• چهارشنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 954-4587-5
  • خبرنگار : 15198
  • منبع خبر : ----

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

مشهد 2017 وسیله‌ای برای جلب توجه جهان اسلام به مشهد است

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رویداد بین‌المللی مشهد 2017 را وسیله‌ای برای جلب توجه جهان اسلام به شهر مقدس مشهد و جمهوری اسلامی ایران دانست.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام محمدعلی امینیان امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی پایتخت فرهنگ اسلامی مشهد 2017 اظهار کرد: به منظور بازآرایی سیمای ذهنی و معرفی مشهد به جهانیان با توجه به کلیات برنامه‌های ارائه شده توسط ستادهای عمرانی و مدیریت شهری، رویدادها و فعالیت‌های فرهنگی باید به تصویب شورای عالی برسد.
 
وی ادامه داد: مقرر شده است پیش‌نویس لایحه دولت برای تخصیص 10 درصد از اعتبارات وزارت‌خانه‌های مربوطه به پروژه‌های مشهد 2017 توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری خراسان رضوی تهیه و تدوین شود.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: در خصوص برنامه‌های اجرایی تاریخ و مراسم افتتاحیه و اختتامیه با سازمان آیسسکو هماهنگی لازم صورت گرفته و از مدیر کل آیسسکو برای مشارکت دعوت به عمل خواهد آمد. برنامه‌های مصوب 2017 به نحوی تدوین و تنظیم شده که بر اساس منابع موجود باشد.
 
امینیان از برگزاری نشست پنجم شورای عالی سیاست‌گذاری در تهران خبر داد و افزود: در این زمینه از ظرفیت سازمان‌ها و نهادها در تهران بیش از این باید استفاده و نباید تنها به راه‌اندازی نمایندگی‌های آن‌ها در مشهد بسنده کرد. بهتر است برنامه‌های شهرداری با کمیته بین‌المللی ادغام شده تا موازی‌کاری صورت نگیرد.
 
وی در خصوص هماهنگی و تعامل با وزارت خارجه یادآور شد: گفت‌وگو با وزیر امور خارجه کافی نیست و هماهنگی‌ها باید در سطح گسترده‌تری صورت گیرد.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار فعالیت بیشتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این حوزه شد و گفت:  این سازمان بیش از این باید فعالیت داشته باشد زیرا صنایع دستی و گردشگری در زمینه بین‌المللی از ظرفیت بالایی برخوردار است.
 
محمد مقدوری، معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خراسان رضوي، نیز در این جلسه به ارائه گزارش عملکرد ستاد فعالیت‌های عمرانی مشهد 2017 پرداخت و در خصوص اهم اقدامات انجام شده گفت: در این خصوص می‌توان به تهیه پروپوزال طرح اتوبوس ویژه زائر- توریست، تهیه پروپوزال طرح استفاده از ون‌های برقی، رونمایی از لوگوی مشهد 2017 و معرفی پروژه‌های قابل ارائه مشهد 2017 به منظور ایجاد فرصت مشارکت برای سایر استان‌ها اشاره کرد.
 
 وی در ادامه افزود: عکس‌برداری هوایی توسط سازمان نقشه‌برداری کشور از بافت پیرامون حرم مطهر، خیابان ارگ و شهر تاریخی- فرهنگی توس به منظور تولید اطلاعات کافی مورد نیاز جهت طراحی و بازپیرایی آن، پیگیری‌های مستمر و همه جانبه برای اجرای برنامه‌های عملیاتی از طریق سازمان‌های مردم نهاد و مراکز دولتی و غیردولتی، برگزاری جلسات ستاد فعالیت‌های عمرانی و پیگیری پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، تامین اعتبار لازم از محل اعتبارات استانی جهت افتتاح و بهره‌برداری 10 موزه موضوعی در شهر مشهد و انتقال 33 هزار قطعه شی واجد شرایط برای موزه‌های موضوعی از دیگر اقدامات انجام شده توسط ستاد فعالیت‌های عمرانی مشهد 2017 است.
 
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تاخیر در تامین منابع مالی  تعدادی از پروژه‌ها را از مشکلات جدی این ستاددانست و گفت: این تاخیر در تامین منابع مالی در پاره‌ای از موارد منجر به کندی پیشرفت پروژه‌ها و بعضا عدم شروع تعدادی از آن‌ها می‌شود.
 
مقدوری ادامه داد: همچنین کندی روند تصویب طرح پیشنهادی به وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در موضوع مشهد 2017 در هیات دولت یکی دیگر از چالش‌هایی است که ستاد فعالیت‌های عمرانی مشهد 2017 با آن روبه‌رو است.
 
وی با اشاره به اینکه ضعف در اطلاع‌رسانی موضوعات مرتبط با پایتخت فرهنگ اسلامی، مشهد 2017، به ویژه در فضای اجتماعی در اجرای برنامه‌های مرتبط مشکل‌ساز شده است، گفت: علاوه بر این عدم وجود ساز و کار مشارکت مردم در موضوعات مرتبط با فعالیت‌های بخش‌های مختلف مشهد 2017 از دیگر چالش‌های پیش رو است.
 
مقدوری خواستار مشارکت فعال صدا و سیما در زمینه ایجاد و تقویت زمینه‌های مشارکت عمومی شد و افزود: علاوه بر این باید تعداد جلسات شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی افزایش یابد و به ترتیب به هر دو ماه و هر یک ماه یک بار برسد. همچنین فراهم ساختن ساز و کار زمینه مشارکت بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد که متکی به تامین تسهیلات بانکی هستند، ضروری تلقی می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: