• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-19286-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور:

تربیت دانشجومعلمان نیازمند الگوهای موفق بین‌المللی است

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: ما معتقد هستیم که تربیت دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر تلاش درون‌زا نیاز به کسب تجربه ازجوامع دیگر دارد تا در ابعاد علمی، آموزشی و فنی زمینه رشد فراهم شود، درهمین راستا با دانشگاه ایچی ژاپن که دارای دانشگاه تربیت معلم است، تفاهم نامه امضا کرده‌ایم و سعی داریم این ارتباطات را با کشورهای دیگر که در حوزه تعلیم و تربیت موفق هستند، ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمود مهرمحمدی در نشست خبری چهارمین دوره اردوهای حیات طیبه که ۲۱ مرداد ماه در تالار کنفرانس پردیس شهید بهشتی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: اردوی فرهنگی و معرفتی حیات طیبه به یک برند فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان تبدیل شده است.
وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان دارای جاذبه هایی است که هیچ یک از دانشگاه های دیگر کشور از این ویژگی ها برخوردار نیست.
مهرمحمدی با اشاره به این که اگر حقیقت معلمی به درستی درک شده باشد هیچ نقش دیگری یارای مقایسه با آن نیست، عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های دانشگاه فرهنگیان استخدام دانشجویان از لحظه ورود به دانشگاه، معافی پسران از سربازی و تضمین شغلی است.

ادامه تحصیل برای دانشجو معلمان بلامانع است

سرپرست‌ دانشگاه فرهنگیان در خصوص ادامه تحصیل در این دانشگاه، خاطرنشان کرد: یکی از خرده هایی که به دانشگاه فرهنگیان گرفته می‎شود، عدم امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان این دانشگاه است؛ درحالی که ادامه تحصیل در دانشگاه بدون مانع است. ادامه تحصیل فقط در دانشگاه فرهنگیان مجاز نیست، اما دانشجویان سایر دانشگاه‌های می‌توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

مهرمحمدی در ارتباط با طرح‌های جدیدی که برای جذب دانشجویان نخبه در دانشگاه فرهنگیان ایجاد شده است، اظهار کرد: رتبه های دو رقمی و سه رقمی در دانشگاه فرهنگیان دارای امتیازات ویژه‌ای هستند، رتبه های دو و سه رقمی به ترتیب کمک هزینه تحصیل بالغ بر 250 و 150 هزار تومان برای هر ماه دریافت می کنند و امکان کمک بلاعوض تا سقف دو و یک میلیون تومان را دارند.

ورود 10 هزار دانشجومعلم به دانشگاه فرهنگیان از سال تحصیلی جدید

وی در خصوص تعداد دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: در مهر ماه جاری حدود 10 هزار نفر دانشجو معلم جدید وارد دانشگاه می شوند که با احتساب این تعداد در مجموع قریب به 45 هزار نفر دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کشور مشغول تحصیل هستند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشورعنوان کرد: 800  عضو هیئت علمی در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که 600 نفر از این تعداد هیئت علمی تطبیقی هستند، یعنی مدرک هیئت علمی از سوی هیئت امنا دانشگاه فرهنگیان برای آنان صادر شده است.

مهرمحمدی در خصوص ارتباطات بین المللی این دانشگاه عنوان کرد: به واسطه این‌که مشهد پایتخت جهانی اسلام است در دی ماه جاری اقدام به برگزاری نشست بین المللی تربیت معلمین جهان اسلام خواهیم کرد.

وی در رابطه با  نحوه عرضه و تقاضا در دانشگاه فرهنگیان، بیان کرد: به دلیل موج استخدامی های دهه 60 در آموزش وپرورش تا سال های آینده، طبق آمار حدود 90 هزار نفر در آموزش وپرورش بازنشسته می شوند. 

مهرمحمدی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان تاسیس شده است تا به تقاضا پاسخ دهد اما این پاسخ باید بر اساس کیفیت باشد. با توجه به این که دانشگاه فرهنگیان رکن تحول و تعالی در آموزش و پرورش است، باید در تربیت معلم کیفیت را لحاظ کند.
 
وی افزود: با توجه به این موضوع رویکرد دوگانه در دانشگاه فرهنگیان ایجاد می شود که باید به صورت مستقیم یعنی جذب دانشجو در خود دانشگاه و یا غیر مستقیم یعنی استفاده از ظرفیت های دانشگاه های دیگر برای تربیت معلم اقدام به ادامه فعالیت کند. اما آنچه که امروز درگیر آن هستیم این است که در گام اول کمبود نیرو را تامین کنیم.

انتهای پیام