• یکشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 949-18314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد آمریکا:

خانواده‌ها از قضاوت‌های سریع پرهیز کنند

کارگاه تخصصی پویایی و حضور خلاق در لحظه با حضور دکتر سیدمحسن فاطمی در موسسه آموزش عالی شاندیز برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، منطقه خراسان، دکتر سیدمحسن فاطمی در ابتدای این کارگاه آموزرشی با ارائه تعریف واژه پویایی خطاب به دانشجویان گفت: پویایی و حضور یعنی اینکه بتوانیم در لحظه توجه‌مان را آگاهانه و با نیت انجام دهیم. به طور معمول ذهن ما به صورت انفعالی ضبط کننده یک‌سری موضوعات است و پویایی زمانی اتفاق می‌افتد که به دور از برچسب‌ها و فیلترها به بافت (context) هر موضوع و بستر ایجاد آن توجه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: هرچه قدر فیلترهای ذهنی بیشتر باشد، پذیرش زمان حال کمتر خواهد شد. یکی از دلایلی که انسان‌ها دچار خستگی می‌شوند نگاه کردن تونلی و از یک دالان است. اگر یاد بگیریم به وجوه جدید، تازه و نو نگاه کنیم، آن وجوه جدید خود ایجاد انگیزه می‌کند. 

فاطمی تاکید کرد: حضور در لحظه و پویایی سبب احساس قدرت و اقتدار فرد می‌شود.
 
استاد دانشگاه هاروارد آمریکا در ادامه به نقش حضور و پویایی در جنبه‌های مختلف زندگی اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در زندگی خانوادگی چنانچه همسران از قاعده حضور و توجه تبعیت کنند و از قضاوت‌های سریع پرهیز نمایند، لجاجت‌های آن‌ها حذف می‌شود و انعطاف‌پذیری‌شان افزایش می‌یابد.
 
وی ادامه داد: در تربیت فرزندان، تربیت متناسب با حضور و توجه در لحظه، فرزندان خلاق و نوآور پرورش می‌دهد که پدر و مادر توانسته‌اند با توجه به نیاز فرزندانشان ارتباط همدلانه با آن‌ها برقرار کنند. مدیران فرهنگی می‌توانند با داشتن توجه در لحظه و توجه به حوزه فعالیت و جامعه هدف، پویایی و خلاقیت، فرصت‌های بی‌بدیلی را خلق و برنامه‌ریزی کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: