• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-15590-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

مسئولان خبرنگاران را به خودی وغیر خودی تقسیم نکنند

یک فعال مطبوعاتی در خلیل آباد با اشاره به نقش مهم خبرنگاران در رشد آگاهی و سطح دانایی جامعه و  توسعه و تعالی آن گفت: آنچه خبرنگاران را در شهرهای کوچک رنج می‌دهد تقسیم آنها به خودی و غیر خودی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، لیلا قرایی که به نمایندگی از خبرنگاران خبرگزاری‌های مختلف در مراسم تقدیر از خبرنگاران این شهرستان که محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد سخن می‌گفت، اظهار کرد: اگرچه برخی مسئولان که رسانه‌ای‌تر هستند دغدغه خبرنگاران برای اطلاع رسانی سریع و صحیح را درک می‌کنند و در هرساعت شبانه روز که از آنها پرسشی داشته باشی بی دریغ پاسخگویند اما هستند مسئولانی که از دریچه تنگ نگاه خود برخی سلایق سیاسی و ... را در ارتباط با اهالی رسانه در اولویت قرار می‌دهند و گاه به جای پاسخگویی فضا را پر ابهام می‌نمایند.

وی افزود: متاسفانه این مسئولان در صورت تفاوت سلیقه با خبرنگار او را بایکوت خبری می‌کنند غافل از اینکه آنها بیشتر متضرر می‌شوند زیرا در دنیای امروز که توسعه تکنولوژیهای ارتباطی فاصله‌ها را کم کرده و به سرعت اخبار انتشار می‌یابد عدم ارتباط با اهالی رسانه ضعفی برای مدیران محسوب می‌شود چه بسا امروز دیگر بی خبری، خوش خبری نیست .

قرایی اظهار کرد: با گسترش اطلاع رسانی  می‌توان ضمن مهندسی افکار عمومی و روشنگری، روحیه امید را به جامعه تزریق کرد و با نقدهای منصفانه نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت نمود.

این کارشناس علوم ارتباطات  گفت: اگر چه این روزها به شکل عجیب و غریبی پوشش منفی اخبار افزایش یافته اما لازم است اصحاب رسانه با رعایت اخلاق و پرهیز از سیاه نمایی به بیان واقعیت‌ها بپردازند.

وی بیان کرد: اگر چه در نبود روح دموکراسی روزنامه نگاران و اهالی رسانه تا سطح عده‌ای تبلیغات چی پایین آمده‌اند اما باید تلاش کرد با نگاه حرفه‌ای به حرفه خبرنگاری در راستای رفع مشکلات جامعه و توسعه و پیشرفت جامعه نسبت به انتشار اخبار اقدام کرد.

قرائی گفت: در حال حاضر به نظر می‌رسد اخبار منفی جامعه را خسته کرده باشد بلکه باید با درنظرگرفتن ظرفیت‌ها و پتانسیلهای هر منطقه خبرنگاران با نگاهی مصلحانه و با موشکافی عملکرد همه مسئولان را مورد بررسی قرار داده و ناکارآمدی و کاستی‌ها را آشکار سازند و به بهتر شدن نحوه اداره کشور کمک کنند  البته در این میان غرض ورزی نداشته باشند و مناقشه‌ای را دامن نزنند.

این فعال مطبوعاتی افزود: خبرنگاران باید از یک سونگری جانبدارانه پرهیز کنند اما به یاد داشته باشند اهالی رسانه به عنوان چشم بیدار جامعه با کارکرد نظارتی خود در صورت عملکرد صحیح می‌توانند اصلی‌ترین مانع بازدارنده در برابر سوء استفاده‌های احتمالی از قدرت باشند البته در این میان  فعالان رسانه نباید حریصانه دنبال پوشش اخبار منفی باشند زیرا در این صورت اعتماد مردم به مسئولان کم می‌شود.

وی با اشاره به عدم وجود وحدت و همدلی در بین خبرنگاران در شهرهای کوچک گفت: برخی از آنان گاه با تنگ نظریهایی مانع از آن می‌شوند که اخبار منطقه در همه سایتهای خبری و خبرگزاری‌ها و پایگاههای خبری منتشر شود حال آنکه انسجام این جمع کوچک می‌تواند به ارتقا این حرفه بینجامد.

قرائی بر ضرورت نگاه حرفه‌ای به خبرنگاری تأکید کرد و افزود: فعالان این عرصه نیاز به کسب آموزشهای لازم و به روز کردن اطلاعات خود در حوزه کاری‌شان دارند زیرا امروز برای ورود به عرصه بزرگ و کاربردی‌تر در مطبوعات به گونه‌ای رفتار کنند که از ضرب آهنگ سریع اخبار عقب نمانند و بتوانند با وجود رسانه‌ها و شبکه‌های خبری آن لاین، رویدادهای خبر را با سرعت و دقت انتشار دهند

انتهای پیام