• یکشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9410-3987-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

رئیس ستاد مشهد 2017 شهرداری مشهد:
وزارت خارجه بایستی به عدم میزبانی اجلاس وزرای فرهنگ پاسخ دهد

جانشین شهردار مشهد و رئیس ستاد 2017 شهرداری مشهد گفت: ساختار دیپلماسی وزارت خارجه بایستی به‌خاطر عدم میزبانی مشهد از اجلاس وزرای کشورهای اسلامی پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، علی اصغر عنابستانی در نشست خبری مربوط به اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در رویداد مشهد 2017  و تذکر 196 نماینده مجلس به رئیس جمهور که در پایگاه خبری صبح مشهد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: اتفاقات اخیر نشان دهنده این است که دیپلماسی ایران منفعلانه عمل کرد و تدبیر را با  انفعال اشتباه گرفته‌است چرا که در سال‌های گذشته شدیدترین توهین‌ها  و بدترین جنایت‌ها از سوی کشور عربستان صورت گرفت اما هنوز در مسیر سیاست خارجه منفعلانه عمل می‌کنیم.

وی ادامه داد: اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی به یک شهر کوچک واگذار شد و می‌توان به این نکته اشاره کرد که اصفهان در سال 2006 با چندین میلیون نفر جمعیت به دلیل عدم وجود سالن مناسب برای برگزاری اجلاس وزراء، برگزاری این نشست به تهران منتقل شد و شهر اصفهان تنها به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد. 
عنابستانی خاطرنشان کرد: اما امروزه با یک اقدام سیاسی تصمیم گرفته شد میزبانی این اجلاس به یک شهر کوچک در سودان که مشخص نیست دارای چه مقدار ظرفیت و زیرساخت است منتقل شد و در مقابل مسئولین کشوری تنها این موضوع را یک توطئه سیاسی ویژه طراحی شده دانستند که هیچ راه مقابله برای آن نداشتند. 

جانشین شهردار مشهد و رئیس ستاد 2017 شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: طبق چشم اندازی که برای مشهد در نظر گرفته شده، مشهد بایستی شهری آرامش دهنده و فرحبخش و چند قطبی از نظر زیارتی، اقتصادی، مبتنی بر فناوری و با امنیت لازم و با کلاس جهانی باشد.

استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد در دولت دهم افزود: برای رسیدن به اهداف این چشم انداز، به ویژه جهانی شدن مشهد و تبدیل شدن مشهد به عنوان مرکز تبادلات بین‌المللی که ماحصل آن رسیدن به اقتصاد و درآمد مطلوب شهری و نیز ارایه الگوی مناسب شهری است، باید بر مبنای محبت اهل بیت و نگاه دینی به جهان اسلام و نیز به دیگر کشورها وارد شد. 

عنابستانی تصریح کرد: در این بین پایتخت فرهنگی جهان اسلام شدن، یک نگاه بلند و در واقع سکوی پرش است  که با برخورداری از ابزارات داخلی و نیز بین المللی از فرصت فراهم شده در سال 2017 بهره مند شویم و به افق های مورد نظر خود دست پیدا کنیم.

استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد در دولت دهم عنوان کرد: به عنوان مثال می‌توان به وحدت اسلامی و حب اهل بیت(ع) اشاره نمود  که در حال حاضر مشهد می تواند به عنوان محور وحدت در دنیای اسلام قرار گیرد، چرا که حب اهل بیت(ع) در بین همه ادیان اسلامی مشترک است. 

جانشین شهردار مشهد و رئیس ستاد 2017 شهرداری مشهد تصریح کرد: نشست وزرای کشورهای جهان اسلام یک مساله مهم و حیاتی بوده و امید است برگزاری این اجلاس بازهم به مشهد برگردانده شود.

وی در ادامه این نشست خبری شراره معدنیان کارشناس مسائل حوزه شهری نیز سخن گفت و خاطرنشان کرد: پایتخت فرهنگی جهان اسلام در حقیقت نشر فرامرزی و جهانی را عهده دار می‌شود که در واقع باعث آغاز گفت و گوی بین المللی است. 

معدنیان ادامه داد: آنچه در خصوص شهرهای جهانی می توان گفت این است که این شهرها دارای شاخص هایی هستند که مهمترین آنها ارتباطات و تعامل بین‌المللی است و تاثیراتی که از مرزهای خود فراتر می گذارد.

کارشناس مسائل حوزه شهری گفت: شهرهای جهانی شهرهایی هستند، که تفکرات آن به دیگر نقاط جهان نشر داده می شود که به عنوان مثال می توان به شهرهایی جهانی مانند لندن و پاریس اشاره نمود که دارای ترانزیت هوایی و موزه های بین المللی است و قاعدتا نشر فرهنگ به سرعت می‌تواند از طریق گفتگوی بین المللی نیز صورت گیرد. 

معدنیان گفت: می توان به این نکته اشاره نمود که تهران تنها یک کلانشهر است و نمی توان آن را به عنوان یک شهر جهانی مطرح کرد، چرا که تنها از نظر وسعت جمعیت، تمرکز بر موضوعات مختلف را در بر دارد. 

وی اضافه کرد: مشهد نیز یک کلانشهر دارای ابعاد وسیع حاشیه نشینی است،  اما از نظر جمعیت و جذب زائر و گردشگر دارای اولویت اول بوده که در این بین باید به تبادلات فرهنگی موجود در این شهر اشاره نمود، با توجه به این طبق نظر اکثر اندیشمندان مشهد می تواند پایتخت گفتگوی جهانی شود چرا که در زمان امام رضا(ع) بزرگترین گفتگوها بین ادیان مختلف در مشهد اتفاق افتاد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: