغازگر شعر نوکلاسیک می‌دانند.

دلبری افزود: محمدعلی بهمنی، محسن پزشکیان و فروغ فرخزاد از شاعرانی هستند که غزل نوکلاسیک نیز در بین اشعارشان یافت می‌شود.

منزوی، منزوی نبود فقط غربت داشت

بهروز منزوی، برادر حسین منزوی نیز در این مراسم حضور داشت و علاوه بر خواندن شعری که برای حسین منزوی گفته بود عنوان کرد: منزوی با مقام بزرگی که در شعر داشت هیچ‌گاه به دنبال هیاهو و قدرت‌طلبی نبوده است و در تمام دوران غربت داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: