• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 964-21986-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/انتظارات جامعه علمی و دانشگاهی از شورای شهر جدید مشهد/

شهرداری انتخاب کنید که با نگاهی علمی و تخصصی به مقولات شهری بپردازد

رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد گفت: امیدواریم شورای شهر جدید مشهد که دارای جنبه علمی قوی هستند، شهرداری را انتخاب کنند که او نیز از سطح علمی بالایی برخوردار باشد و به مقولات شهری از جمله محیط زیست به شکل جدی‌تر و علمی‌تر در شهر بپردازد.

دکتر کمال‌الدین ناصری در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص انتظارات جامعه علمی و دانشگاهی از شورای شهر جدید مشهد، اظهار کرد: امیدوار هستیم شورای شهر آینده که جنبه علمی آن قوی است در کنار شهردار آینده به مقولات شهری و اهمیت محیط زیست به شکل جدی‌تر و در بستری علمی‌تر، بیش‌ازپیش در شهر بپردازند و تعاملات لازم با جنبه‌های جامعه‌شناسی و معماری را هم برقرار کنند. در حال حاضر زیرساخت این موضوع فراهم است و همه متخصصین هم آماده همکاری هستند بنابراین امیدواریم محیط‌زیست شهرمان وضعیت بهتری پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه مدیریت محیط زیست شهری راه‌اندازی شده و فعالیت‌های خوبی داشته است، اما به نظر می‌رسد اقدامات بیشتری باید در این زمینه انجام شود، ادامه داد: امیدوار هستیم شورای شهر جدید مشهد و شهردار آینده به این مسئله توجه بیشتری داشته باشند و به‌ویژه مبانی علمی در این زمینه باید کمی تقویت شود

رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی همچون شهرداری تجربیات زیاد و بدنه اجرایی قوی دارند، اما در حال حاضر در کشورهای پیشرفته وضعیت محیط‌زیست شهری بسیار علمی‌تر شده و علمی بسیار دقیق و مهم در پیوند و تعامل با موضوعات جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، معماری و شهرسازی است و همچون یک کلاف درهم‌تنیده است. ما در این زمینه قدری با علم روز دنیا فاصله‌داریم.  

ناصری با اشاره به اینکه کشور ما از افسرده‌ترین کشورهای دنیا و شهر مشهد از افسرده‌ترین شهرهای ایران است، افزود: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از این موضوع به محیط زیست شهری برمی‌گردد، قطعا بهبود محیط زیست منجر به بهبود وضعیت اجتماعی شهر خواهد شد. از پیوند عمیق بین نظام‌های اجتماعی و نظام‌های اکولوژیک (محیط زیست) نباید غافل شد. بهبود هر یک از آن‌ها به ارتقاء دیگری منجر خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد به معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهری تغییر نام پیدا کرد و همزمان مدیریت‌های مرتبط با مقولات محیط زیستی تشکیل یا توسعه یافتند. این موضوع نشان داد که خوشبختانه توجه به مسئله محیط زیست در شهرداری وجود دارد و اهمیت آن درک شده است. این مسیر باید تداوم یابد و با جدیت بیشتر و رویکردی علمی‌تر نهادینه شود.

انتهای پیام