• سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 952-18187-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی خبر داد

پیش‌بینی اعتبار 1224 میلیارد تومانی برای پروژه‌های عمرانی مشهد 2017

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: 1224 میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی مشهد 2017 در نظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، مهندس محمد مقدوری که ظهر امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های استانداری خراسان رضوی در خصوص مشهد 2017 در محل استانداری خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: 25 تا 30 درصد از این اعتبارات توسط بخش خصوصی و مابقی از محل اعتبارات دولتی تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه 100 پروژه عمده عمرانی با توجه به اهمیت موضوع مشهد 2017 در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: تلاش کردیم تا در این پروژه‌ها اولویت را روی پروژه‌های نیمه تمام بگذاریم و بناهای تاریخی و اماکن میراث فرهنگی را برای این سال به بهره‌برداری برسانیم.

مقدوری خاطرنشان کرد: عرصه دومی که با آن مواجه هستیم برنامه‌های فرهنگی‌ است که برای مشهد 2017 در نظر گرفته‌ شده، در همین راستا برنامه هفته‌های فرهنگی مشهد، اکسپوی مشهد و... را مدنظر داریم.

وی با بیان اینکه عرصه سوم فعالیت‌های ما در سال 2017 دعوت عمومی از نهادها و دستگاه‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد فرهنگی خواهد بود، ادامه داد: در همین راستا تمام وزارتخانه‌ها از طریق نمایندگی‌های استانی مطلع شده‌اند و در جریان برنامه‌ها و نیازهای ما قرار دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: سومین بخش فعالیت‌های ما جلب مشارکت بخش خصوصی است و تلاش شده تا حد امکان از ظرفیت این بخش برای فعالیت در این رویداد فرهنگی بهره ببریم.

مقدوری اضافه کرد: دستگاه‌های خصوصی و اجرایی وظایفی هرکدام وظایفی را در این رویداد بر عهده دارند و سه وزارتخانه در این زمینه به صورت جدی به فعالیت خواهند پرداخت که باید از آن‌ها به صورت ویژه تشکر کنیم، نخست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که محوریت بخش عمده‌ای از برنامه‌ها را برای این رویداد بر عهده دارد و همه برنامه‌ها با حضور مستقیم این وزارتخانه انجام می‌شود و دوم وزارت راه و شهرسازی است که به صورت ویژه با ما همکاری دارد، در این میان مقام عالی وزارت حضور بسیار پررنگی داشتند و در موضوع تعیین لوگوی مشهد 2017 نیز این مجموعه با تلاشی پر حجم این طرح را به سرانجام رساندند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی قول خریداری کلیه املاک اماکن تاریخی و فرهنگی را برای سال 2017 داده است و به محض خرید و تملک شاهد واسپاری این اماکن به میراث فرهنگی برای ترمیم و بازسازی آن‌ها خواهیم بود.

مقدوری ادامه داد: وزارت ارتباطات نیز پروژه‌های هوشمندسازی مشهد را تقبل کرده و زیرساخت‌های خوبی را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی پذیرفت که بناهای تاریخی پیرامون حرم را تماما بازسازی کند که اقدام بسیار مهمی است و نشان می‌دهد که ما به زودی شاهد تحول عمده‌ای در زمینه بازسازی اماکن تاریخی خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با چند برند عمده بخش خصوصی به توافق رسیده‌ایم تا از فعالیت‌های ما در خصوص مشهد 2017 حمایت کنند که اقدامات خوبی در این زمینه اتفاق افتاده است و برای سایر استان‌ها هم اقداماتی را انجام داده‌ایم تا بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی سایر استان‌ها بهره بگیریم.

مقدوری افزود: با توصیه شخص مقام عالی وزات کشور بنا شد که اقداماتی را برای استان‌ها جهت مشارکت تعریف کنیم که به عنوان مثال می‌توان به مرمت و بازسازی اماکن تاریخی اشاره کرد.

وی عنوان کرد: پروژه‌هایی برای آرامگاه فردوسی و شهر توس نیز برای استان‌ها تعریف شده تا در صورت تمایل با ما همکاری کنند و همچنین 30 فضای شهری برای استان‌های مختلف کشور اعلام شد تا با رویکرد معماری سنتی نمادهای خود را بسازند و به نمایش بگذارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه از استان‌های کشور درخواست کرده‌ایم تا در رویدادهای فرهنگی مشهد 2017 در کنار ما باشند، اضافه کرد: آذربایجان شرقی، یزد، فارس و... استان‌هایی هستند که اعلام آمادگی کردند تا در برنامه‌های فرهنگی 2017 با ما مشارکت داشته باشند.

مقدوری گفت: ما برای این سال نیاز داریم تا با انعکاس پررنگ مطالب از طریق رسانه‌ها وجهه خوبی را برای رویدادهای این سال در نظر بگیریم.

وی عنوان کرد: از آنجا که این رویداد یک رویداد خاص است و نمی‌توان بودجه سایرین را صرف آن کرد ردیف بودجه جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفته نشد، اما از طرف دیگر لایحه‌ای توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی تنظیم شده است و به زودی در اختیار هیات دولت قرار خواهد گرفت که ذیل آن کمک‌های مالی خاص گنجانده شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: رویداد مشهد 2017 مربوط به همه ایران به صورت عام و مشهد به صورت خاص است و ما برای آمادگی این رویداد نیازمند بهترین شرایط هستیم، همه باید در نظر داشته باشند که مسائل سیاسی نباید در این بین پررنگ شود.

وی خاطرنشان کرد: گاهی شاهد این هستیم که در مسائل فرهنگی در برخی محافل شاهد کم لطفی‌هایی هستیم که دون شان محافل فرهنگی است، امیدواریم به سمتی برویم که شاهد موفقیت مشهد در این رویداد مهم باشیم، آن هم در شرایطی که جریانات خاصی تلاش می‌کنند تا کشور ما را محصور کنند.

مقدوری افزود: پروژه قطار برقی مشهد تهران در حال انجام است و ظرف چهارسال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید، اصل پروژه قطار مشهد گرگان نیز منتظر تامین منابع مالی است و مشکل فنی دیگری را برای اجرا ندارد، انتقال آب دریای عمان به استان از دیگر تقاضاهای استان است و سه شرکت متقاضی انجام آن هستند اما مشکل این است که نیاز به مصوبات کشوری داریم و جا انداختن آن کار بسیار سختی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: در سال گذشته 38.5 درصد تخصیص اعتبارات استان را داشتیم اما تلاش کردیم تا آن را بهتر هزینه کنیم و سرمایه‌گذاری بیشتری را جذب کنیم.

وی عنوان کرد: باید همواره تلاش کنیم تا از ظرفیت‌های نخبگانی استفاده شود و تا آنجا که بنده می‌دانم ارشاد سایتی را برای مشارکت فکری متخصصین در نظر گرفته است، اما در آینده ما هم سایتی را به این منظور طراحی خواهیم کرد و از نظر کارشناسان بهره خواهیم گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: