• چهارشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9312-2390-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

«ابومسلم» یک مسجد شگفت‌انگیز در نیشابور است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: مسجد «ابومسلم» در نیشابور یک جاذبه تاریخی شگفت انگیز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه خراسان، رجبعلي لباف خانيكي در جلسه مشترک فرمانداری اظهار کرد:  تپه آلب ارسلان در نیشابور يك تپه بوده كه هم اكنون به خاطر حفاري‌هاي قاچاق يا برداشت خاك آن براي زراعت تخريب شده و به اين شكل در آمده و بايد چاره‌اي انديشيد كه اين لكه‌ها باقي بماند و تكليف آن مشخص شود و از امحاء و ويراني آن پيشگيري شود.

وی ادامه داد: نيشابور همه چيز دارد ولي آنچه مي‌تواند براي اين شهر يك برند محسوب شود تاريخ نيشابور است چرا كه در موقعيتي قرار گرفته كه از گذشته‌هاي بسيار دور از حدود هفت هزار سال پيش در اين شهر امكان حيات وجود داشته و جوامع بسيار پيشرفته در آن زندگي مي‌كرده‌اند كه امكان ارتباط با آسياي مركزي را داشته‌اند.

وي بيان كرد : تاكنون نيز يونسكو به عنوان شهر پايدار تاريخ در اينجا مراسمي گرفت که نه تنها شهر پايدار تاريخ بلكه شهر پايدار پيش از تاريخ محسوب مي‌شود و من ترديد ندارم كه نقطه به نقطه دشت نيشابور پوشيده از محوطه‌هاي باستاني است ولي رسوباتي كه ازبينالود روي آن را گرفته است جاهاي معدودي را شاهديم و باستان شناسان هرجا از نيشابور را كه مورد توجه قرار داده‌اند دست خالي نرفته اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: تمام آثار تاريخي نيشابور و خود شهر نيشابور قابليت ثبت در فهرست جهاني را دارد ولي بايد نوع برخورد ما با نيشابور به شكلي فرهنگ مدارانه، علمي و عالمانه باشد و نبايد تنها به تعريف و تمجيد اكتفا کرد.

لباف خانيكي درباره اولويت هاي ميراث فرهنگي نيشابور نيز تصریح کرد : شادياخ يكي از اولويت‌هاست، شادياخ نيشابور يك دارالاماره يا دارالحكومه است و محل كاخ‌هاي سلطنتي بوده و ما در حال حاضر تنها در شادياخ يك عمارت كوچك را در آورده‌ايم و پيشنهاد من اين است كه امكاني فراهم شود تا زمين اين محوطه را در اختيار گرفته و گروه‌هايي را بگذاريم و تا حداكثر سه سال كاوش انجام داده و يك شهر اسلامي از دوران طلايي اسلامي را با تمام كوچه‌ها و سنگفرش‌ها و ميدان‌ها و ... را كه همه وجود دارد داشته باشيم زیرا گردشگري نيشابور نبايد به عطار و خيام و امامزاده محروق و .. محدود شود چون اينها گذرگاه هستند و گردشگر نمي‌ماند و گردشگر تنها موقعي منفعت دارد كه اقامت داشته و شادياخ مي‌تواند حداقل يك روز براي گردشگر ماندگاري ايجاد كند .

لباف خانيكي افزود: همچنين مسجد «ابومسلم» كه در عكس‌هاي هوايي جاي آن كاملاً مشخص است و در كتب  و متون تاريخي اين مسجد بي نظير و شگفت انگيز است و متعلق به قرن دوم هجري مي باشد كه شما فكر كنيد اگر از نيشابور آن را در بياوريم در دنيا چه خبر مي شود .

وي با اشاره به لزوم ايجاد موزه نيشابور نيز گفت : اين قضيه بسيار مهم است و بايد راه اندازي شود و موزه اي در حد و اندازه اين شهر ايجاد شود.

در ادامه معاون استاندار و فرماندار شهرستان نيشابور گفت : شايد بتوان براي نفت جايگزيني پيدا كرد ولي براي ميراث فرهنگي هيچ جايگزيني وجود ندارد و مي دانيم نيشابور در زمينه ميراث فرهنگي در كشور بي‌نظير است و مي تواند بخش عمده اي از بار كشور را در اين زمينه بر دوش بكشد.

غلامحسن مظفری گفت: موزه بزرگ خراسان نیز بايد در نيشابور ساخته مي شد و هم اكنون موزه‌اي در شأن اين شهر بايد ساخته شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: