• دوشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9412-3187-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

/روی خط تئاتر/

کارگردان نمایش «غیر قابل انکار»:
در این نمایش از 30 منبع تاریخی و روایی استفاده شده‌است

کارگردان نمایش «غیر قابل انکار» گفت: براساس مستندات تاریخی و روشنگری‌هایی که در فرهنگ شیعه وجود داشت، برای این نمایش از 30 منبع تاریخی و روایی استفاده شد.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، عباس ممیززاده در نشست خبری نمایش «غیر قابل انکار» که ظهر امروز 10 اسفندماه در تالار فرهنگی نور برگزار شد، در خصوص موضوع و حضور کاراکتر حضرت زهرا(س) در این نمایش سخن گفت و خاطرنشان کرد: قصه این نمایش، از زبان انسان‌های دیگر تشریح می‌شود چرا که از این طریق بهتر می‌توانستیم منویات مدنظر را منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در واقع، فاکتور اصلی در این نمایش، جاه‌طلبی و ترس افراد است که توسط کاراکترهای بیرونی که مرد هستند بروز و ظهور داده می‌شود. 

ممیززاده خاطرنشان کرد: به طور معمول، جایگاهی که برای حضرت زهرا(س) قائل هستیم را حتی برترین هنرمندان نیز نمی‌توانند در نمایش‌ها و پرده سینما به ایفای آن بپردازند، چرا که این شخصیت‌ها، برای مخاطبین دارای قداست هستند و باورهایشان را دچار خدشه می‌کند ،ضمن اینکه کاراکتر راوی که یک زن آن را برعهده دارد، تنها در بخش‌هایی از نمایش حضور نمادین دارد، بدون آنکه دیالوگی از زبان وی مطرح شود.

کارگردان نمایش «غیر قابل انکار»  تصریح کرد: در خصوص فضاهای موجود در نمایش «غیر قابل انکار» تصریح کرد: در واقع، فعالیت‌های تاریخی به گونه‌ای هستند که باید مخاطبان با آن ارتباط بیشتری برقرار کرده و در زندگی امروز خود به کار ببرند، با این افق دید به طراحی صحنه و لباس پرداخته‌ایم، چرا که با بدنه جامعه سروکار داریم، باید از المان‌هایی بهره ببریم که برای مخاطبان پذیرفته شده باشد.

وی با بیان اینکه در طراحی دکور این نمایش به نوعی، از طراحی دینامیک بهره گرفته‌ایم گفت:  این قابلیت وجود دارد که با توجه به فضای صحنه، دکور نمایش نیز تغییر می‌کند. 

ممیززاده تصریح کرد: همچنین برای مخاطبین باید جذابیت بصری وجود داشته باشد که با رعایت قواعد تئاتر جدید نیز همراه باشد، بنابراین در طراحی لباس به نوعی طراحی چشم‌نواز مبتنی بر بازه تاریخی مورد نظر پیگیری شد چرا که ممکن است شخصیت‌هایی تاریخی موجود در نمایش، برای مخاطبین ناشناخته باشند که بر همین اساس با شخصیت‌پردازی بازیگران و طراحی لباس ابعاد شخصیتی آنها بروز داده می‌شود.

کارگردان نمایش «غیر قابل انکار» در خصوص فرهنگ‌سازی ایجاد شده برای مخاطبین در ارتباط با این نمایش سخن گفت و افزود: هزینه‌ای که قرار است توسط فروش بلیت برای این نمایش ایجاد شود، تحت عنوان  نذر فرهنگی درنظر گرفته شده، چرا که همه عواید حاصل از فروش بلیت صرف این پروژه می‌شود و در واقع هیچ دستمزدی به عوامل این نمایش پرداخت نخواهد شد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار کرد: موسسه فرهنگی هنری هفت آسمان به عنوان تخصصی‌ترین و متمرکزترین گروه نمایشی در استان بر روی موضوعات فرهنگی و اندیشه دینی به فعالیت می‌پردازد که بر همین اساس، در 9 اثر گذشته خود نیز بر روی همین موضوعات تمرکز داشت.

این کارگردان تئاتر عنوان کرد: مهمترین هدف این موسسه  پرداختن به موضوعاتی بوده که با زندگی امروز مرتبط است، از دل مباحث دینی گرفته شده که تا به امروز  نیز بر روی آنها  کار نشده‌است، چرا که یکی از آسیب‌های دینی به طور معمول پرداختن به مباحثی است که به ورطه تکرار وارد شدند و موجب دور شدن از موضوعات جدید می‌شود.

ممیززاده تصریح کرد: این نمایش با بهره‌گیری از سی منبع تاریخی و روایی و همچنین تهیه بروشور ده صفحه‌ای علاوه بر منابعی که برای این نمایش بهره‌گیری شده، در اختیار مخاطبین قرار داده می‌شود.

در ادامه این نشست خبری، سرهنگ سیدجواد کمالی، مسئول سازمان بسیج هنرمندان در خصوص تبلیغات مربوط به نمایش «غیر قابل انکار» سخن گفت و خاطرنشان کرد: تبلیغات مربوط به این نمایش تنها در فضای مجازی و از طریق سایت مربوطه اطلاع‌رسانی شد، همچنین از طریق مکاتباتی که با جراید داشتیم، قرار شد تبلیغات این نمایش در روزنامه‌ها نیز درج شود.

کمالی در خصوص اسناد و منابعی که در این نمایش از آن بهره گرفته شده است، تصریح کرد: برخی از اسناد، منابعی هستند که شیعه و اهل تسنن به آنها اذعان دارند، که بدون وجود این اسناد نمی‌توان حتی سخنی به میان آورد اما متاسفانه  با وجود این منابع دینی محکم، شاهد استفاده از منابعی هستیم که باعث تخریب چهره شیعیان می‌شود، اما در این نمایش با منابعی روبرو هستیم که با اسناد و منابع تاریخی مطابقت دارند.

مسئول سازمان بسیج هنرمندان ادامه داد: با برنامه‌ریزی های صورت گرفته، قرار بر این است که این گونه اقدامات فرهنگی و هنری علاوه بر مرکز شهر در حاشیه شهر نیز دنبال شده و در فرهنگسراها و سالن‌های موجود در سطح شهر نیز به روی صحنه رود.

همچنین، محمود تودرواریانی، مدیر تولید این نمایش نیز سخن گفت و عنوان کرد: به طور مجموع 35 نفر در این نمایش حضور دارند که در حدود 8 هزار و 500 ساعت در این نمایش به فعالیت پرداختند.

وی گفت:  این نمایش از امروز تا 25 اسفندماه ساعت 20:30 به روی صحنه می‌رود که علاقه‌مندان برای تهیه بلیت این نمایش با 30درصد تخفیف می‌توانند به سایت www.7-aseman.com مراجعه کنند.

تودرواریانی اضافه کرد: این نمایش در روزهای 14، 21 و 23 اسفندماه صبح‌ها از ساعت 10 تا 12 نیز در تالار فرهنگی نور به‌روی صحنه می‌رود که در مجموع 18 اجرا را به خود اختصاص داده‌است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: