• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 966-18790-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

فرماندار مشهد:

شاهد پیشرفت چشمگیری در مناطق زلزله‌زده بخش رضویه هستیم

فرماندار مشهد گفت: شاهد پیشرفت چشمگیری در مناطق زلزله‌زده بخش رضویه هستیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمد رحیم نوروزیان در حاشیه بازدیدی که روز گذشته با حضور جمعی از مسئولین از مناطق زلزله زده و  روستاهای بخش رضویه از جمله «کلاته حاج علی»، «صالح خانی»، «برج موری»، «کوه سفید»، «کلاته قدم» و «درخت بید» صورت گرفت، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوشبختانه طی بازدیدی که امروز انجام شد، شاهد پیشرفت چشمگیری در این مناطق هستیم، چرا که حدود 75 درصد به طور متوسطه پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در اغلب این روستاها اقداماتی از جمله اسکلت‌بندی خانه‌ها انجام شده و زمانی که این کارها انجام شود می‌توان پیشرفت کرد، اما زمانی که کارهای اسکلت بندی انجام نشود متاسفانه با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد اما در این منطقه اینگونه مشکلات وجود ندارد.

فرماندار مشهد ادامه داد: اما با این وجود، سقف‌ همه خانه‌ها تعمیر شده است و کمتر خانه‌ای را شاهد بودیم که اسکلت بندی نشده باشد و با برآوردی که انجام دادیم، امیدواریم که سقف همه خانه‌ها تا اواخر مهرماه سال جاری شکل گیرد تا گرمای کافی داخل خانه‌ها باشد و روند تکمیل خانه‌ها به اتمام برسد.

نوروزیان عنوان کرد: در واقع اکثر مردم این روستا از پیمانکارهایی که بنیاد مسکن به آن‌ها معرفی کرده بود استفاده نکردند و تمایل داشتند که خودشان پیمانکار بیاورند که با این وجود باز هم با آن‌ها با مشکلاتی رو‌به‌رو و ناچار شدند که آن‌ها را تغییر دهند و این موضوع نیز به کندی روند این موضوع کمک کرد.

فرماندار مشهد گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر فصل کار و تلاش روستائیان است و مشغول پرورش دام و جمع‌آوری محصول پسته‌های خود هستند و از طرفی هم باید به ساخت و ساز خانه‌های خود بپردازند، به همین دلیل دغدغه‌هایی را هم در این خصوص دارند که باعث می‌شود اقدامات به کندی صورت گیرد، اما در مجموع همتی که مردم این مناطق دارند جای خوشحالی است که تا این حد پیشرفت داشته‌اند.

وی با اشاره به بازدیدی که یک ماه اخیر از این منطقه صورت گرفت، عنوان کرد: متاسفانه اشتباهی از سوی شهردار سابق مشهد، مبنی بر وعده مبلغی به ازای 3 میلیارد تومان به روستائیان، انجام شد، در حالی که این امر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست و غیر قانونی بود که این وعده باعث گردید مردم به این وعده‌ها دل خوش کنند و این امر منجر شد که مشارکت مردم افت پیدا کند و ما آن‌ها را متوجه این امر کردیم که چنین موضوعی امکان پذیر نخواهد بود.

نوروزیان ادامه داد: عنوان شد که مبلغی بالغ بر 25 میلیون تومان به شما خواهیم داد و شما با همین مبلغ تمامی ساخت و ساز خود را باید انجام دهید.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: خوشبختانه مردم هم پای کار آمدند و مشارکت کردند، البته مشکلات دیگری هم از جمله آب دارند که این امر هیچ ارتباطی به حادثه زلزله ندارد، چرا که 70 روستا در خراسان رضوی دارای 20 هزار خانوار با مشکل آب مواجه‌اند.

وی تصریح کرد: در برخی از روستاها از جمله کلاته قدم که مسئله دام را دارند سعی کرده‌ایم در این خصوص هم پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

نوروزیان تاکید کرد: در واقع ما 400 واحد دامی که تسهیلات ارزان قیمت سهمیه شهرستان مشهد است را در اختیار این افراد قرار خواهیم داد و در حال حاضر هم کارهای اداری این موضوع در حال پیگیری است.

فرماندار مشهد اضافه کرد: همچنین در خصوص محل نگه داری دام‌های این مناطق نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و با توجه به اینکه براساس نقشه‌ای که بنیاد مسکن به آن‌ها می‌دهد، به این موضوع نظارت دارد تا اینگونه مکان‌های ایمن و خوبی را ایجاد کنند و هیچ نگرانی نیز در مورد دام‌های خود که اساس زندگی آن‌ها است نداشته باشند.

وی تاکید کرد: امیدوارم که در روزهای آینده هم بازدید مجددی خواهیم داشت تا روند بازسازی این گونه فعالیت‌ها را بررسی و به آن‌ها رسیدگی کنیم.

نوروزیان عنوان کرد: البته در برخی از مناطق به ویژه روستای کوه سفید نیاز داشت که افراد بیشتری را از شهر فریمان که نزدیک تر به این روستا است؛ بیاورند تا این افراد وارد کار ساخت و ساز شوند و روند این فعلیت‌ها نیز سریع تر شود.

فرماندار مشهد با بیان اینکه در برخی از روستاها نیز طرح هادی نیز اجرا خواهد شد، در خصوص امکاناتی از جمله آب، برق و گاز این مناطق تصریح کرد: گفتنی است که در این مناطق هنوز گازرسانی نشده است و در حوزه برق‌رسانی نیز باید گفت که این مناطق هیچ مشکلی ندارند.

وی در خصوص پروژه مدارس مناطق زلزله‌زده بخش رضویه نیز عنوان کرد: در واقع تمامی کارهای مدارس این مناطق انجام شده و در این خصوص هم هیچ مشکلی نخواهند داشت و امیدواریم که تا قبل از شروع مدارس آماده شوند.

فرماندار مشهد خاطرنشان کرد: البته این زلزله شاید خسارات زیادی را به این مناطق وارد کرد و مردم سختی‌های زیادی را متحمل شدند اما با این وجود باید کمک کرد تا خانه‌ها و مدارسی که قبلا وضعیت مناسبی نداشتند بازسازی شوند و از وضعیت بهتری برخوردار شوند.

فرماندار مشهد با اشاره به کمک‌های خیرینی که به این مناطق داشتند گفت: با وجود اینکه آن‌ها کمک‌هایی را در خصوص خوراک و... داشتند اما مشارکت‌های جدی در خصوص ساخت و ساز نداشتند البته اگر خیرین وارد این کار شوند و کمک‌های جدی تری برای بحث ساخت و ساز داشته باشند ما می‌توانیم شاهد پیشرفت سریع تری در این مناطق باشیم.

نوروزیان خاطرنشان کرد: در واقع برای هر واحد 25 میلیون تومان وام داده می‌شود که پنج میلیون تومان این مبلغ بلا‌عوض بوده و 20 میلیون تومان دیگر نیز قرض‌الحسنه است به آن‌ها داده می‌شود که علاوه بر این برای هر نفر تعداد 400 واحد دامی به مبلغ 10 میلیون تومان به هریک برای ساخت محل مناسب واحد دامی آن‌ها داده می‌شود که این موضوع هم با تسهیلات ارزان قیمت و مشارکت خود آن ها ساخته می‌شود.

انتهای پیام