• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-6785-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

در گفت‌وگو با ناصر آملی مطرح شد؛

انتقاد از عدم حضور وزیر زن در کابینه دوازدهم

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی ،گفت : از دیالکتیک بین سه مولفه‌ی شخصیت آقای روحانی ، آرای اصلاح طلبان و کانون‌های اصلی قدرت در کشور کابینه دوازدهم متولد شده است.

ناصر آملی در گفتگو با ایسنا -منطقه خراسان، با بیان اینکه کابینه آقای روحانی تحت سه ملاحظه بسته شده است، اظهار کرد: شخصیت، روش و منطق آقای روحانی و روحیات، سابقه کاری، هویت سیاسی وسوابق اجرایی افراد در تعیین کابینه موثر بوده و به عنوان یک وجه از تصمیم‌گیری محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وجه دوم تصمیم گیری ایشان که در تعیین کابینه موثر بوده ترکیب آرایی است که به ایشان داده شده که عمدتا آرای اصلاح طلبانه بوده است، تصریح کرد: وجه سوم موثر درانتخاب اعضای کابینه از ناحیه ایشان ملاحظه قدرت‌های هم عرضی است که به هر صورت در اداره کشور موثر هستند و اگر این‌ها نادیده گرفته شود امور آنچنان که بایسته است پیش نمی‌رود.

وی خاطر نشان کرد: لذا این سه مولفه در شکل‌گیری این کابینه موثر واقع شده، شخصیت آقای روحانی و هویت ایشان، آرای اصلاح طلبان به ایشان و کانون‌های اصلی قدرت در کشور که عمدتا گرایش راست و محافظه کارانه دارند در نظر گرفته شده و از دیالکتیک بین این سه مولفه کابینه دوازدهم متولد شده است، لذا اگر این سه ملاحظه را در نظر بگیریم در مجموع کابینه پیشنهادی آقای روحانی قابل قبول است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب عنوان کرد: حامیان دولت اعم از اصلاح طلبان هستند اما بیشترین تاثیر در رای آوری آقای روحانی را اصلاح طلبان داشتند و من گمان می‌کنم کابینه، این تعداد از رای دهندگان به ایشان که غیراصلاح طلب هستند را کاملا راضی می‌کند ولی اگر آرمان‌ها و خواست‌های اصلاح طلبان را در نظر بگیریم به گمانم بالای 50 درصد آن‌ها را راضی خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر یکی دو وزیر ممکن است رای کافی از مجلس را نیاورند که انشاالله با گفتگو و جایگزینی حل خواهد ‌شد.

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی با اشاره به اینکه ازجمله انتقاداتی که ما اصلاح طلبان به آقای روحانی داریم در زمینه عدم حضور زنان در سمت وزیر در کابینه است، گفت: آقای روحانی در این مقوله در انتخابات ریاست جمهوری مانور زیادی دادند و نکته دوم این است که حضور زنان در کابینه صرفا یک مطالبه اصلاح طلبانه نیست بلکه یک مطالبه ملی است و حتی بخشی از جریان راست هم این مطالبات را دارند و انصافا این موضوع از آن گره‌هایی است که در عملکرد آقای دکتر روحانی برای من باز نشد.

آملی افزود :اگر بخواهیم خیلی خوشبینانه به این ماجرا نگاه کنیم برآورد ایشان این بوده که در میان زنانی که ایشان شناخت و اعتماد داشتند فردی را در حد عناصری که به عنوان وزیر برای کابینه معرفی کنند نیافته‌اند ولی اگر بدبینانه نگاه کنیم باید بگذاریم به حساب فشاری که در گزینش افراد به ایشان وارد شده است .

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطر نشان کرد: این را فراموش نکنیم که آن دو سه زنی که در کابینه به عنوان معاون رئیس جمهور حضور دارند شان و موقعیتی کمتر از وزرا ندارند، مثلا معاون رئیس جمهور و رئیس محیط زیست موقعیت شغلی و کاری که در کابینه دارند اگر بیشتر از وزرا نباشد ،کمتر نیست .

وی اظهارکرد: در مورد افرادی که اکنون در کابینه حاضر نیستند در رابطه با غیبت آقای طیب‌نیا برای من جای سوال است که چرا ایشان غایب هستند، زیرا آقای طیب‌نیا وزیر موفقی وتوانایی بودند و حدسم این است که عدم حضورایشان به تصمیم خودشان برمی‌گردد و خودشان نخواستند در کابینه حضور داشته باشد .

آملی تصریح کرد: ثانیا ممکن است آقای دکتر روحانی بر این باور باشند که اکنون نوبت تزریق رونق به اقتصاد است و وزیری را برای اقتصاد در نظر گرفتند که تخصصش بیشتر در حوزه رونق‌سازی و روان‌سازی باشد.

سرپرست سازمان عدالت و آزادی در خراسان رضوی ادامه داد: تخصص آقای دکترطیب‌نیا در انقباض اقتصادی و روش‌های کنترل تورم بود و اکنون کشور دچار بحران رکود است، رئیس جمهور هم به این نتیجه رسیده‌اند که وزیری را در حوزه اقتصاد بگذارند که در حوزه رونق به اقتصاد ملی کمک کند.

انتهای پیام