• شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9412-6590-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

دبير شبكه زيست محيطي استان خراسان رضوي:
براي حل مساله آب بايد همه مسائل را با هم ببينيم

دبير شبكه زيست محيطي استان خراسان رضوي گفت: براي حل مساله آب و مسائل زيست محيطي بايد همه مملكت با هم بسيج شوند و كل مسائل را باهم ديد و باهم درمان كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)– منطقه خراسان، حميد طراوتي پس از اكران فيلم مادركشي در تالار خيام دانشگاه آزاد اسلامي گفت: فيلم مادركشي بسيار تاثيرگذار است و اين پنجمين‌بار است كه من آن را ديده‌ام. يكي از علل مقبوليت اين فيلم به خاطر اين است كه واقعيت‌ها را بيان كرده و با مخاطب ارتباط قرار مي‌كند، خود من هم نامه‌اي به صدا و سيما نوشتم و ديگران هم گفته‌اند كه اين فيلم در تلويزيون پخش شود ولي تا حالا اين اتفاق نيفتاده است كه در تلويزيون ملي پخش شود، تا مردم بدانند چه فجايعي اتفاق افتاده است.

طراوتي عنوان كرد: فيلم مادركشي برخورد تاريخي كرده و از گذشته به آينده آمده و بيننده در جريان عمق فاجعه قرار مي‌گيرد و اين يكي از علل موفقيت اين فيلم است؛ فيلم مسامحه نكرده است، ما فيلم مستند زياد داريم ولي طوري ساخته مي‌شوند كه واقعيت را نمي‌گويند و مسامحه مي‌كنند و مي‌خواهند به كسي برنخورد.

وي در ادامه بيان كرد: اين فيلم در جامعه كانون مهندسان مشاور تهران نشان داده شد و عده زيادي اعتراض كردند كه مهندسي كشور را زيرسوال برده و دستاوردهاي بسيار خوب مهندسان كشور را مورد تخطئه قرار داده، در صورتي كه اين‌طور نيست و در هيچ جاي فيلم از دانش و توانايي مهندسي انتقاد نمي‌شود، آنچه در فيلم نشان داده شده بي‌برنامگي و برنامه‌ريزي نادرست و پوپوليست است؛ آن چيزي كه تاكيد و سرمايه‌گذاري غلط در سخت‌افزار است و دوري از طبيعت است و نشان مي‌دهد كه نادرست بوده كه واقعاً نيز صحيح است.

طراوتي گفت: چند موضوع را فيلم مادركشي روشن كرده يكي اين كه ارزيابي زيست محيطي بسيار لازم است، اين ابزار بزرگ توسعه را كه متاسفانه مجلس نهم چند روز پيش رد كرد، ناشي از ناداني مجلس نهم بود و بسيار بد است. گرچه در برنامه سوم و پنجم توسعه تصويب شده ولي چند روز پيش رد شد.

وي افزود: اين فيلم نشان داد، محيط زيست زيربناي اقتصاد است، نه اقتصاد زيربناي محيط زيست. با پول و مهندسي و فناوري خيلي كارها مي‌توانيد بكنيد ولي وقتي محيط زيست را نداريد و از بين برديد هيچ ثروتي نداريد.

كمبود آب مختص ما نيست و در سطح جهان بسيار زياد است، اما در ايران علاوه بر مشكلات طبيعت، مشكلات ديگري نيز هست؛ بشر درباره پديده كمبود آب، تجربه ندارد بنا براين فرمولي ندارد و هر كشور بر اساس توانايي و وضعيت و نيازمندي هاي خود بايد نقشه بكشد و متخصصين در همه زمينه ها بيايند و مساله در سطح وسيع در اجتماع مطرح شود و مشاركت وجود داشته باشد تا قابل اجرا باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: