• جمعه ۲۷ آذر ماه، ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 949-11590-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

دبیر کنگره سربداران:
می‌خواهیم نهضت سربداران را در حافظه تاریخ ماندگار کنیم

دبیر کنگره بین‌المللی سربداران  گفت: قصد داریم نهضت سربداران را در حافظه تاریخ ایران و جهان برای همیشه ماندگار کنیم.

دکتر جواد حدادنیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، بیان کرد: منطقه سبزوار از قدمتی بسیار کهن در عرصه‌های مختلف برخوردار است که تا به امروز در  سایه بی‌توجهی و کم‌کاری‌ها پنهان مانده است.

وی با بیان اینکه مغفول ماندن غنای تاریخی فرهنگی، آفتی برای تاریخ و فرهنگ این منطقه است، گفت:  این موضوع درباره قیام سربداران نیز صدق می‌کند.

حدادنیا اظهار کرد: با اینکه نهضت سربداران یکی از مهم‌ترین حرکت‌های آزادی‌خواهی در ایران بوده اما نگاهی عمیق و رویکرد پژوهشی به این نهضت نشده است.
 
وی تصریح کرد: لذا دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان قطب علمی شرق کشور این رسالت را بر خود لازم دانست که با رویکردی علمی، پژوهشی و عالمانه به یکی از بزرگترین و مهمترین وقایع تاریخی کشور که به عنوان اولین قیام و حکومت شیعی پس از اسلام در ایران مطرح است، بپردازد.

حدادنیا گفت: نهضت سربداران حرکتی آزادی‌خواهانه و تأثیر گرفته از قیام عاشورا و به تأسی از پیام آزادگی و آزادمنشی امام مظلوم شیعیان جهان امام حسین (ع) است.

وی افزود: نهضت سربداران جزء اولین قیام‌های شیعی در ایران است که در یکی از مراکز مهم تشیع رخ داد و به گسترش و تثبیت این مذهب در ایران کمک شایانی نمود.

دبیر کنگره سربداران اظهار کرد: حس آزادی‌خواهی و برقرای تساوی، مساوات و عدالت در دولت سربداران بسیار مشهود است و رهبران این نهضت برای دفاع از دین، شرف و ناموسشان در مقابل قوم متجاوز و ظالم مغول بر خاستند.
 
حدادنیا ادامه داد: مهم‌ترین هدف این کنگره واکاوی و پژوهش قیام سربداران به عنوان حرکتی شیعی  اسلامی و روشن شدن زوایای کمتر دیده شده تاریخی، دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… برای نسل جدید، پژوهشگران، دانشجویان تاریخ و عموم مردم است. 

وی افزود: هدف دانشگاه این است که مستندات علمی و پژوهشی این همایش علمی را به صورت گنجینه‌ای تاریخی برای آیندگان مکتوب کند تا بتوانیم نهضت سترگ سربداران را در حافظه تاریخی ایران و جهان برای همیشه تثبیت نماید. 

حدادنیا همچنین گفت: چون نهضت سربداران در زمانه خود انعکاس بسیاری در جهان اسلام داشته و به تبعیت این قیام، نهضت‌های مشابه در سمرقند و کرمان و… داشته لذا با مراکز علمی و نهادهای پژوهشی این مناطق برای همکاری در کنگره رایزنی‌هایی صورت گرفت. 

وی بیان کرد: همکاری دانشگاه حکیم سبزواری با مراکز علمی در مبحث کنگره سربداران در دو بخش رایزنی با دانشگاه‌های منطقه و کشور در بخش بین‌المللی نیز با دانشگاه‌های بین‌المللی از جمله دانشگاه پاریس، دانشگاه الازهر مصر، دانشگاه تاجیکستان رایزنی داشتیم که نتایج ثمربخشی عاید شد.
 
حدادنیا گفت: واقعیت این است که برگزاری کنگره‌ای با این عظمت و گستره بین‌المللی که با نگاهی پژوهشی و علمی سعی در شناسایی زوایای پنهان نهضت اسلامی سربداران دارد.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری از مهم‌ترین وقایع برگزاری این کنگره را احساس غرور و افتخاری دانست که اکنون در فرهنگ عمومی شهر ایجاد شده است و یقین داریم این کنگره منشاء خیر و برکت برای مردم، فرهنگ و اعتبار خطه سرفراز سبزوار خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: