• شنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 947-13690-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

چادرزنی تاریخی حسینیه قنادها در سبزوار

یکی از مراسمات مذهبی شهرستان سبزوار چادرپوشان حسینیه قنادهاست که این مراسم بیش از 70 سال است که در سبزوار در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، همزمان با دهه اول ماه محرم و به نشانه خیمه‌گاه ابا عبدالله حسین (ع) چادر 80 ساله خیمه‌گاه آن حضرت، صبح اولین جمعه ماه محرم توسط اعضاء هیئت و مردم سبزوار با اسپند و چاووشی و قربانی کردن و صلوات بر محمد و آل محمد در حسینیه قنادهای سبزوار برپا شد.

کارشناس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار درباره این آیین به ایسنا گفت: چادرپوشان در حقیقت سیاه‌پوشان و اعلام شروع ماه محرم است که توسط اعضا هیئت با اسپند و چاووشی و قربانی کردن و صلوات بر محمد و آل محمد (ص) یک روز مانده به محرم در شهرستان سبزوار شروع می‌شود و بعد از نصب چادر تا روز 11 محرم برپاست و بعد از آن جمع می‌شود. 

محمد عبدالله‌زاده ثانی افزود: همزمان با برپایی چادر از حیاط حسینیه به عنوان تکیه استفاده می‌شود؛ نمونه کامل اینگونه تکیه در تهران تکیه دولت در دوران قاجاریه است که ریشه‌های تاریخی این مراسم متأثر از اقلیم، فرهنگ و مذهب است.

عبدالله زاده ثانی افزود: اجرای مراسماتی چون تعزیه و فضای کم موجب شد معماران با برنامه‌ریزی پوشش موقت بنا بتوانند از  حیاط برای شبیه‌خوانی استفاده نمایند.

وی درباره پیشینه این آیین در سبزوار تصریح کرد: حسینیه قنادها که قدمتش به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد به سفارش یزدی‌های مقیم سبزوار چادری برای نصب در محوطه حسینیه قنادها به همت هنرمندان اصفهان تهیه شده است.

عبدالله زاده ثانی اضافه کرد: یک روز مانده به محرم با قربانی کردن گوسفند و اسپند و چاووشی ابتدا رأس خیمه در تیرک‌ها قرار می‌گیرد و پایه تیرک در پایه‌های سنگی مقعر و با کمک طناب عمود می‌شود و بدنه چادر در  جدارهای حفاظ بام که با سنگ یا فلز به صورت مالبند کاروانسراها و بعضاً به نام موشتو هم مشهور است، تعبیه شده است.

وی ادامه داد: با طناب بسته و چادر مهار می‌شود و هنگام نصب چهارستون چوبی به ارتفاع 14 متر داخل صفحه‌ای سنگی قرار می‌گیرند که چادرها بر روی آن‌ها سوار می‌شوند.

عبدالله زاده ثانی با بیان اینکه این چادر مزین به هنر خوشنویسی و منقوش با مضامین کربلا با نقوش جقه شیر با شمشیری در دست متاثر از پرچم دوران صفویه و اشعاری در مضامین مرثیه واقعه کربلا به‌ویژه ترجیع‌بند مشهور کلیم کاشانی تزیین و در جهت برقراری سیر کولاسیون نور و تهویه دریچه‌هایی در بدنه چادر تعریف شد که جهت جلوگیری از پارگی  این دریچه تحت تدثیر عوامل جوی دریچه‌ها مشبک شدند.
 
این آیین یکی از حرکات خودجوش مردم سبزوار است که بیانگر عشق و ارادت آنان به سالار شهیدان (ع) و نشان همدلی و اتحاد آن‌هاست و علاوه‌بر ماه محرم مراسم عزاداری در ماه صفر نیز در این مکان برگزار می‌گردد.

گفتنی است؛ این حسینه در سال 1384 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است؛ معماری بنا متأثر از اقلیم و به تبع از بافت تاریخی شهر به صورت درونگرا با حیاط مرکزی که نقش برقراری تعامل ارتباطی مجموعه را دارد با مصالح آجر و گچ و چوب ساخته شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: