• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-14087-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

بازشناسی شیعه در نمایشگاه «آسمان اول»

یک هنرمند گفت: نمایشگاه آسمان اول نوعی بازشناسی شیعه محسوب می‌شود که ناشی از احساس نیازی است از وقایعی که در جهان اسلام می‌گذرد.

محسن توسلی در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه خراسان، در خصوص برگزاری نمایشگاه آسمان اول اظهار کرد: این نمایشگاه یک نوع بازشناسی از شیعه که ناشی از احساس نیازی که با توجه به وقایع و فقر اطلاعاتی درباره جایگاه شیعه در سراسر جهان وجود دارد، است.

وی ادامه داد: با توجه به احساس نیازی که در زمینه دینی داشتم، این نمایشگاه را برگزار کردم و از آنجا که همیشه دین، دغدغه ذهنی، روحی و روانی من بوده، خواستم مردم را به نوعی با مبانی فکری و شخصیت‌هایی که در این حوزه بودند آشنا نمایم.

این هنرمند تصریح کرد: در این نمایشگاه حدود صد اثر دارم که با  چیدمان خاصی در کنار هم قرار گرفته‌اند و احتمالا این نمایشگاه تا آسمان هفتم ادامه پیدا می‌کند.

توسلی اضافه کرد: این نمایشگاه با اسماءالله شروع می‌شود. تعدادی از آثاردر رابطه با حضرت فاطمه(س)است که بیشتر روی ترکیب کلمه ای مثل"حضرت فاطمه و مهدی" و "حضرت فاطمه و علی"کار شده و وجوه مشترک تمام آثار من، نمود یا اجرای گوشه ای از آسمان در آنهاست.

وی با اشاره به نمادهای مورد استفاده در آثارش خاطر نشان کرد: من در این آثار از آسمان، نماد "ابر" راگرفتم که ابر هم نشانه‌ای از آسمانی بودن و هم پاک، سیال و دائم در حال حرکت و جوشش است. "ابر" را کنار کلمه"فاطمه"گذاشتم و این ابرها چون به صورت کوچک در کنار این کلمه قرار گرفته‌اند، عظمت و بزرگی خاصی را بوجود آورده‌اند و ابهت کار را بهتر نشان می‌دهند.

این هنرمند با بیان اینکه این نمایشگاه سی‌امین نمایشگاهی است که به صورت انفرادی برگزار کرده افزود: من حدود ۳۵ سال است که به صورت حرفه‌ای کار می‌کنم و بیشتر نمایشگاه‌هایم هم سبقه مذهبی داشته‌اند.

توسلی در خصوص میزان استقبال از کارهای هنری اضافه کرد: متاسفانه میزان استقبال از نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های هنری خیلی کم شده است .

وی در خصوص یکی از نمایشگاه های موفقی که تاکنون برگزار کرده اظهار کرد: نمایشگاهی با موضوع عاشورا داشتم که علاوه بر استفاده از تابلوهای دوبعدی، بعد سوم را هم به کار اضافه کردم و واقعه عاشورا را به صورت حجمی و خط برای بینندگان به تصویر کشیدم.

توسلی درباره برنامه های آینده‌اش و نمایشگاه‌هایی که قرار است داشته باشد، عنوان کرد: من خط مشی دینی را انتخاب کردم و از آنجا که برپایی نمایشگاه پروژه خیلی گسترده‌ای است، من تا جایی که بتوانم در این زمینه فعالیت خواهم کرد و به موضوعات مختلف می‌پردازم؛ از همین منظر قرار است در برنامه‌هایم موضوعات مربوط به مولوی و حافظ و خیلی از بزرگان دیگر را کار کنم.

وی ادامه داد: امیدوارم در قدم‌های بعدی بتوانم مولفه‌های دیگری مانند"پرنده" و "ابر" را با خط وخوشنویسی تلفیق کنم و اثر منسجم و واحدی را ارائه دهم.


انتهای پیام