• دوشنبه ۵ مرداد ماه، ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 945-2785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

واکنش یک عضو شورای شهر مشهد به سخنرانی "هسته‌ای" احدیان

یک عضو شورای شهر مشهد در واکنش به اظهارات سعید احدیان در خصوص مذاکرات هسته‌ای گفت: در سخنان شما غلط‌های زیادی مشهود است و به نظر می‌رسد برای انتخابات سخنرانی می‌کنید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه خراسان، دکتر محمد سعید احدیان در جلسه پرسش و پاسخ پیرامون مذاکرات هسته‌ای با عنوان "آنچه داده ایم و آنچه گرفته‌ایم" که روز گذشته در تالار ابن سینا برگزار شد، اظهار کرد: تمام تلاش ما آن است که در نقد نقاط ضعف و قوت هر دو با هم در نظر گرفته شود و نقدی منصفانه صورت پذیرد و یک نگاه کلی ارائه دهیم که این نگاه بر پایه نکات جزئی، دقیق و قابل دفاع باشد.

احدیان رسمی شدن غنی سازی ایران را مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای دانست و افزود: این مساله را نباید کوچک شمرد، چرا که 12 سال تمام در این خصوص می‌جنگیدیم تا این امر به رسمیت شناخته شود.

وی با اشاره به توافق ایران و خروج یک هزار و 200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده از کشورمان به ترکیه عنوان کرد: آن زمان یک هزار و 200 کیلو گرم اورانیوم را براساس وعده‌ای به خارج از کشور بدون هیچ ضمانت نامه و برگشت‌ناپذیری فرستادیم تا بعد از گذشت یکسال اورانیوم غنی شده 20 درصدی دریافت کنیم.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با بیان اینکه «به رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی را در برجام نباید نادیده گرفت»، یادآور شد: غنی سازی صنعتی را از دیگر دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای است.

احدیان ادامه داد: غنی سازی صنعتی بدون حق توسعه و تحقیق نتیجه‌ای حاصل نخواهد کرد که خوشبختانه در مذاکرات حق غنی‌سازی صنعتی همراه با توسعه و تحقیق داده شده است.

وی با بیان اینکه «البته محدودیت‌هایی را در مذاکرات پذیرفته‌ایم»، عنوان کرد: بعد از 10 سال در خصوص مسائل هسته‌ای در مذاکرات کاملا آزاد هستیم و در خصوص وضعیت غنی‌سازی و ساخت سانتیریفیوژها استقلال عمل خواهیم داشت.

دبیر جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین برداشتن تحریم‌ها را سومین دستاورد توافق دانست و افزود: با برداشته شدن تحریم‌های بانکی و پولی اوضاع اقتصادی مردم قطعا بهبود می‌یابد، همچنین از بهانه‌گیری‌های دولت جلوگیری می‌کند.

احدیان با اشاره به اینکه «توافق نتایج مطلوبی در خصوص حل شدن مطالعات ادعایی در برداشت» عنوان کرد: در توافق، خطوط قرمز رعایت شده است و مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای نیز تنها به صورت مکتوب مورد پذیرش واقع شده است.

وی یادآور شد: شکست نظام سلطه در برابر ایران با پذیرش هسته‌ای از دستاوردهای توافق است که این یعنی قطعنامه را بدون اجرا لغو کردیم.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با اشاره به اینکه «برخی نقدهای غیر منصفانه باعث می‌شود نتیجه استقامت 12 ساله مردم با شکست مواجه شود»، ادامه داد: ما توانستیم صنعت هسته‌ای‌مان را به غرب تحمیل کنیم و آنان این موضوع را پذیرفته‌اند، علی‌رغم آن که نمی‌خواستند ایران قدرت منطقه‌ای شود.

احدیان با اشاره به حفظ آب سنگین فردو و عقب نشینی آمریکا تصریح کرد: حفظ دستاوردهای هسته‌ای منوط به حفظ رویکرد استکبار ستیزی است.

وی تغییرهنجارهای بین المللی نظام بین‌الملل، گرفتن سهمی در شان ایران در نظم نوین جهانی، تقویت گفتمان استکبار ستیزی در جهان اسلام، بیشتر شدن قدرت منطقه‌ای ایران و تقویت جبهه مقاومت و تثبیت بیشتر نظام با افزایش اعتبار رهبری انقلاب را از جمله اثرات دستاوردهای هسته‌ای دانست و عنوان کرد: تفاوت بین قطعنامه جدید و قدیم و وعده کمک‌های فنی در استاندارد سازی سوخت‌ها و توسعه‌ها از جمله ستانده‌هایی است که غیر مهم اما دارای ارزش هستند.

دبیر جبهه آرمان‌خواهان واقع‌بین محدودیت سازی غنی‌سازی را از مهم‌ترین داده‌ها دانست و خاطر نشان کرد: سطح غنی سازی تا 15 سال آینده به 3.8 درصد می‌رسد و محدودیت غنی‌سازی به تعداد 5060 سانتریفیوژ در 10 سال و محدودیت 15 ساله آب سنگین از دیگر محدودیت‌های غنی سازی است.

احدیان خاطرنشان کرد: کاهش ذخایر اورانیوم به 300 کیلو تا سقف 10 سال، نظارت و دسترسی‌ها تحت عنوان پروتکل و فراپروتکل نیز از داده‌های توافق هسته‌ای است.

وی افزود: در صورت تخلف هر کدام از طرفین از مفاد توافق که احتمال آن از سوی طرف‌های غربی می‌رود، پروتکل الحاقی می‌تواند شفاف سازی کند و اگر راهکار مشروطی پیدا نکردیم، این اختلاف به کمیسیون مشترک که از نمایندگان 1+5 و نماینده عالی اروپا تشکیل خواهد شد می‌رود که اگر 5 کشور از این 7 عضو شرط را بپذیرند، آن موقع حق شرط مقبول خواهد بود.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با تاکید بر اینکه «استکبار ستیزی یک منفعت استراتژیک و یک رویکرد ایدئولوژیک است»، خاطرنشان کرد: محدودیت‌های مربوط به غنی‌سازی با برنامه هسته‌ای تضادی ندارد.

احدیان ادامه داد: همچنین کاهش ذخایر با توجه به نیاز ایران و کیفیت فعلی اورانیوم باید به سطح استاندارد برای استفاده برسد که از اهمیت کمی برخوردار است.

وی با بیان اینکه «نظارت های پروتکلی متعارف و طبیعی است»، عنوان کرد: نظارت های 3 ساله بر روی روتورها و 25 ساله بر معادن برای ما اهمیت فنی ندارد و آن چه برای ما باعث نگرانی است، نظارت‌های فراپروتکلی در کمیسیون مشترک است.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با اشاره به احتمال رفتار سیاسی در خصوص مذاکرات افزود: علاوه بر این امکان دارد تیم مذاکره کننده غربی به دنبال سوء استفاده از ما باشد.

احدیان دستاوردهای توافق را نتیجه پیشرفت و استقامت 12 ساله مردم ایران دانست و عنوان کرد: قدرت نظامی و دفاعی ایران، پیش رفت های هسته ای، استقامت مردم ایران در برابر فشار تحریم‌ها و دیپلماسی هوشمندانه و خلاقانه تیم هسته‌ای باعث شد که آمریکا پای میز مذاکره بنشیند.

وی عادی‌سازی روابط با آمریکا و عدم مدیریت متوازن و برنامه‌ریزی شده با اعضای 1+5، نگرانی از بازگشت اقتصاد وابسته و نگرانی از عدم پاسخگویی به توقعات بالا برده شده مردم را از دیگر تهدیدها و نگرانی‌های پس از توافق دانست.

در حین مراسم سخنان  احدیان واکنش خلیل موحد را در برداشت و وی خطاب به مدیر مسئول روزنامه خراسان اظهار کرد: غلط‌هایی  در سخنان شما مشهود است که بنده حاضرم با شما یک جلسه مناظره برگزار کنم.

عضو شورای شهر با بیان اینکه «سخنان شما این شائبه را ایجاد می‌کند که برای نامزد شدن در انتخابات سخنرانی می‌کنید»، افزود: اگر جلسه به صورت مناظره برگزار شود و بحث کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد، قطعا نتایج بهتری عاید خواهد شد.

وی در خصوص سخنان احدیان مبنی بر اینکه رعایت خطوط قرمز پیش از رسیدن به توافق خوب است و بعد از توافق معیار خوب و بد بودن توافق بر مبنای قیاس داده‌ها و ستانده‌هاست»، یادآور شد: بنده به شدت با گفته‌های شما مخالفم و اگر پیش از این شما را به عنوان یک انسان آرمانی می‌شناختم در حال حاضر اذعان دارم شما قانون اساسی را به عنوان میثاق نامه به فراموشی سپرده‌اید و این جای تاسف دارد، چرا که مشروعیت نظام از آن ولایت فقیه است.

عضو شورای شهر ادامه داد: اگر در شرایط فعلی نقش ولایت فقیه زیر سوال رود، همان اتفاق تکرار خواهد شد که در جنگ صفین بر سر ولایت آمد و کسانی که خودشان ابوموسی را بر امام (ع) تحمیل کردند بعد از آن خطاب به امام گفتند شما که می‌دانستید، چرا با ما مقابله کردید.

وی تصریح کرد: ما باید همچون کیسه‌های شنی باشیم که گلوله می‌خوریم اما رهبری ما را هدایت و از رهنمودهایشان بهره مند می‌سازد، نه آن که به طور برعکس رهبری هزینه بپردازد.

موحد دررابطه با بخش دیگری از سخنان احدیان مبنی بر کسب جایگاه ویژه ایران پس از توافق افزود: اگر شما وصیت‌نامه سیاسی و عبادی امام را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که مذاکرات به معنای انجام یک معامله سخیف بود.

عضو شورای شهر ادامه داد: در حال حاضر نتانیاهو اذعان کرده که ایران در شرایط تحریم 4 کشور را در منطقه اداره می‌کند.

وی با طرح این سوال که چرا خالد مشعل به طرف مقابل سوق پیدا کرده است، افزود: رفتار ما از یک سو نشان از کمک به کشورهای منطقه دارد و از سویی دیگر جلوه‌گر باج خواهی از آمریکاست.

احدیان در پاسخ به اظهارات موحدی ادامه داد: در حوزه انتخابات بنده اگر تصمیم بگیرم صریحا وارد می‌شوم، اما چنین تصمیمی ندارم و برای شرکت در انتخابات منعی نمی‌بینم.

مدیر مسئول روزنامه خراسان با بیان اینکه پیروزی بر نظام سلطه را دستاورد توافق اعلام کردم، تصریح کرد: مهم نیست، آمریکا و اروپا در مورد ایران چه فکر می‌کنند، چرا که اقتدار از آن ملت ایران است و در دغدغه شما را در رابطه با خالد مشعل درک می‌کنم.

وی خاطر نشان کرد: بنده عرض کردم که یکی از روش‌های بررسی توافق خوب یا بد قیاس داده‌ها با ستانده‌هاست و یک متن خوب باید با خطوط قرمز منطبق باشد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: