• چهارشنبه ۱۰ دی ماه، ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9310-5390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

جانشین رییس پلیس فتای خراسان رضوی:

در فضای مجازی «توییتر» بیشترین نقش را در فتنه ۸۸ ایفا کرد

جانشین رییس پلیس فتای خراسان ‌رضوی با اشاره اینکه توییتر در فتنه ۸۸ بیشترین نقش را ایفا کرد، گفت: ملاقات رئیس جمهور آمریکا با غول‌های اینترنتی جهان مانند مدیر اپل، گوگل، یاهو، توییتر نشان دهنده تعامل سازمان جاسوسی آمریکا با ابرقدرتهای فضای مجازی برای دستیابی به خواسته‌هایشان هست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان سرهنگ جواد قنبری در هشتمین جلسه شورای اداری شهرستان تایباد عنوان کرد: در ایران از سال ۷۴ اینترنت وارد خانه‌های مردم شد و از سال ۷۴ تا ۸۸ که قانون مبارزه با جرایم رایانه‌ای تصویب شد عملا حدود ۱۴ سال این فضا کنترل لازم را نداشت البته سپاه و دیگر مراکز امنیتی نظارتی بر این فضا داشتند اما بدین گونه که مردم بتوانند جرایم رایانه‌ای را پیگیری کنند وجود نداشت.

وی با بیان اینکه فضای سایبری شامل ماهواره، تلویزیون، اینترنت و  شبکه‌های موبایلی است خاطرنشان کرد: راه افتادن میلیون‌ها سایت در جهان سبب بوجودآمدن حافظه نامحدود اینترنت شده است محدودیت در انتشار اطلاعات وجود ندارد وقتی مطلبی در یک سایت منتشر می‌شود دیگر سایت‌ها نیز از آن استفاده می‌کنند و زمانیکه ما یک سایت را مسدود کنیم سایتهای دیگر هستند.

قنبری گفت: آن چیزی که برای مسئولان امنیتی مهم است هویت کاربران پنهان است این خصیصه باعث می‌شود که مجرمان اقبال عجیبی نشان دهند وقتی یک سارق بداند که هویتش پنهان می‌ماند دیگر چیزی نمی‌خواهد و این خاصیت فضای سایبری سبب شده است تا مجرمان سنتی به مجرمان سایبری تبدیل شوند.

جانشین رییس پلیس فتای خراسان رضوی ادامه داد: نمود عینی موضوع پنهان بودن هویت را در ازدواج‌های اینترنتی می‌بینیم علتش هم این است که هویت کاربران پنهان هست مجرم اطلاعات دروغ در سایت قرار می‌دهد و یک عکس تقلبی نیز می‌‍گذارد و افراد طعمه هم اطمینان می‌کنند که منجر به برخی از آسیب‌ها می‌شود.

وی تاکیدکرد: ما هیچ موقع نباید به هویت افراد در فضای مجازی اطمینان کنیم خود ما نیز نباید در این فضای آسیب زا با کل اطلاعات شخصی خود وارد شویم آمریکا که خلق کننده اینترنت هست ادعا می‌‎کند که این فضا امن نیست.

وی گفت: این فضا فرامرزی هست یعنی یک فردی در دورتررین نقطه از طریق اینترنت می‌تواند به اطلاعاتی دست پیدا کند که شخصی در مرکز تهران و یا در هر نقطه از جهان به آن دسترسی دارد.

جانشین رییس پلیس فتای خراسان ‌رضوی گفت: اطلاعات در این فضا به سرعت منتشر می‌شود در کسری از ثانیه با گذاشتن یک مطلب در اینترنت تمام مردم جهان می‌توانند به این مطلب دسترسی پیداکنند.

وی بیان کرد: از آسیب‌های اینترنت می‌توان به انتشار اطلاعات شخصی افراد اشاره کرد و اینکه اگر چیزی منتشر شود دیگر قابل جمع آوری نیست اگر ما دغدغه امنیتی داشته باشیم و اطلاعات شخصی خود را در وسایل قابل حمل قرار ندهیم از این اتفاق به اندازه‌ای جلوگیری می‌شود.

جانشین رییس پلیس فتای خراسان رضوی ضمن توصیه به خرید از فروشگاه‌های حقیقی، گفت: از دیگر آسیب‌های فضای سایبری می‌توان به کلاهبرداری آنلاین اشاره کنیم مانند اینکه بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین کالاهای تقلبی را دراختیار مردم قرار می‌دهند.

وی به انواع کلاهبرداری از طریق عابربانکها اشاره کرد و گفت: برخی از افراد رمز کارت را نیز به همراه کارت قرار می دهد که درصورت مفقود شدن عابربانک، پیداکننده براحتی می تواند از این عابربانک استفاده کند. حتی برخی از کلاهبرداری ها از طریق عابربانک بوسیله بستگان افراد و خصوصا فرزندان افراد باتوجه به سواد پایین والدین صورت می گیرد.

جانشین رییس پلیس فتای خراسان ‌رضوی اظهارکرد: یکی از کلاهبرداری های رایج در کشور کلاهبرداری پیامکی است پیامکی به افراد زده می‌‍شود که شما در جشنواره‌های متفاوت و یا در مسابقات متفاوت برنده شده‌اید که تمامی اینها کلاهبرداری است.

وی باتوجه به اینکه در هر دقیقه ۷۲ساعت فیلم در یوتیوب اضافه می‌شود گفت: علیرغم مشکلاتی که ما در زیرساخت‌های اینترنت و سرعت اینترنت داریم باز هم استقبال مردم از این فضا بسیار زیاد است بطوری که در ایران ۴۲ میلیون کاربر اینترنت داریم و سه میلیون کاربر در خراسان رضوی هستند که بیش از نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

سرهنگ قنبری به جنگ نرم اشاره کرد و گفت: سازمان جاسوسی NSA آمریکا بیست هزار ریاضی دان، مهندس کامپیوتر و زبان شناس در اختیاردارد و چند سال قبل مدعی بودند که هر فردی در جهان حداقل یک برگ پرونده در این سازمان دارد که الان احتمالا به یک پوشه تبدیل شده است.

فضاهای چت ادبیات فارسی را تحت شعاع قرار داده است

وی ضمن اشاره به اینکه توییتر در فتنه ۸۸ بیشترین نقش را ایفا کرد، گفت: ملاقات رئیس جمهور آمریکا با غولهای اینترنتی جهان مانند: مدیر اپل، گوگل، یاهو، توییتر نشان دهنده تعامل سازمان جاسوسی آمریکا با ابرقدرتهای فضای مجازی برای دستیابی به خواسته هایشان هست.

وی چت روم‌ها را یکی از فاسدترین فضاهای اینترنتی دانست و افزود: در فضاهای چت رکیکترین الفاظ بکار برده می‌شود فحشهایی که در فضای عادی نیست در آنجا هست آموزش‌های غیراخلاقی که در هیچ کجا نیست در فضای چت وجود دارد و حتی ادبیات فارسی در فضاهای چت تحت الشعاع قرار گرفته است.

وی با انتقاد از معلمان دبستانی که به دانش آموزان تکلیف می‌دهند که تحقیقاتی را از اینترنت بدست بیاورند گفت: آیا این معلمین در جریان نیستند که چه فضای غیراخلاقی در اینترنت حاکم هست و یک نوجوان ۱۰ ساله با وارد شدن در این فضا به چه راه‌هایی کشیده خواهدشد.

وی به آثار تخریبی بازی‌های کامپیوتری اشاره کرد و گفت: در این بازی‌ها  صحنه‌های بسیار مستهجنی با استفاده از هنرپیشه‌های معروف دنیا ساخته شده است که یکی از کارشناسان و تحلیلگران خارجی عنوان کرده بود زمانی که شما این بازی را برای فرزند خود تهیه می‌کنید مانند این است که با دست خودت سر فرزندت را بریده‌ای.

تمام داروهای که در اینترنت تبلیغ می‌شود تقلب است

جانشین رییس پلیس فتای خراسان ‌رضوی خاطرنشان کرد: یکی از معظلات امروز، تبلیغ داروها در فضای سایبری مانند ماهواره و اینترنت هست که برخی مردم از آن استفاده می‌کنند همه این داروها که برچسب فرانسه و غیره زده هست در حاشیه شهرهایی مانند مشهد و تهران در زیرزمین‌های بسیار غیربهداشتی تولید می‌شود و بنام داروی خارجی در اختیار مردم ناآگاه قرارمی دهند.

سرهنگ قنبری در پایان عنوان کرد: فضای اینترنت، فضای تعامل هست و فضای تقابل نیست. ما نمی توانیم فرزندمان را اجبار کنیم که در این سایتها نرود بلکه باید با راهنمایی و تعامل استفاده فرزندمان از اینترنت را مدیریت کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: