• چهارشنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 955-6087-5
  • خبرنگار : 15215
  • منبع خبر : ----

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی:

اعتبارات مشهد 2017 از چهار منبع عمده تامین می‌شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه هزار و 962 میلیارد و 328 میلیون اعتبار  برای پروژه های مشهد2017 مورد نیاز است، گفت: این اعتبارات از چهار منبع محل اعتبارات دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی، تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی پیش بینی شده است. 

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، محمد مقدوری در نشست خبری امروز 6 مرداد ماه با بیان اینکه در قالب چهار ستاد استانی اقداماتی برای مشهد 2017  انجام شده، خاطر نشان کرد: مجموعه پروژه‌های مورد نیاز در ابعادمختلف فرهنگی عمرانی، شهری و مواردی که در پیوند با این نوع تقسیم‌بندی انجام شده بود به هیات دولت منعکس شده است.

وی افزود: در آخرین مصوبات شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی و مصوبات شورای سیاست‌گذاری 238 پروژه تایید شده بود که  از  این تعداد  116 پروژه مربوط به فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی با اعتباری بالغ بر 48 میلیارد و 288 میلیون تومان 107 پروژه شهرسازی، میراث فرهنگی و عمرانی با اعتباری بالغ بر هزار و 679 میلیارد و 79 میلیون تومان، 15 پروژه ستاد مدیریت شهری با اعتبار بالغ بر 232 میلیارد و 700 میلیون تومان است.

وی با بیان این‌که اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 560 میلیون تومان به عنوان هزینه‌های جاری در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: مجموع اعتبارات مورد نیاز برای 238 پروژه معادل هزار و 962 میلیارد و 328 میلیون تومان است که چهار منبع مالی برای تامین این اعتبارات برای شورای سیاست‌گذاری مشهد 2017  پیش‌بینی شده است.

مقدوری افزود: این چهار منبع از محل اعتبارات دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی، تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی پیش‌ بینی شده است و از مجموع کل اعتبارات هزار و 182 میلیارد از بخش دولتی، 507 میلیارد تومان نهادهای عمومی غیر دولتی، 151 میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 122 میلیارد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه برای تعیین اولویت پروژه‌ها براساس بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته، سه اولویت مد نظر است، گفت: 137 پروژه به عنوان اولویت اول با اعتبار هزار و 550 میلیارد تومان، 93 پروژه در اولویت دوم با اعتباری با 399 میلیارد تومان و 18 پروژه در اولویت سوم با اعتبار 7 میلیارد و 300 میلیون تومان تلقی شده است.

وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه برای پروژه های مشهد2017 یک ردیف مالی در بودجه سال 96 در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: وزارت‌خانه‌ها مجاز شدند 10 درصد اعتبارات متمرکز  را برای کمک به پروژه‌های مشهد 2017 و با تاکید بر تامین تسهیلات ارزان قیمت در حدی که ممکن باشد، هزینه کنند.

مقدوری تصریح کرد: تا کنون 345 میلیارد تومان از رقم کل یا تامین شده است و یا تعهد پرداخت آن به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 14 پروژه هوشمند‌سازی را با تایید و تصویب وزیر محترم و مجمع وزارت مذکور در 35 میلیارد تومان تامین اعتبار را به صورت قطعی در نظر گرفته ایم، عنوان کرد: از طریق وزارت راه و شهرسازی مجموعا 32 پروژه که 24 میلیارد تومان از هزینه‌های آن تامین شده و بخشی از‌آن تعهد شده است را در طول سال جاری  پیگیری می‌کنیم.

وی افزود:  از طریق وزارت کشور 11 پروژه در حال پیگیری است که تا الان 10 میلیارد تومان تامین شده و از طریق وزارت نیرو 6 پروژه مورد پیگیری است که در مورد یکی از پروژه‌ها تا الان 49 میلیارد تومان تامین اعتبار شده و پرداخت صورت گرفته و تعداد دیگری از وزارت‌خانه که پروژه‌ها آنها در حال پیگیری است که بعضی از آن تامین و بعضی تعهد شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در آخرین جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی مشهد 2017 هفت پروژه جدید به تصویب رسیده است، تصریح کرد: تعداد پروژه‌های که قبل از سال 2017 بهره‌برداری شده حدود 80 پروژه که 35 درصد کل پروژه ها را تشکیل می‌دهد و این مستلزم تامین نقدینگی کامل پروژه‌ها است.

وی تصریح کرد: 17 پروژه میراث فرهنگی و 14 پروژه هوشمند‌سازی و پروژه‌هایی در ارتباط با موضوعات عمومی، نقش عمده‌تری ایفا می‌کنند.

وی با بیان اینکه این مصوبه در ساختار تغییری ایجاد نکرده ولی عناوین آن تغییر کرده است، ادامه داد: از جمله این تغییرات عنوان شورای عالی سیاست‌گذاری مشهد 2017 تبدیل شد به شورای سیاست‌گذاری  چون عنوان شورای عالی با یک اختیارات ویژه همراه می شود و در حد ملی باید ساختار خاصی ترتیب داده شود.

در ادامه این نشست سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری 5 جلسه شورای سیاست‌گذاری، خاطر نشان کرد: در شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی 6 جلسه به طور رسمی با حضور استاندار برگزار شد.

وی افزود: 300 نشست، ‌جلسه و همایش که حدود دو سوم آن در سطح ملی بوده برگزار شده که از جمله آن‌ها می‌‌توان به همایش استانداران سراسر کشور  با موضوع مشهد 2017 اشاره کرد.

سرابی عنوان کرد: در حوزه فعالیت‌ها و برنامه‌ها در 13 اولویت موضوعات تدوین شده و چهار محور برای طراحی و در محورها سه اولویت مطرح شد که محور اول رخداد و رویدادهای فرهنگی بود که 28 برنامه در اولویت اول 21 برنامه در اولویت دوم و 19 برنامه در اولویت سوم است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  با بیان اینکه این برنامه‌های تحت عنوان برنامه‌های فرهنگی، نشر، آموزش و ترویج بود، گفت: 17 برنامه در حوزه دبیرخانه مورد نظر بوده که بخشی اتفاق افتاده و بخشی در سال 2017 اتفاق خواهد افتاد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: