• یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 952-16087-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

سلطانی‌فر:
مشهد 2017 فرصتی مناسب برای توجه ویژه به فردوسی است

دکتر مسعود سلطانی‌فر گفت: مشهد 2017 فرصتی مناسب برای برگزاری مراسم و توجه ویژه فردوسی است. 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در آیین بزرگداشت فردوسی در محل آرامگاه این شاعر بزرگ سخن می‌گفت در ادامه با بیان اینکه فردوسی 30 سال از عمر خود را صرف سرودن شاهنامه کرد اظهار کرد: همه ما باید به روان پاک فردوسی درود بفرستیم و در برابر عظمت این مرد بزرگ سر تعظیم فرود آوریم.

 وی ادامه داد: فردوسی حکیم شاهنامه را به نام خداوند جان و خرد آغاز و به شکلی خردمندان نیز به پایان رساند و با این کار خود غرور ملی و هویت و حیثت ایرانی را حفظ کرد.

سلطانی‌فر گفت: خرد ورزی، امانت داری، استفاده از واژگان فارسی، کلام پاک، سخنان همه فهم و فراگیر مهمترین ویژگی فردوسی و کلام او در شاهنامه است که نشان از عظمت ابرمرد توس است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم اظهار داشت: فردوسی توانست با همت بلند در ایجاد وحدت ملی و با بهره‌گیری از واژگان ناب فارسی و پاسداشت کلمات آن اقدام بسیار مهمی صورت داده و امروز همه ما گرد هم آمده‌ایم تا بخش کوچکی از همت ابرمرد توس است که توانست زبان فارسی را پاس بدارد را قدردانی کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به زیبایی‌های سرایش شاهنامه، گفت: فردوسی حکیم موضوعات شاهنامه را به زیبایی به تصویر کشیده است. و همانند یک پزشک حاذق رستم را از پهلوی مادر بیرون می آورد، مانند یک قهرمان او را پرورش می‌دهد و در جایی از شاهنامه با مرگ سیاوش مظلوم، اشک خواننده خود را درمی‌آورد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه فردوسی حکیم تلاش های بسیاری برای زنده نگه داشن زبان فارسی و احیاء این زبان داشته است افزود: فردوسی یکی از غنی‌ترین شخصیت‌های ادبی در شرق وغرب است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه به رویداد مهم فرهنگی مشهد 2017 اشاره کرد و افزود: رویداد مهم و فرهنگی مشهد 2017فرصت بسیار مغتنمی برای برگزاری مراسم با شکوه و در شان فردوسی است و ما حتما از این فرصت برای برگزاری این مراسم استفاده می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان جنبه‌هایی از علاقه‌مندی ادبا، پژوهشگران و شاعران و فرهیختگان جهان به فردوسی، گفت: امیدوارم سال آینده شاهد برگزاری مراسم اعطاء جایزه بین المللی فردوسی به شاعران، ادبا، فردوسی پژوهان و شاهنامه پژوهانی باشیم که در خارج از کشور و فراتر از مرزهای ما برای فردوسی حکیم فعالیت‌های مثمر ثمر و شاخصی دارند.

وی افزود: این مراسم در ادامه نیز به صورت دو سالانه در مشهد و در جوار آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: