• پنجشنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 956-9987-5
  • خبرنگار : 15074
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی شهر مشهد:

بازخوانی محتوای فرهنگی مهمترین رسالت مشهد 2017 است

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بازخوانی محتوای فرهنگی و ارایه مناسب آن مهمترین رسالت مشهد در سال 2017 است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد سهیلی امروز در میزگرد تحلیلی مشهد چه حرف‌هایی برای گفتن در سال 2017 دارد در مجتمع فرهنگ دیجیتال امام رضا(ع) افزود: همچنین پیراستن شهر از آنچه که شایسته مشهد نیست نیز یک رسالت است که متاسفانه این نکته چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و بیشتر سعی می‌شود که چشم‌ها را بر نقاط ضعف ببندند در حالی که نقاط ضعف را با برنامه‌ریزی می‌توان کاهش داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار کرد: مهمترین آسیب‌های ما در مشهد در زمینه زیرساخت‌های شهری نیست بلکه در حوزه فرهنگی اجتماعی است؛ آسیب اول این است که ما نتوانسته‌ایم در مشهد الگویی از شهر اسلامی ارایه کنیم و در این زمینه تلاشی نشده است. آسیب دوم بحران اخلاق اجتماعی است. ما در این زمینه رشد که نکرده‌ایم هیچ، رو به انحطاط نیز رفته‌ایم. 

سهیلی تصریح کرد: آسیب بعدی فقدان هم‌افزایی و تعامل مثبت در مدیریت شهری است. دیگر آسیب این شهر، ضعف فرهنگ مهمان‌نوازی و میزبانی است.

وی عنوان کرد: رسانه‌ها باید بازنمایی کنند و آیینه‌ای در برابر مردم قرار دهند و بگویند شما اینگونه  خود را معرفی می‌کنید؛ آیا این خوب است؟ رسانه‌ها باید از مدیران مطالبه‌گری داشته باشند که هر یک در خصوص برطرف کردن آسیب‌ها در حوزه فعالیت خود چه کرده‌ است.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: چالش‌های مهم در مشهد تقابل ناخواسته بین گردشگری و زیارت از سویی و تعامل نامناسب بین شهروندان و زائران از سویی دیگر است که باید برای این دو چالش در فرصت محدود باقیمانده تا سال 2017 برنامه‌ریزی کرد.

وی خاطرنشان کرد: مشهد منبع غنی سرمایه‌‌های اسلامی و ایرانی است. ما از فردوسی، هنرمندان، شهروندان صاحب نظر و ظرفیت‌های زیاد و بالقوه‌ای بهره‌مند هستیم که می‌توان آن‌ها را به فعلیت رساند.

سهیلی افزود: ما میراث فرهنگی را به صورت ملموس ارایه نکرده‌ایم؛ در حال حاضر میراث ما ناملموس و ثبت نشده است. ما توانمندی‌های بسیاری داریم که از آن‌ها استفاده نکرده‌ایم. حرف‌هایی که اکنون داریم، محدود است اما حرف‌هایی که در آینده می‌توانیم داشته باشیم، بسیار گسترده است و رسانه‌ها باید این خلاء را نشان دهند.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: ما دو محتوای اساسی هویت و سبک زندگی را می‌توانیم به عنوان داشته‌های مشهد عرضه کنیم. حال اینکه این دو چقدر قابل قبول است، جای تامل و بحث دارد.

وی ادامه داد: اگر این دو را به عنوان مقدمات اصلی در نظر بگیریم، باید ببینیم آیا این‌ها بر کشف یا برنامه‌ریزی استوار است یا خیر. 

سهیلی خاطرنشان کرد: ویژگی اصلی مشهد هویت زیارتی است که در شکل‌گیری هویت فرهنگی شهر نیز نقش اساسی دارد و ما نمی‌توانیم شهر را از تاریخ و فرهنگش جدا کنیم.در واقع شهر رمزنگاری فرهنگی شده است.

وی تاکید کرد: گستردگی، جمعیت، زائرپذیری و... ویژگی‌هایی هستند که اهمیت هویت فرهنگی مشهد را نشان می‌دهد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: هویت امری تدریجی است اما شکل‌گیری هویت جدا از اقدامات فرهنگی نیست که باید به این امر توجه داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: