• سه شنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 955-9087-5
  • خبرنگار : 15137
  • منبع خبر : ----

مهدی حجت:
شکل شهر مشهد شایسته مقامی که در ذهن مردم ایران دارد، نیست

یک پیشکسوت حوزه میراث‌فرهنگی گفت: شکل و ترکیب شهر مشهد شایسته مقامی که در ذهن مردم ایران دارد نیست و این موضوع نیز در خصوص بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی به‌گونه‌ای پررنگ‌تر به‌چشم می‌خورد.

دکتر مهدی حجت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: باید اقداماتی ویژه‌تر برای کسانی که در این شهر حضور پیدا می‌کنند مهیا شود، به گونه‌ای که زائران احساس کنند که وارد یکی از قطب‌های شیعیان شده‌اند، شهری که تاحدی شهر ولی خدا  و در واقع شهر نورانی است. 

وی ادامه داد: به این معنا،  باید با شهری روبرو شویم که در آن خطایی در رانندگی، معامله، کسب و کار رخ نمی‌دهد، آمار  فحشاء و اعتیاد پایین است، مراعات اخلاق می‌شود و مردم رعایت یکدیگر را می‌کنند.

حجت با بیان اینکه این مسائل  و موضوعات تا سال 2017 در مشهد تحقق پیدا نمی‌کند تصریح کرد: این قطب و غایت را باید مدنظر قرار دهیم و گام به گام به سمت آن پیش رویم تا در سال‌های آتی بتوانیم به نقطه مطلوبی که مدنظر است، برسیم. 

این پیشکسوت حوزه میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: اما در حال حاضر مسئولین شهری تصور می‌کنند تنها باید به ظاهر شهر اهمیت داد و تصور می‌کنیم اینگونه می‌توانیم یک شهر فرهنگی مطلوب داشته باشیم. اما این روزها مردم دیگر چندان اهمیتی به این ظواهر نمی‌دهند.
 
وی با بیان اینکه معماری که در سطح شهر مشهد به چشم می‌خورد مطلوب سال 2017 نیست، عنوان کرد: تا رسیدن به معماری مطلوب فاصله بسیاری داریم و نمی‌توان تنها با چند گلدان گل و رنگ زدن چندین دیوار برای سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام آماده شد. 

حجت اظهار کرد: در این خصوص و در ابتدا باید به نحوه صحیحی فکر کرد و تصمیمات اساسی گرفت چرا که تا به امروز شاهد این موضوع بودیم که همه اقدامات به انجام رسیده نتیجه تصمیمات صریح مدیریتی بوده است.

این پیشکسوت حوزه میراث فرهنگی گفت: مشهد مقدس‌ترین نقطه در کشور است که نیازمند بالاترین فکر برای عمل است و در واقع با تصمیمات خلق‌الساعه به جایی نمی‌رسیم بلکه این تصمیمات باید مبتنی بر مطالعات بسیار وسیع و طولانی باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: