• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 964-13890-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

در گفت‌وگو با منتخب پنجمين دوره شوراي شهر نيشابور مطرح شد؛

جاي خالي انجمن‌ها و احزاب شناسنامه‌دار در انتخابات شوراي شهر

رضا مهرداد منتخب پنجمين دوره شوراي شهر و عضو شوراي هماهنگي اصلاح طلبان نيشابور است؛ گفت‌وگويي با وي داشتيم كه در ادامه خواهد آمد، در اين گفت‌وگو سوالاتي پيرامون آن چه تا كنون در شوراها مغفول مانده، تركيب اعضاي منتخب در اين دوره از شورا، نواقصي كه در ليست ائتلاف اصلاح طلبان در شوراي شهر نيشابور وجود داشت و علل آن، عملكرد شوراي پيشين و همچنين ويژگي‌هاي شهردار آينده مطرح شده است.

مهرداد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا- منطقه خراسان عنوان كرد: جاي يك مركز پژوهشي براي شورا خالي است؛ نياز است كه براي شوراي پنجم يك مركز پژوهشي داشته باشيم؛ در اين مركز پژوهشي از حضور كارشناسان در حوزه‌هاي مختلف استفاده مي‌شود و طرح‌ها، لوايح و برنامه‌ها ابتدا به مركز پژوهشي سپرده خواهند شد سپس اين مركز نظر كارشناسي خود را اعلام مي‌كند؛ بعد از آن به كميسيون ارجاع داده مي‌شود و سپس آن لايحه يا برنامه در صحن شورا مطرح مي‌گردد.

وي ادامه داد: به نظر مي‌رسد نخستين كار در شوراي پنجم تشكيل اين مركز پژوهشي است كه در شوراهاي گذشته به آن توجه نشده و چنين مركزي وجود نداشته است؛ اين مركز پژوهشي ما را در تهيه نقشه جامع از نيشابور و تعيين اولويت‌ها كمك خواهد كرد.

منتخب پنجمين دوره شوراي شهر نيشابور گفت: يكي از اشكالاتي كه در نظام راي گيري ما وجود دارد، فقدان انجمن‌ها، احزاب و گروه‌هاي شناسنامه داري است كه مي‌توانند در روند انتخابات اثرگذار باشند؛ فعاليت اين گروه‌ها به انتخاب سازمان يافته‌اي كه نتيجه آن تشكيل يك شوراي متحد و منسجم با برنامه است، مي‌انجامد كه متاسفانه ما اين‌ها را نداريم.

وي افزود: البته در سطح شهرستان گروه‌هاي سياسي و فعالان مدني ليست ارائه دادند ولي با توجه به تعدد كانديداها اثر ليست‌ها كمتر شد و عزيزاني به شورا راه يافتند كه به لحاظ ويژگي‌هاي فردي قابل احترام هستند اما واقعيت اين است كه شورا يك كار جمعي است و بايد منتظر بود كه در كار جمعي نمره ما چند خواهد شد.

مهرداد درباره عملكرد شوراي پيشين تصريح كرد: اگر شوراي چهارم مقداري به خرد جمعي، پژوهش و داشتن يك برنامه جامع و هدف استراتژيك دست پيدا مي‌كرد شايد اين پتانسيل را داشت كه بتواند عملكرد مثبتي داشته باشد. فقدان يك برنامه جامع و بي‌توجهي به خرد جمعي و فقدان يك مركز پژوهش باعث شد كه اين شورا دچار تنش‌هايي بشود؛ اگر شوراي چهارم از افراد و جريان‌هاي خارج از شورا بدون ضابطه تاثير نمي پذيرفت، قطعا مي‌توانست از عملكرد خود شفاف‌تر دفاع كند و اين گونه از مردم راي بي اعتمادي نمي گرفتند.

نيشابور نيازمند يك شهردار با تجربه مديريتي بالاست

منتخب پنجمين دوره شوراي شهر نيشابور خصوصيات شهردار را اين گونه برشمرد: شهردار نيشابور بايد كلان نگر، با تجربه مديريتي بالا در سطح ملي باشد؛ نيشابور يك شهر جهاني است و ما اهميت اين شهر را درك نكرده‌ايم. اميدواريم شهرداري با كارنامه قوي و تجربه عالي و برنامه مدون را داشته باشيم و شهردار بعدي با كمك شورا و نقش مهم مردم بتواند سر و ساماني به وضعيت بغرنجي كه شهر ما دچارش شده است، بدهد.

اما بخش بعدي گفت‌وگوي من با اين عضو شوراي هماهنگي اصلاح طلبان نيشابور كه در ليست ائتلاف قرار داشت، اختصاص يافت به موضوع ائتلاف اصلاح طلبان در نيشابور، برخي به ليست ارائه شده اشكالاتي را وارد دانستند؛ از جمله كامل نبودن ليست، ارائه يك ليست مردانه و... كه در ادامه به اين موضوعات پرداخته مي‌شود.

رضا مهرداد در اين باره عنوان كرد:  قطعا هيچ كاري كامل نيست و ما هم مي‌پذيريم كه ليستي كه شوراي هماهنگي اصلاح طلبان در نيشابور تحت عنوان ائتلاف اصلاح طلبان ارائه داد اشكالاتي بر آن وارد بود، از جمله اين كه كامل نبود، مردانه بود و در افكار عمومي برخي از دوستان ما شايد آن شهرت و ويژگي‌هاي لازم را براي كسب راي و اعتماد مردم نداشتند.

وي تصريح كرد: بايد يك سري از واقعيت‌ها را نيز بپذيريم؛ متاسفانه عملكرد خانم‌ها در شوراي شهر و در مجلس حتي يك وازدگي را در بين خود زنان نسبت به راي دادن به كانديداهاي خانم ايجاد كرده بود و نتيجه آن همين شد كه شورا يك شوراي مردانه شد. يعني در بين خانم‌ها علي‌رغم اين كه شايستگان بسياري داشتيم حتي خود زنان اين اعتماد را براي راي به خود نداشتند.

 عضو شوراي هماهنگي اصلاح طلبان نيشابور افزود: پس اگر ما مي‌بينم كه ليست اصلاح طلبان مردانه است شايد يك دليلش اين بوده كه جو جامعه را رصد كرديم و احساس شده كه كسب اعتماد مردم از جانب خانم‌ها مقداري سخت است و نتيجه انتخابات هم همين را مي گويد و البته اين يك اشكال است كه بر مي‌گردد به رفتارهايي كه خانم‌هاي منتخب در حوزه‌هاي مختلف چه در مجلس چه در شوراهاي گذشته داشته‌اند و باعث تاسف است چرا كه به هر حال خانم‌ها نيمي از جامعه هستند.

وي گفت: ضمن اين كه ما در ليست خانم داشتيم اما شرايطي پيش آمد كه خارج از اراده شوراي هماهنگي اصلاح طلبان متاسفانه حذف شد؛ ما در ارائه ليست خود نگاه مردانه نداشتيم و مي‌خواستيم 7 نفر را معرفي كنيم و علت اين كه ليست شش نفره شد همين بود كه خارج از اراده ما اين خانم حذف گرديد.

مهرداد اظهار كرد: چند عامل وجود داشت كه ليست اميد در نيشابور ظاهرا موفق نشد البته تاكيد مي‌كنم ظاهرا؛ در نيشابور تعدد كانديداها را به نسبت سرانه داشتيم كه خودش پراكندگي آراء را ايجاد كرد و اين موضوع انتخاب ليست را زير سوال برد و راي دادن قومي و منطقه‌اي شد وقتي اين اتفاق مي افتد زمينه راي دادن به ليست ضعيف مي‌شود. 

اصلاح‌طلبان با محدوديت‌هاي فراقانوني مواجه بودند

عضو شوراي هماهنگي اصلاح طلبان نيشابور خاطر نشان كرد: عامل ديگر تهديدهايي بود كه اصلاح طلبان با آن مواجه بودند؛ اصلاح طلبان بعد از اين كه روي 6 نفر به جمع بندي رسيدند تصميم گرفته شد براي اين كه چهره شهر نا زيبا نشود و از سويي در هزينه تبليغات صرفه جويي گردد ستادهاي مشترك داشته باشند كه تجربه اول ما بود و كار را سخت كرد؛ از سويي محدوديت‌هايي فراقانوني ايجاد شد، منع سخنراني يك چهره ملي كه در يكي از فرازهاي كمپين انتخاباتي اصلاح طلبان ديده شده بود و عملا ما از يك شخصيتي كه مي‌توانست به معرفي جريان ما كمك كند، محروم شديم و محروميت جريان اصلاح طلبي از سخنان پير اصلاحات نيشابور حجت الاسلام و المسلمين انصاري راد يك عامل ديگر بود كه سخنان ايشان مي‌توانست بسيار به معرفي ليست ما كمك كند كه متاسفانه  به صورت فرا قانوني و بدون هيچ دليلي به ما اين فرصت داده نشد.

منتخب پنجمين دوره شوراي شهر گفت: دو نفر از كانديداهاي ليست اصلاح طلبان در دقيقه 90 تاييد شدند و زمان تبلغات را از دست دادند و در معرفي مقداري دچار مشكل شديم ضمن اين كه اگر بخواهيم موفقيت  ليست اصلاح طلبان را با ساير ليست‌ها مقايسه كنيم، ليست موفقي داشتيم چرا كه نام دو نفر در شورا و دو نفر در علي‌البدل جاي گرفت كه پيش بيني خود ما همين بود؛ ضمن اين كه بايد قبول كرد مي‌توانستيم عملكرد بهتري نيز داشته باشيم.

انتهای پیام